علت کم شدن سرمای کولر گازی اسپیلت سامسونگ

علت کم شدن سرمای کولر گازی اسپیلت سامسونگ

کم شدن سرمای کولر گازی سامسونگ ؛ یک مشکل متداول

کم شدن سرمای کولر گازی سامسونگ یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که مصرف کنندگان این دستگاه‌ها ناگهان با آن مواجه می‌شوند. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که یک روز اسپیلت خود را روشن کنید و ببینید که به جای باد سرد، هوای داغ از آن خارج می‌شود. دلیل اصلی به وجود آمدن این مشکل، رسیدگی نکردن و عدم سرویس مرتب اسپیلت است. در حقیقت همه ما عادت داریم که از کولر‌های خانه یا محیط کارمان تا جایی استفاده می‌کنیم که یا دیگر درست کار نکنند و یا از کار بیافتند.

در این مطلب که توسط مرکز تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان ارائه میشود می‌خواهیم به دلایل وقوع این مشکل و راه‌های پیشگیری از آن و همچنین روش‌های رفع این مشکل اشاره کنیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا راه درمان کولر خود را بشناسید!

کثیفی فیلتر هوا به عنوان رایج‌ترین دلیل

بیشتر تعمیرکاران کولر گازی اسپیلت یا کسانی که قبلا نیز با مشکل کم شدن سرمای کولر گازی اسپیلت سامسونگ مواجه شده‌اند، اولین جایی که سراغش می‌روند فیلتر هوا است. در حقیقت استفاده فاصله‌دار ما از کولر (فصل گرم روشن می‌کنیم و کل فصل سرد خاموش می‌کنیم)، باعث می‌شود که خیلی به وضعیت سلامت آن توجه نداشته باشیم و قطعات تاثیرگذاری مانند فیلتر هوا را فراموش کنیم.

فیلتر هوا وظیفه پاکسازی هوای وارد شده به اسپیلت را دارد و به همین خاطر کثیفی‌ها و ذرات آلاینده هوا را به خود می‌چسباند تا هوای سالم وارد کولر شود و هوای محیط تصفیه شود. بنابراین لازم است که هر چند وقت یکبار آنها را از کولر خارج کرده و با وسایلی مانند فرچه و کف صابون بشوریم تا راه ورود هوا به کولر را باز کرده و باد اسپیلت خنک شود.

خرابی سنسور دما اسپلیت سامسونگ

خرابی سنسور دما کولر گازی اسپلیت سامسونگ

سیستم کار اصلی اسپیلت‌ها به این شکل است که دمای اصلی محیط را با عددی که برای دمای آن تعریف شده مقایسه می‌کنند و در صورت بالاتر بودن دمای محیط از عدد مشخص شده، شروع به کار می‌کنند تا محیط را به دمای مشخص شده برسانند. حال اگر سنسور دما دچار ایراد شده باشد و این وظیفه را به درستی انجام ندهد، موجب کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ می‌شود.

تست سلامت سنسور دما

برای اینکه متوجه بشوید کم شدن سرمای کولر گازی سامسونگ شما به دلیل خرابی سنسور دما است یا خیر باید سلامت سنسور دمای آن را به وسیله اهم متر بررسی کنید. برای این کار باید دفترچه راهنمای اسپیلت خود را پیدا کنید و جدول مقاومت‌های سنسور دما را بخوانید و با اهم متر در دما‌های مختلف، مقاومت سنسور دما را حساب کنید.

اگر اعداد نوشته شده با اعدادی که شما اندازه گیری کردید برابر نبود، سنسور دمای شما خراب شده و لازم است که آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ با نشتی گاز مبرد

کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ با نشتی گاز مبرد

شیوه کار اسپیلت‌ها به این شکل است که هوای داخل محیط را به درون خود می‌کشد و آن را طی یک عملیات شیمیایی سرد کرده و به محیط پس می‌دهد. فعالیت شیمیایی که به آن اشاره شد در حقیقت سرد و گرم شدن گاز مبرد درون اسپیلت است. این گاز طی یک چرخه مداوم اقدام به سرد کردن هوای کولر می‌کند و اگر وجود نداشته باشد، اسپیلت باد گرم به محیط می‌دهد.

یکی از مشکلات رایج در مورد اسپیلت‌ها نیز خارج شدن همین گاز مبرد است. در واقع بعد از مدتی کار کردن اسپیلت، احتمال دارد که گاز مبرد به تدریج از آن خارج شود و یا در اثر ایجاد یک مشکل داخلی در اسپیلت، گاز مبرد آن یک مرتبه خالی شود.

حل مشکل گاز مبرد

وقتی متوجه شدید که کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ شما به دلیل خروج گاز مبرد از آن است، باید در اولین قدم محل نشتی را پیدا کرده و آن را بپوشانید. بعد از مسدود کردن درز‌های خروجی آن، باید گاز مبرد اسپیلت را شارژ کنید تا به مقدار کافی برسد.

پی بردن به وجود این مشکل برای افراد عادی کار سختی است و پیشنهاد می‌شود که در تمام مراحل حل این مشکل از افراد متخصص و با تجربه در امر تعمیرات کولر گازی کمک بگیرید.

کار نکردن فن خارجی کولر گازی اسپیلت

خیلی از اوقات که با مشکل کم شدن سرمای اسپیلت مواجه می‌شویم، فقط خود کولر را می‌بینیم و از بخش مهم خارجی آن غافل می‌شویم. واقعیت این است که فن اسپیلت که خارج از محیط خانه قرار داده می‌شود، وظیفه مهمی در خنک کردن موتور اسپیلت و انتقال هوای گرم آن به بیرون دارد.

در واقع گاز مبرد برای سرد شدن به موتور انتقال می‌یابد و در آنجا گرمایش گرفته شده و به محیط داخلی کولر پس فرستاده می‌شود. با انجام این فرآیند موتور داغ می‌شود و فن خارجی وظیفه خنک کردن آن را به عهده دارد.

اگر این فن درست کار نکند و موتور خنک نشود، موتور نمی‌تواند دمای گاز مبرد را کاهش دهد و در نتیجه با کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ مواجه می‌شویم.

بررسی و تعمیر فن خارجی

برای پی بردن به وجود این مشکل باید در هنگامی که اسپیلت روشن است به فن نگاه کنید و ببینید که پره‌هایش می‌چرخند یا خیر. اگر چرخشی نداشتند و یا حرکتشان کند بود، اسپیلت را خاموش کنید و سعی کنید با دست پره‌های آن را بچرخانید.

اگر پرده‌ها خیلی روان و شل بودند و به راحتی چرخیدند و یا خیلی سفت بودند و به سختی حرکت می‌کردند، فن اسپیلت شما مشکل دارد و به احتمال خیلی زیاد کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ شما نیز به همین علت است. برای تعمیر فن اسپیلت توصیه می‌کنیم که خودتان دست به عمل نزنید و حتما از یک تعمیرکار ماهر در این زمینه استفاده کنید.

پیشگیری از کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ

پیشگیری با سرویس کردن به موقع

راهکار‌هایی که تا اینجا مطرح شد برای حل مشکلات به وجود آمده بودند اما بهتر است به جای حل این مشکلات، اصلا اجازه ندهید که اتفاق بی‌افتند. به طور کلی برای جلوگیری از کم شدن سرمای اسپیلت سامسونگ توصیه می‌کنیم که حتما هر چند وقت یکبار به اسپیلت نگاهی بی‌اندازید و در صورت خرابی یا وجود مشکل در بعضی قسمت‌هایش، آن را برطرف کنید. همچنین اگر خودتان خیلی از آن سر درنمی‌آورید بهتر است از سرویس کار کولر در این امر کمک بگیرید.

نکات پایانی

در این مطلب سعی کردیم که مهمترین مشکلاتی که باعث کم شدن سرمای کولر گازی اسپیلت سامسونگ می‌شود را بررسی کرده و راهکار تعمیر آنها را نیر گفتیم. به طور کلی تمیز نگه داشتن فیلتر هوای اسپیلت، چک کردن چرخش درست فن خارجی کولر و تست سلامت سنسور دما از کارهایی است که خودتان می‌توانید انجام دهید. اما بررسی وضعیت گاز مبرد اسپیلت به احتمال خیلی زیاد از عهده شما برنمی‌آید و باید از  یک متخصص در زمینه تعمیرات کولرگازی سامسونگ کمک بگیرید. این نکته را نیز در نظر بگیرید که چکاپ و سرویس مرتب (حداقل سالی دو سه مرتبه) اسپیلت می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند و شما را از پرداخت هزینه‌های تعمیر آن معاف کند.

Rate this post

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش