علت ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ

ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ چه معنایی دارد؟

اگرچه ماشین ظرفشویی های سامسونگ از کیفیتی فوق العاده برخوردار هستند اما این دستگاه ها نیز ممکن است به دلایل مختلفی از جمله استفاده نادرست و نداشتن اطلاعات کافی، با مشکلات مختلفی روبرو شوند. یکی از این مشکلات، اختلال در روند شستشو و نمایش ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ است. این ارور بسیار آزاردهنده است و مشکلات زیادی را برای کاربران به وجود می آورد. اگر به دنبال برطرف کردن این ارور هستید و می خواهید با دلایل بروز آن آشنا شوید، در این مطلب از نمایندگی تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان با ما همراه باشید.

چگونه بفهمیم ارور f5 در دستگاه رخ داده است؟

درست در زمانی که ظرف ها را درون ماشین ظرفشویی قرار داده اید و مثل همیشه دکمه شروع را انتخاب می کنید تا دستگاه فرایند شستشو را آغاز کند، ممکن است، با ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ روبرو شوید.  این ارور و تمام ارورهای مشابه به شکل اعداد و حروف انگلیسی بر روی صفحه نمایش دستگاه، قابل مشاهده هستند و در بیشتر مواقع، مانع شروع فرایند شستشو می شوند.

دلایل نمایش ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ

دلایل نمایش ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ

قبل از این که بخواهیم به سراغ راهکارهای رفع ارور f5 برویم، باید بدانیم که چرا این ارور نمایش داده می شود و چگونه می توان از بروز دوباره آن ها جلوگیری کنیم. در ادامه مطلب تمامی مواردی که ممکن است باعث بروز ارور f5 شده باشند را به شکل ساده توضیح داده ایم.

تجمع آب درون ماشین ظرفشویی سامسونگ

یکی از دلایل بروز ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ نشتی آب و تجمع آب دررون دستگاه است. اگر بعد از پایان شستشو درون دستگاه مقدار زیادی آب جمع شود، دستگاه با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. برخی از دلایل بروز این مشکل عبارت اند از:

 • مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی
 • خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی
 • انسداد در قسمت پوشش شکاف هوا ماشین ظرفشویی
 • خرابی شلنگ تخیله

خرابی بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی سامسونگ

نازل آب و به اصطلاح بازو آبپاش، یکی از مهم ترین قطعات ماشین ظرفشویی سامسونگ است که وظیفه اصلی شستشوی ظروف را بر عهده دارد. این قطعه به صورت دورانی همیشه در حال حرکت است و آب و مواد شوینده را با فشار زیادی به سمت ظروف می پاشد تا شستشو به خوبی صورت بگیرد. آبپاش ماشین ظرفشویی در بخش های مختلفی از جمله کف ماشین ظرفشویی، بالای ماشین ظرفشویی و در قسمت میانی دستگاه قرار گرفته است. اگر این قطعه دچار آسیب دیدگی بشود به احتمال زیاد با ارور f5 روبرو خواهید شد.

برخی از دلایل خرابی بازوهای آبپاش عبارت اند از:

 • قرار نگرفتن بازوهای آبپاش در جای خود
 • ایراد در پمپ سیرکولاسیون ماشین ظرفشویی
 • انسداد فیلتر ورودی آب
 • پوسیدگی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی
 • خراب شدن تیغه های هلیکوپتری
 • چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی
 • گیر کردن مواد غذایی داخل سوراخ های بازوی آبپاش

زنگ زدگی و وجود جرم در قطعات ماشین ظرفشویی سامسونگ

زنگ زدگی و وجود جرم بیش از حد درون ماشین ظرفشویی سامسونگ می توانند یکی از دلایل نمایش ارور f5 به کابران باشد. ماشین ظرفشویی به دلایلی مختلفی از جمله، بکارگیری نمک و مایع جلادهنده و وجود رسوبات و اجرام در لوله دچار زنگ زدگی و جرم گرفتگی می شود. از سوی دیگر استفاده از شوینده نامناسب و زیاد یکی از دلایل اصلی گرفتگی و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی سامسونگ است.

صدمه دیدن برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی سامسونگ

اگر با ارور f5 در ماشین ظرفشویی ساسونگ روبرو شده اید، پیشنهاد می شود سلامت برد الکترونیکی دستگاه را بررسی کنید. این قطعه بسیار حساس است و بروز مشکل در آن موجب ایجاد مشکلات متعددی از جمله نمایش ارور f5 می شود. خرابی قطعه برد الکترونیک ممکن است به دلایلب از جمله استفاده مکرر از دستگاه، نواسانات برقی، ورود رطوبت به این قطعه و … رخ دهد.

راهکارهای رفع ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ

در ادامه برخی از روش هایی که ممکن است شکل ارور f5 را برطرف کنند را به طور کامل برای شما شرح داده ایم. توجه داشته باشید که باید در تمامی مراحل ذکر شده، نکات ایمنی را رعایت کرده تا به سلامت خودتان و دستگاه، صدمه ای وارد نشود.

ماشین ظرفشویی سامسونگ را ریست کنید

ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ و بسیاری دیگر از ارورها را می توان با ریست کردن دستگاه، رفع کرد.

برای ریست کردن ماشین ظرفشویی سامسونگ در ابتدا لازم است دستگاه را خاموش کرده و از جریان برق جدا کنید و همچنین شیرهای ورودی آب ببندید. حالا لازم است که حدود 30 دقیقه صبر کنید و دوباره دستگاه را به برق متصل کنید. در چنین شرایطی تنظیمات ماشین ظرفشویی به حالت اول خود برمی گردد و مشکلات نرم افزاری آن رفع می شود. اما اگر با انجام این کار موفق به رفع ارور f5 نشدید، دیگر این کار را امتحان نکنید و به سراغ روش های دیگر بروید.

دستگاه را کج کنید تا آب درون دستگاه خالی شود

همانطور که ذکر شد تجمع آب می تواند یکی از دلایل رخ دادن ارورf5  باشد، پس لازم است آب اضافی درون دستگاه را کاملا خالی کنید. برای انجام این کار لازم است، از یکی از اطرافیان خود کمک بگیرید تا ماشین ظرفشویی را در حالت کج نگه دارید. هنگامی که دستگاه را در حالت کج و شیب دار نگه دارید، بیشتر آب های جمع شده درون دستگاه خارج می شوند.

بعد از این که آب درون دستگاه را خارج کردید لازم است، مشکل تجمع آب را عیب یابی و سپس رفع کنید. عموما مشکل نشتی آب در قسمت های خروجی آب و شلنگ ورودی آب به دلایلی همچون گرفتگی یا پوسیدگی رخ می دهد. بنابراین لازم است این قطعه ها را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

ایراد بازوهای آّبپاش را رفع کنید

برای این که مشکل بازوهای آبپاش و در نتیجه ارور f5 را رفع کنید لازم است، در ابتدا دستگاه را از برق جدا کرده و سبد درون دستگاه را خارج کنید. قطعه آبپاش را به آرامی باز کرده و بیرون بیاورید. با استفاده از جسمی مثل سوزن یا خلال دندون سوراخ های آبپاش را باز کنید. در مرحله آخر ورودی های آب را نیز بررسی کنید و دوباره این قطعه را در سر جای خود ببندید.

جرم گرفتگی درون دستگاه را از بین ببرید

شما می توانید برای رفع جرم گرفتگی قطعات ماشین ظرفشویی سامسونگ از مواردی همچون جوش شیرین، سرکه، قرص، پودر ضد جرم، مایع و ژل استفاده کنید. کافی است این مواد را به شکل مناسب بر روی قسمت های واشر درب، محفظه داخلی ظرفشویی، سبد ها و آب پاش ها بریزد و آن ها را شستشو دهید. شستشوی دستگاه به طور منظم نه تنها به احتمال زیاد ارورf5  را رفع می کند، بلکه موجب افزایش طول عمر دستگاه و راندمان آن می شود.

تعمیر یا تعویض برد الکترونیک

صدمه دیدن برد الکترونیکی یکی از دلایل رایج نمایش ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ است. اگر تمامی موارد ذکر شده را بررسی کردید و همچنان نتوانسته اید، مشکل دستگاه خود را رفع کنید، به احتمال زیاد برد الکترونیکی دستگاه شما باید تعویض یا تعمیر شود. برای انجام این کار لازم است از تعمیرکارن و متخصصین کمک بگیرید. چرا که تعویض یا تعمیر برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی سامسونگ نیازمند دانش و تجربه بالایی در زمینه تعمیرات لوازم خانگی است.

حل مشکلات ارور f5 ظرفشویی سامسونگ به کمک متخصصین

حل مشکلات ارور f5 ظرفشویی سامسونگ به کمک متخصصین

در بسیاری از موارد می توانید، با به کار بردن چند تکنیک ساده مشکلات ارور f5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ را رفع کنید. اما در برخی مواقع رفع این مشکل به این سادگی نیست و دستگاه شما نیاز به تعمیرات تخصصی دارد. بنابراین لازم است که در صورت نیاز با افراد با تجربه در زمینه تعمیر ظرفشویی سامسونگ تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که این مشکلات را رفع کنند.

Rate this post

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش