علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ

علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ

روشن نشدن کولر گازی سامسونگ؛ یک خرابی قابل رفع

کولر گازی یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های تهویه و ‌مطبوع‌کننده هوا است که در فصول گرم سال استفاده می‌‌‌شود. در صورتی که از این وسیله الکترونیکی مراقبت و رسیدگی کافی به عمل نیاید ممکن است دچار خرابی شود و هزینه‌های ‌سنگینی را روی دست شما بگذارد. استفاده از سرویس دوره‌ای می‌‌‌تواند تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کند. روشن نشدن کولر گازی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله این دلایل می‌‌‌توان به نقص عملکرد در برد دستگاه، معیوب بودن ریموت کنترل و خالی شدن خازن کولر گازی اشاره کرد. نکته مهم در این زمینه این است که در صورت بروز علائمی مبنی بر عملکرد نادرست دستگاه باید به‌سرعت نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد و به این منظور از افراد متخصص کمک گرفت. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان با رایج‌ترین دلایل ‌روشن نشدن کولر گازی سامسونگ آشنا می‌‌‌شویم.

قطع برق ورودی؛ از رایج‌ترین دلایل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ

یکی از رایج‌ترین دلایل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ قطع برق ورودی آن است. راه رفع این مشکل این است که اول از همه برق ورودی فیوز اصلی را وارسی کرده و از اتصال برق به دستگاه اطمینان حاصل کنید. اگر مطمئن شدید که فیوز مشکلی ندارد و برق به دستگاه می‌‌‌رسد، دکمه روشن خاموش دستگاه را امتحان کنید. اگر با این کار فیوز پرید، باید مشکل خود را با یک شرکت متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی در میان بگذارید یکی از نکات مهم در این زمینه این است که کولرهای گازی برای روشن شدن به برق 220 ولت نیاز دارند. در صورتی که چنین جریان برقی منتقل نشود، دستگاه شما مسلما روشن نمی‌شود.

خرابی سیستم تهویه مرکزی کولر گازی

خرابی سیستم تهویه مرکزی کولر گازی

یکی از اصلی‌ترین دلایل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ خرابی سیستم تهویه مرکزی است. برای رفع این مشکل ابتدا باید ترموستات دستگاه خود را تنظیم و وارسی کنید. اگر باز هم مشکل پابرجا بود، آن را با یک فرد متخصص مطرح کنید تا علت روشن نشدن دستگاه شما را تشخیص دهد.

خرابی ترموستات کولر گازی

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ خرابی ترموستات دستگاه است. برای اینکه پی به خرابی ترموستات ببرید، دمای آن را دست کم 3 درجه پایین‌تر از دمای اتاق تنظیم کنید. اگر باز کولر گازی روشن نشد، مشکل را با یک فرد متخصص در میان بگذارید.

برفک زدن لوله‌ها

یکی از رایج‌ترین مشکلات کولرهای گازی، برفک زدن لوله‌های ‌کندانسور است. این مشکل ممکن است ناشی از کاهش میزان شارژ کولر گازی یا آلودگی فیلتر هوا باشد. در صورت بروز چنین مشکلی آنچه دارای اهمیت قابل‌توجهی است، ریست نکردن کولر گازی می‌‌‌باشد.

کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی

کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی می‌‌‌تواند باعث خاموشی ناگهانی دستگاه و روشن نشدن آن شود. از این رو توصیه می‌‌‌کنیم مراقبت و رسیدگی به کولر گازی خود را جدی بگیرید. به این منظور باید از خدمات دوره‌ای برای تمیز کردن فیلتر هوا و سایر اقدامات لازم در این زمینه استفاده کنید تا با رفع سریع این قبیل مشکلات از خرابی دستگاه خود جلوگیری کنید.

خرابی کندانسور؛ از دیگر دلایل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ

خرابی کندانسور؛ از دیگر دلایل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ

کارکرد کندانسور خارج کردن هوای گرم داخل است که یکی از اجزای اصلی کولرهای گازی به شمار می‌‌‌آید. بنابراین در صورت روشن نشدن کولر گازی، باید مطمئن شوید که این قطعه اساسی از دستگاه هیچ مشکلی نداشته باشد.

گرفتگی مسیر جریان گاز در کولر گازی

یکی دیگر از علل روشن نشدن کولرهای گازی می‌‌‌تواند گرفتگی در مسیر جریان گاز باشد. بنابراین توصیه می‌‌‌کنیم هرچند وقت یک‌بار مسیر جریان گاز را وارسی کنید تا اختلالی در عملکرد دستگاه ایجاد نشود. در صورت مشاهده این مشکل، حتما از شرکت‌های ‌ارائه‌دهنده خدمات تعمیراتی کولر گازی کمک بگیرید.

خرابی ریموت کنترل

گاهی روشن نشدن کولر گازی سامسونگ دلیل پیچیده‌ای ندارد و ممکن است مشکل از ریموت کنترل دستگاه باشد. البته شاید همان ابتدا این مشکل پیش‌پا‌افتاده به ذهن شما خطور نکند، ولی بهتر است قبل از هر کاری مطمئن شوید که ریموت کنترل دستگاه سالم است. اگر ریموت کنترل دستگاه زمین خورده باشد یا اینکه به آن ضربه‌ای وارد شده باشد، ممکن است قطعات داخل آن که در عملکرد چراغ LED ریموت تاثیرگذار هستند، آسیب دیده باشند. پس راهکار تشخیص این مشکل به این صورت است که با استفاده از دوربین گوشی خود می‌‌‌توانید متوجه شوید که امواج مادون‌قرمز به کولر گازی می‌‌‌رسند یا خیر.

اختلال در ارتباط ریموت کنترل با کولر گازی

گاهی اوقات ممکن است در فاصله‌ای استاندارد کولر گازی را روشن نکرده باشید. باید توجه کنید که برخی از دورفرمان برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشند باید با دستگاه فاصله‌ای حداکثر 6 متری داشته باشند. اگر با رعایت حداکثر فاصله باز مشکل برطرف نشد، سنسورهای کولر و کنترل دستگاه را تمیز کنید. چرا که ممکن است در اثر آلودگی، کنترل با سنسورهای کولر گازی به خوبی ارتباط برقرار نکند. همچنین اگر چیدمان منزل به صورتی است که مبلمان یا هر وسیله دیگری در ارتباط مناسب ریموت کنترل با کولر گازی اختلال ایجاد می‌‌‌کند، وسایل منزل را جابجا کنید.

بروز مشکل در تخلیه آب کولر گازی

بروز مشکل در تخلیه آب کولر گازی

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ، مشکل در تخلیه آب دستگاه است. شما باید مسیر تخلیه آب را که زیر دستگاه می‌‌‌باشد، به‌دقت بررسی کنید. چرا که اگر تخلیه آب به درستی انجام نشود، جریان برق برقرار نشده و کولر روشن نمی‌شود.

خالی شدن خازن کولر گازی

شاید بتوان گفت اصلی‌ترین دلیل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ، خالی شدن خازن دستگاه است. نوع خازن به‌کاررفته در موتور کولر گازی سامسونگ دائم‌کار است. در صورت خرابی خازن، جریان برق ورودی به کمپرسور قطع می‌‌‌شود و در نتیجه کولر گازی روشن نمی شود. برای تعویض خازن کمپرسور کولر گازی نیاز نیست هزینه تعمیر بدهید و خود شما می‌‌‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید. کافی است شما باید با تهیه خازن کولر گازی و یادگیری شیوه نصب آن، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

راه تشخیص خرابی خازن

برای اینکه بفهمید خازن دستگاه سالم است، یک راهکار ساده وجود دارد. برای این کار باید حین روشن شدن دستگاه به صدای آن گوش دهید، اگر صدایی غیرعادی شنیدید به احتمال زیاد مشکل از خازن است. در این مواقع، موتور در حال روشن شدن است ولی جریان برقی از خازن انتقال داده نمی‌شود و همین موضوع باعث ایجاد صدایی غیرعادی در دستگاه می‌‌‌شود. در این شرایط باید خازن تعویض شود.

چطور خازن کولر گازی را تعویض کنیم؟

برای تعویض خازن کولر گازی باید قبل از هرچیز از قطع بودن برق ورودی به دستگاه اطمینان حاصل کنید. در مرحله بعد، درپوش یونیت کمپرسور را باز کنید که در داخل کندانسور قرار دارد و آنگاه اتصالات خازن را جدا کنید. در نهایت خازن جدید را به محل‌های ‌اتصال وصل کنید و بخش هایی که باز کردید دوباره ببندید. البته باید توجه کنید که برای تعویض خازن از دستکش مخصوص استفاده کنید؛ چرا که این احتمال هست که در داخل خازن برق ذخیره شده وجود داشته باشد.

معیوب بودن کنتاکتور و راه تشخیص این مشکل

اگر با روشن شدن موتور کولر گازی هیچ صدایی از دستگاه شنیده نشد، مشکل از کنتاکتور است. برای تعویض کنتاکتور نیاز نیست هزینه اضافی متقبل شوید، چرا که شما هم می‌‌‌توانید این کار را انجام دهید. برای تعویض کنتاکتور کولر گازی سامسونگ ابتدا باید آن را با پیچ گوشتی جدا کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در خازن برقی وجود نباشد. در نهایت کنتاکتور جدید را به اتصالات جدا کنید و قسمت‌هایی که باز کرده‌اید دوباره ببندید.

کدهای خطا؛ راهنمای تشخیص علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ

کدهای خطا در واقع انتقال‌دهنده پیام‌هایی هستند که به زبان انگلیسی روی صفحه نمایشگر کولرهای گازی درج می‌‌‌شود. به این ترتیب مصرف کننده می‌‌‌تواند متوجه شود که کدام قطعه از دستگاه عملکرد درستی ندارد. این کدها می‌‌‌تواند در برندهای مختلف کمی تفاوت داشته باشد. بنابراین با آشنایی کامل با این کدهای خطا می‌‌‌توان علت روشن نشدن کولر گازی را تا حدودی تشخیص داد.

تشخیص علل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ؛ کاری تخصصی

تشخیص علل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ؛ کاری تخصصی

در اغلب موارد تشخیص علت روشن نشدن کولر گازی کاری تخصصی به شمار می‌‌‌آید. با وجود اینکه خود شما می‌‌‌توانید برخی از کارهای مربوط به تعویض خازن یا کنتاکتور را انجام دهید، ولی در مورد همین کارها هم در صورتی که تمام نکات لازم رعایت نشود، امکان بروز خطرات و آسیب‌ها برای شما وجود دارد. بنابراین با رفع سریع مشکلات دستگاه، از تحمیل هزینه‌های ‌اضافی ناشی از خرابی دستگاه به شما نیز جلوگیری می‌‌‌شود. به همین دلیل توصیه می‌‌‌کنیم برای تشخیص علت روشن نشدن کولر گازی و رسیدگی به آن حتما از کمک افراد متخصص در زمینه تعمیرات کولر گازی سامسونگ  استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش