علت کارنکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت کارنکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

اختلال در کارکرد ماشین ظرفشویی سامسونگ

ماشین ظرفشویی های سامسونگ از جمله بهترین لوازم خانگی برای شستشوی دقیق ظروف آشپزخانه هستند. اما در این میان ممکن است، مشکلات مختلفی نیز برای این دستگاه ها به وجود بیاید. یکی از رایج ترین مشکلات این است که ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود کار نمی کند. برای آشنایی با راهکارها و دلایل بروز این مشکل، با ما در این مطلب از نمایندگی تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان همراه باشید.

چرا ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود کار نمی کند؟

چرا ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود کار نمی کند؟

در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود، اما کار نمی کند. این مشکل ممکن به دلایل مختلفی از جمله خرابی برد الکترونیکی و فیوز حرارتی رخ بدهد. در ادامه رایج ترین دلایل بروز این مشکل را شرح داده ‌ایم و تا حد امکان برای آن‌ ها راه حل هایی ارائه کرده ‌ایم.

استفاده نادرست از ظرفیت ماشین ظرفشویی

قبل از این که بخواهیم به سراغ مشکلات پیچیده تر برویم، باید موارد ساده را بررسی کنیم. مواردی که بسیار سطحی هستند و ممکن است توجه شما را جلب نکنند. اگر ماشین لباسشویی سامسونگ روشن می شود اما کار نمی کند، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • قرار ندادن ظروف درون دستگاه بیش از حجم مجاز
 • چینش صحیح ظروف و استفاده صحیح از ظرفیت دستگاه
 • بسته بودن درب ماشین ظرفشویی
 • برقراری جریان آب
 • خاموش بودن قفل کودک
 • اعمال تنظیمات و دستورات صحیح برای ماشین ظرفشویی
 • استفاده از مواد شوینده مناسب

اگر ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود کار نمی کند، مجرای خروجی آب را بررسی کنید

یکی از ساده ترین و در عین حال رایج ترین دلایلی که باعث می شود، ماشین ظرفشویی سامسونگ کار نکند، انسداد مجرای خروجی دستگاه است. حل این مشکل بسیار ساده است، اما در صورت نادیده گرفته شدن، باعث بروز مشکلات بیشتری می‌ شود.

 برای رفع این مشکل لازم است، در ابتدا دستگاه را از برق بکشید و لوله های خروجی دستگاه را جدا کنید. سپس قسمتی که به لوله خروجی آب متصل می شود را بررسی و در صورت نیاز پاکسازی کنید. لوله خروجی را امتحان کنید و اگر آب به خوبی از آن عبور نمی کرد، اقدام به تعویض یا تعمیر این قطعه کنید. در مرحله آخر لوله ها را در جای خود محکم کرده و دستگاه را مجددا روشن کنید.

میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی را بررسی کنید

در مواقعی که ماشین ظرفشویی سامسونگ نمی‌تواند درست کار کند یا این که اصلا شروع به کار نمی کند، این احتمال وجود دارد که مشکلاتی در قطعه میکروسوئیچ درب دستگاه رخ داده باشد. میکروسوئیچ قطعه ای است که وظیفه بسته نگه داشتن درب دستگاه را برعهده دارد.  اگر به این قطعه آسیبی وارد شود، دستگاه عملیات خود را متوقف می‌کند تا از بروز حوادث جلوگیری کند. علاوه بر این، میکروسوئیچ وظیفه برق رسانی به پنل کنترل کننده ماشین ظرفشویی را برعهده دارد.

برای بررسی وضعیت میکروسوئیچ ، باید در ابتدا این قطعه را که در قسمت بالای درب دستگاه و پشت کنترل پنل قرار دارد را جدا کنید. با ابزار مولتی متر صحت جریان برق این قطعه را چک کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. توجه کنید که تعمیر این قطعه پیشنهاد نمی شود و بهتر است، آن را تعویض کنید.

نقص فنی در قطعه فیوز حرارتی

برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی سامسونگ دارای فیوز حرارتی برای محافظت از برد الکترونیکی دستگاه هستند. این قطعه وظیفه دارد که در هنگام بالا رفتن بیش از حد دما، فرایند شستشو را متوقف کرده تا از بروز حوادث جلوگیری کند.

فیوز حرارتی در بخش بالایی برد الکترونیکی قرار دارد و با دو سیم کوتاه به دستگاه متصل شده است. اگر این قطعه دچار نقص فنی شده باشد، جریان برق دستگاه به کلی دچار مشکل می شود و ماشین لباسشویی به درستی کار نمی کند و مکررا خاموش می شود. بررسی سلامت این قطعه کار دشواری نیست. تنها کافی است، با استفاده از فازمتر یا مولتی متر، از وجود جریان برق در این قطعه اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

اگر ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود کار نمی کند، به دستگاه اجازه دهید خنک شود

بسیاری از کاربرانی که با مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ روبرو می شوند، در فواصل زمانی کوتاهی به دستگاه فشارهای زیادی وارد کرده اند. اگر ماشین ظرفشویی به طور مداوم روشن نگه دارید و به آن اجازه خنک شدن ندهید، حرارت دستگاه بالا می رود و در مدت کوتاهی روشن می شود، اما کار نمی کند. بنابراین لازم است، پس از هر بار استفاده از دستگاه، اجازه خنک شدن به آن بدهید.

وجود اختلال در تایمر ماشین ظرفشویی

یکی از قطعاتی که بر عملکرد ماشین ظرفشویی سامسونگ تاثیر بسیاری دارد، تایمر دستگاه است. در واقع تایمر است که به دستگاه فرمان می دهد چه زمانی فرایند شستشو را شروع کند و چه زمانی خاموش شود. تایمرها بسیار حساس هستند با ضربات فیزیکی کوچک و اتصالی ها، آسیب های جدی می بینند..

به طور معمول تایمرهای ماشین ظرفشویی سامسونگ در دو دسته خودکار و دستی قرار دارند. برای بررسی وضعیت این قطعه در ابتدا لازم است، این قطعه را از پشت کنترل پنل دستگاه جدا کنید و با دستگاه مولتی متر سلامت آن را بررسی کنید. استفاده از مولتی متر و ابزارهای مشابه، نیازمند تجربه و مهارت مربوط به تعمیر لوازم خانگی است. پس بهتر است، اگر توانایی انجام این کار را ندارید، از متخصصین کمک بگیرید.

اگر ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود کار نمی کند، سلامت سلکتور را بررسی کنید

در بسیار از موارد مشاهده شده است که خرابی قطعه سلکتور باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ می شود. این قطعه که با نام سوئیچ انتخاب نیز شناخته می شود، وظیفه انتخاب حالت های متفاوت شستشو را برعهده دارد. اگر دکمه‌ های دستگاه گیر کرده اند یا به درستی حرکت نمی کنند، به احتمال زیاد سلکتور دستگاه آسیب دیده است و باید تعمیر شود.

این قطعه در بخش بیرونی دستگاه و بر روی کنترل پنل قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. قبل از باز کردن این قطعه باید بدانید که تعمیر یا تعویض آن، نیازمند تخصص و تجربه بالایی در زمینه تعمیرات لوازم خانگی است.

ایراد در رله استارت؛ یکی از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

رله استارت قطعه ای است که تنها در برخی از مدل های ماشین لباسشویی سامسونگ وجود دارد. این قطعه وظیفه دارد که در زمان خرابی پمپ اصلی دستگاه، برق مورد نیاز دستگاه را تامیین کند؛ بنابراین اگر مطمئن هستید که جریان برق بهه درستی از مدار دستگاه به پمپ اصلی می رسد، پیشنهاد می شود سلامت این قطعه را نیز بررسی کنید.

خرابی برد الکترونیکی یکی از دلایلی است که ماشین ظرفشویی سامسونگ روشن می شود کار نمی کند

برد الکترونیکی قطعه ای بسیار کوچک است که نقش های مهمی را برعهده دارد. در واقع این قطعه است که پس از انتخاب نوع شستشو توسط کاربر، تمامی اطلاعات را دریافت می کند و مقدمات شروع فرایند را برای قطعات دیگر ارسال می‌کند. اگر این قطعه دچار خرابی شود، واضح است که دستگاه نمی تواند به درستی دستورات را ارسال کند و در نتیجه، دستگاه کار نمی کند. برخی دلایلی که موجب خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی می شوند، عبارت اند از:

 • واردشدن فشار بیش از حد به ماشین ظرفشویی
 • خاموش و روشن‌کردن مکرر ماشین ظرفشویی
 • فشاردادن دکمه های ماشین ظرفشویی به صورت همزمان
 • اصابت ضربات فیزیکی به ماشین ظرفشویی
 • قراردادن اجسام سنگین بر روی ماشین ظرفشویی

مشکلات ماشین ظرفشویی سامسونگ را به متخصصین بسپارید

مشکلات ماشین ظرفشویی سامسونگ را به متخصصین بسپارید

در این مطلب سعی کردیم رایج ترین دلایلی را که باعث کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ می‌ شوند به شما معرفی کنیم. برخی از راهکارهای ذکر شده به سادگی قابل اجرا هستند و نیازمند برخورداری از دانش یا مهارت خاصی نیستند. اما باید توجه داشته باشید که حل مشکلات پیچیده تر نیازمند تخصص و تجربه بالا در زمینه تعمیر لوازم خانگی است. بنابراین در این موارد بهتر است، از متخصصین در زمینه تعمیرات ظرفشویی سامسونگ کمک بگیرید تا دچار خسارت های بیشتر نشوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش