علت سوختن موتور اسپلیت سامسونگ

علت سوختن موتور کولر گازی اسپلیت سامسونگ

سرویس دوره‌ای؛ اقدامی مهم در جهت افزایش طول عمر موتور کولر گازی

کولرهای گازی یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های ‌تهویه‌کننده هوا به شمار می‌‌‌آیند. در صورت عدم رسیدگی به‌موقع و استفاده از سرویس‌های دوره‌ای، ممکن است موتور اسپلیت کولر گازی بسوزد و به سیم‌کشی‌های ‌آن آسیب‌هایی جدی وارد شود. علت بروز چنین مشکلی، کارکرد نامناسب قطعات کولر گازی در طی مدتی طولانی از استفاده از آن است. از این رو مهم‌ترین اقدام برای افزایش طول عمر دستگاه، استفاده از سرویس‌های ‌دوره‌ای مراکز معتبر تعمیر کولر گازی است. دلایل سوختن موتور اسپلیت ممکن است در مدل‌های ‌مختلف کمی متفاوت باشد. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات لوازم خانگی سامسونگ سامسونگ پشتیبان، با مهم‌ترین دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ آشنا می‌‌‌شویم.

موتور کولر گازی چه کارکردی در اسپلیت دارد؟

 موتور بخش اصلی هر لوازم‌خانگی به شمار می‌‌‌رود و خرابی و بی‌کیفیت بودن آن می‌‌‌تواند خسارت‌های ‌جبران‌ناپذیری را بر شما تحمیل کند. این موضوع در مورد کولرهای گازی هم صدق می‌‌‌کند و درصورتی‌که این دستگاه دارای موتور باکیفیتی نباشد، توان تولید باد خنک به‌اندازه کافی را نخواهد داشت. درنتیجه صرفا با چند دقیقه روشن شدن کولر گازی، هوای محیط خنک نخواهد شد و به‌تبع این موضوع، هزینه‌های ‌مصرفی برق نیز بالا خواهد رفت.

همچنین یکی از دغدغه های دارندگان کولرهای گازی سامسونگ سوختن موتور آن است. با کسب آگاهی از دلایل سوختن موتور کولر اسپلیت سامسونگ، می‌‌‌توان نسبت به انجام سرویس‌های ‌تخصصی دوره‌ای و مراقبت از دستگاه اقدام کرد. به‌این‌ترتیب می‌‌‌توان تا حدی زیادی از خراب شدن موتور این دستگاه پیشگیری کرد.

روغن‌کاری نامناسب؛ از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ

روغن‌کاری نامناسب؛ از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ

اگر روغن‌کاری کمپرسور به‌درستی انجام نشود، در صورت استفاده طولانی‌مدت از کولر گازی، به‌تدریج بخش‌های ‌مختلف کمپرسور دچار فرسودگی خواهند شد. به‌این‌ترتیب علاوه بر اینکه شما باید هزینه‌های اضافی را صرف تعمیر دستگاه بکنید، احتمال سوختن موتور اسپلیت سامسونگ نیز افزایش پیدا می‌‌‌کند.

استفاده از روغن نامناسب برای روغن‌کاری کولر گازی موتور اسپلیت

تعیین روغن مناسب و سایر تجهیزات موردنیاز برای مراقبت و رسیدگی به کولر گازی باید تحت نظر افراد متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی سامسونگ صورت پذیرد. استفاده از روغن نامناسب برای روغن‌کاری موتور کولرهای گازی در طولانی‌مدت موجب استهلاک بیشتر دستگاه خواهد شد و هزینه‌های ‌اضافی را روی دست شما خواهد گذاشت. مهم‌ترین نکات راهنمای روغن‌کاری موتور کولر گازی عبارت‌اند از:

  • در صورت استفاده از روغن بی‌کیفیت، بعد از چند ماه، کمپرسور چسبناک می‌‌‌شود
  • انتخاب روغن باکیفیت برای کمپرسور کاری تخصصی است و نیاز به شناخت کافی از شیوه کارکرد دستگاه دارد. پس اگر در این زمینه از دانش کافی برخوردار نیستید، حتما از افراد متخصص کمک بگیرید
  • برای پیشگیری از سوختن موتور اسپلیت، لازم است کولر گازی را به‌صورت دوره‌ای روغن‌کاری و سرویس کنید

بروز خرابی در فن کولر گازی

در صورت خرابی فن کولر گازی و نادیده‌گیری این مشکل، به‌تدریج موتور کولر گازی نیز با مشکلاتی روبرو خواهد شد. کولر گازی به‌عنوان یک دستگاه مطبوع‌کننده هوا دارای دو نوع فن داخلی و خارجی است. در صورت بروز خرابی در هریک از این فن‌ها، فشار زیادی روی کمپرسور کولر گازی وارد می‌‌‌شود و درنهایت بعد از مدتی ای قطعه اساسی از سیستم خواهد سوخت. توصیه می‌شود برای پیشگیری از این مشکل، باید از خدمات افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید تا با بررسی وضعیت قطعات مختلف کولر گازی، نسبت به رفع ایرادات احتمالی آن اقدام کنند. اگر فن‌های ‌کولر گازی در صورت خرابی، قابل تعمیر نباشند، سرویس‌کار آن را با قطعه‌ای جدید جایگزین می‌‌‌کند.

اختلال در سیم‌کشی کولر گازی

اختلال در سیم‌کشی کولر گازی

سیم‌کشی کولر گازی اگر مناسب باشد، بین یونیت داخلی و خارجی کولر گازی ارتباط درستی برقرار خواهد شد. در صورت بروز اتصالی و اختلال در جریان عبوری برق از سیم‌کشی کولر گازی، به‌تدریج کولر گازی کارکرد معمول خود را از دست می‌دهد و پس از مدتی دچار سوختگی می‌‌‌شود.

چطور تشخیص دهیم که سیم‌کشی کولر گازی دچار مشکل شده است؟

اگر بعد از چند ماه کولر گازی را روشن کرده و بوی سوختگی احساس کردید، یکی از احتمالاتی که باید در نظر بگیرید این است که درون کولر گازی از گردوخاک پر شده است. بنابراین چند ثانیه صبر کنید و اگر بوی به وجود آمده از بین رفت، پس دستگاه مشکلی ندارد. ولی اگر هنوز بو پابرجا باشد، احتمالا سیم‌کشی کولر گازی اتصالی کرده باشد. این مشکل سبب آسیب جدی به موتور اسپلیت سامسونگ خواهد شد. در این مواقع باید مشکل به وجود آمده را با یک مرکز تعمیراتی معتبر کولر گازی در میان بگذارید.

نوسانات برق شهری

یکی از دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ، نوسانات برق شهری است. اگر ولتاژ برق در بازه‌های ‌زمانی مختلف نوسان داشته باشد، می‌‌‌تواند به موتور لوازم الکترونیکی منزل آسیب وارد می‌شود و درنتیجه آن‌ها را نیم‌سوز کرده یا اینکه به‌کل از کار می‌اندازد. اگر چنین اتفاقی برای موتور کولر گازی شما رخ داد، باید آن را تعمیر کنید و درصورتی‌که موتور قابلیت تعمیر نداشته باشد باید آن را جایگزین کنید.

استفاده از محافظ برق؛ راهکاری در جهت افزایش طول عمر کولر گازی

یکی از راهکارهای افزایش طول عمر کولر گازی استفاده از محافظ برق است. این محافظ‌ها می‌توانند از دستگاه شما در برابر نوسانات برق شهری محافظت کنند. کارکرد آن‌ها به این صورت است که در صورت بروز نوسان در برق شهری، به‌صورت خودکار جریان برق را قطع می‌‌‌کنند و مانع آسیب رسیدن به لوازم‌خانگی می‌‌‌شوند.

کاهش گاز مبرد کولر گازی؛ دلیل رایج سوختن موتور اسپلیت سامسونگ

کاهش گاز مبرد کولر گازی؛ دلیل رایج سوختن موتور اسپلیت سامسونگ

مشکل کاهش گاز مبرد کولر گازی به این دلیل اتفاق می‌‌‌افتد که دارندگان کولر گازی از گاز مبرد باکیفیت برای شارژ دستگاه استفاده نمی‌‌‌کنند. همچنین برخی از افراد نسبت به انجام سرویس‌های ‌دوره‌ای کولر گازی توجه لازم را ندارند و همین امر ممکن است باعث بروز چنین مشکلاتی شده و عملکرد دستگاه را مختل کند. کاهش گاز مبرد باعث می‌‌‌شود که کولر گازی اصطلاحا خشک کار کند. این موضوع سبب می‌‌‌شود که هنگام کار کردن کولر گازی فشار زیادی به موتور آن وارد شود. درنتیجه یکی از دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ همین موضوع است. بنابراین با جدی گرفتن سرویس دوره‌ای دستگاه می‌‌‌توانید از وارد شدن هزینه‌های ‌اضافی پیشگیری کنید؛ و طوری نباشد که پشت سر هم موتور دستگاه خود را تعویض کنید.

عدم نصب و راه‌اندازی مناسب کولر گازی

عده‌ای از دارندگان کولر گازی با نادیده‌گرفتن نکات راهنمای نصب کولر گازی، نسبت به نصب آن اقدام می‌‌‌کنند. از رایج‌ترین اشتباهاتی که حین نصب دستگاه رخ می‌‌‌دهد، عدم بررسی شارژ گاز کولر گازی، سیم‌کشی نامناسب دستگاه و محل نامناسب نصب هستند؛ طوری که هوای خنک درون دستگاه حبس می‌‌‌شود و به محیط منتقل نمی‌‌‌شود.

خرابی خازن کولر گازی

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ، خرابی خازن کولر گازی است. بنابراین با استفاده از مولتی‌متر باید جریان موجود در خازن را اندازه‌گیری کنیم. به‌این‌ترتیب می‌‌‌توانیم متوجه شویم که دلیل احتمالی خرابی موتور اسپلیت، کارکرد نامناسب خازن است یا خیر. راهکار رفع این مشکل، جایگزینی خازن با خازنی جدید و اتصال آن به کمپرسور و فن کولر است.

کثیفی کویل‌های ‌کندانسور کولر گازی؛ مشکلی به‌ظاهر ساده

برخی اوقات دلیل سوختن موتور کولر گازی، ممکن است مشکلی به‌ظاهر ساده و پیش‌پاافتاده باشد. کثیفی کویل‌های ‌کندانسور از ساده‌ترین دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ است. وقتی حجم زیادی از جرم روی کویل‌های ‌کندانسور نشسته باشد، موتور کولر گازی قدرت تخلیه گرمای گاز را از دست می‌‌‌دهد و درنتیجه فشار گاز افزایش پیدا می‌‌‌کند. درنتیجه میزان انرژی مصرفی زیاد شده و سبب بالا رفتن آمپر می‌‌‌شود. بنابراین با بروز این رشته از اتفاقات احتمال سوختن موتور اسپلیت افزایش می‌‌‌یابد.

مسدود بودن لوله مویی کولر گازی

لوله مویی کولر گازی یکی از بخش‌های ‌اساسی سیستم است. با وارد شدن رطوبت به چرخه سیستم، لوله مویی کولر گازی مسدود می‌‌‌شود. این مشکل باعث می‌‌‌شود که گاز مبرد در داخل چرخه سیستم به‌راحتی جریان پیدا نکند. در این شرایط، دمای موتور کولر گازی رفته‌رفته افزایش پیدا می‌‌‌کند و درنهایت آمپر دستگاه به حدی می‌‌‌رسد که موتور دستگاه می‌‌‌سوزد.

خرابی برد کولر گازی

بخش مرکزی کولر گازی برد آن است که نقش روشن و خاموش شدن بخش‌های ‌مختلف دستگاه را برعهده دارد. بنابراین یکی از دلایل سوختن موتور اسپلیت سامسونگ می‌‌‌تواند خرابی برد دستگاه باشد که تشخیص این موضوع با افراد متخصص است.

خرابی کنتاکتور کولر گازی

کنتاکتور جزوی از سیستم برق کولر گازی است که کنترل‌کننده جریان برق 220 ولتی واردشده به یونیت است. این قطعه درواقع با استفاده از یک رله با ولتاژ پایین، از ورود جریان اضافی برق به موتور کولر گازی جلوگیری می‌‌‌کند. درصورتی‌که سیم‌پیچ رله دچار مشکل شده باشد یا در کنتاکتور حفره‌هایی وجود داشته باشد، جریان اضافی برق به موتور وارد می‌‌‌شود.

رسیدگی به‌موقع؛ راه پیشگیری از سوختن موتور اسپلیت سامسونگ

رسیدگی به‌موقع؛ راه پیشگیری از سوختن موتور کولر گازی اسپلیت سامسونگ

کولر گازی به‌عنوان یکی از پرکاربردترین وسایل تهویه‌کننده هوا، مجموعه‌ای درهم‌تنیده از قطعات مختلف مانند اواپراتور، موتور، فن، خازن، کندانسور و دیگر قطعات است و هریک کارکرد به خصوصی دارند. بروز مشکل در هریک از این بخش‌ها می‌‌‌تواند باعث خرابی سایر بخش‌ها و درنهایت خرابی کولر گازی شود. بنابراین توصیه ما این است که برای پیشگیری از این مشکل، از سرویس‌های ‌دوره‌ای مراکز معتبر نصب و تعمیر کولرهای گازی استفاده کنید. این مراکز با رسیدگی به دستگاه، اقدامات لازم را جهت رفع مشکلات آن انجام می‌دهند. به این ترتیب، به‌جای اینکه هزینه‌های ‌سنگینی را صرف تعویض چندباره قطعاتی از جمله موتور کولر گازی کنید، می‌توانید با صرف هزینه‌ای اندک، عمر دستگاه خود را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهید.

3/5 - (1 امتیاز)

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش