علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

آبگیری نکردن؛ مشکلی رایج در ماشین ظرفشویی سامسونگ

چند سالی است که برای شستشوی ظرف‌ها، ماشین ظرفشویی طرفداران خاص خود را پیدا کرده و این نوع لوازم‌خانگی توانسته است به‌مرور جای خود را در خانه‌های ‌ایرانی باز کند. بسیاری از افراد علاقه چندانی به شستشوی ظروف کثیف ندارند و ترجیح می‌‌‌دهند با استفاده از ماشین ظرفشویی این کار را انجام دهند. این وسیله به‌عنوان یک سیستم از اجزای مختلفی تشکیل می‌‌‌شود که بروز مشکل در هر یک، عملکرد کل سیستم را با اختلال می‌‌‌کند. یکی از مشکلات رایج ماشین‌های ‌ظرفشویی آبگیری نکردن است که در صورت بروز این مشکل باید فورا نسبت به رفع آن اقدام کنید. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان به بررسی مهم‌ترین دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ و راهکارهای تعمیرات آن می‌‌‌پردازیم.

فرآیند آبگیری در ماشین ظرفشویی سامسونگ

آبگیری اولین مرحله در شستشوی ظروف با استفاده از ماشین ظرفشویی به شمار می‌‌‌آید. در این مرحله با روشن کردن ماشین ظرفشویی، آب از طریق شلنگ وارد شیر برقی سیستم می‌‌‌شود. در ادامه برد دستگاه فرمان می‌‌‌دهد که شیر برقی این اجازه را دارد که آب را وارد محفظه پایین دستگاه کند. تعیین میزان آب لازم برای شستشو نیز بر عهده سنسور هیدرواستات است. بعد از اینکه ظرفیت آبگیری کامل شد، سنسور این موضوع را به برد دستگاه اعلام می‌‌‌کند و در نتیجه شیر برقی قطع می‌‌‌شود تا آب بیشتری به دستگاه وارد نشود. بروز مشکل در هر یک از این بخش‌ها، منجر به این می‌‌‌شود که آبگیری انجام نشود و در مراحل بعد شستشوی ظرف با مشکل روبرو شود.

دلایل اصلی در آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

دلایل اصلی در آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

آبگیری به‌عنوان مرحله ابتدایی فرآیند شستشوی ظروف به شمار می‌‌‌آید که ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود. از جمله دلایل بروز این مشکل می‌‌‌توان مشکل شلنگ، شیر ورودی، شیر برقی و شناور اشاره کرد. تعمیر هریک از این قطعات نیاز به برخورداری از دانش فنی بالایی دارد و توصیه می‌‌‌شود در صورت خرابی هرکدام از آن‌ها کار تعمیرات به شرکت‌های ‌معتبر تعمیر لوازم‌خانگی بسپارید. در ادامه به شرح دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ می‌‌‌پردازیم.

بروز مشکل در شلنگ ماشین ظرفشویی سامسونگ

در ماشین ظرفشویی برای هدایت آب به درون محفظه پایین شستشو، از شلنگ و شیر استفاده می‌‌‌شود. یکی از رایج‌ترین دلایل بروز مشکل در فرآیند ابگیری ماشین‌های ‌ظرفشویی، معیوب بودن شلنگ آب است. برای مثال ممکن است در مسیر شلنگ پیچ‌ و خمی وجود داشته باشد یا اینکه مسیر ورودی آب مسدود شده باشد.

فشار ناکافی شیر ورودی آب

شیر ورودی در واقع برای کنترل و قطع و وصل جریان آب به کار می‌‌‌رود. از این رو در صورت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ، یکی از قطعاتی که باید وارسی کنید، شیر ورودی آن است. از این رو باید در وهله اول اطمینان حاصل کنید که شیر آب باز است و همچنین دارای فشار کافی باشد. چرا که فشار آب باید به حدی باشد که شیر برقی داخل دستگاه بتواند عملکرد لازم را داشته باشد. همچنین شیوه نصب ماشین ظرفشویی سامسونگ نیز دارای اهمیت است و باید طوری تعبیه شود که شیر و شلنگ ورودی به‌هیچ‌وجه در یک جا نباشند. اما زمانی که ماشین ظرفشویی کنار سینک نصب شود، این امکان وجود ندارد.

بروز شکستگی در شیر ورودی آب؛ از رایج‌ترین دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

یکی از رایج‌ترین دلایلی که ماشین ظرفشویی سامسونگ آبگیری نمی‌کند، بروز شکستگی در شیر ورودی آب است. گاهی کاربران برای اینکه ماشین ظرفشویی را در محل خود جا دهند، آن را به عقب هل می‌‌‌دهند. در نتیجه این کار  ممکن است باعث شکسته شدن شیر ورودی آب شود.

نقص در قطعات مختلف شیر برقی

کارکرد شیر برقی ماشین ظرفشویی، هدایت آب به محفظه داخل ماشین ظرفشویی است و یکی از مهم‌ترین قطعات به‌کاررفته در این سیستم است. این قطعه را به‌راحتی نمی‌توانید پیدا کنید و برای بررسی آن باید بخشی از دستگاه را باز کنید. از آنجا که شیر برقی در پایین و زیر پنل درب تعبیه شده است، به همین دلیل باید ابتدا این پنل را باز کنید تا به آن دسترسی پیدا کنید. در شیر برقی از قطعاتی مانند شناور، سنسور و تایمر به کار می‌‌‌رود و مجموعه این قطعات در کنار هم باعث می‌‌‌شوند، شیر برقی عملکرد مناسبی در هدایت آب به محفظه داشته باشد.

در صورت عملکرد نامناسب شیر برقی، در ابتدا باید مطمئن شوید که در شیر برقی دستگاه، برق جریان دارد. به این منظور باید از مولتی‌متر استفاده کنید. اگر جریان برق وجود داشت ولی ماشین ظرفشویی آبگیری نکرد، پس شیر برقی دچار خرابی شده است و باید آن را تعویض کنید. اما اگر جریان به برق این قطعه منتقل نشود، پس ایراد از یکی از قطعات شیر برقی مانند تایمر، شناور یا برد الکترونیکی است. همچنین در درون شیرهای برقی از فیلترهایی استفاده می‌‌‌شود تا مانع از ورود املاح به محفظه دستگاه شوند. گاهی ممکن است مشکل از فیلتر شیر برقی باشد و با انسداد آن، آبگیری به‌درستی انجام نشود.

نقض در شناور و سوئیچ‌های ‌شناور ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل در آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ، نقض در شناور و سوئیچ‌های ‌شناور سیستم است. کارکرد شناور این است که جریان آب شیر ورودی را کنترل کند و سطح مناسب آب برای شستشوی ظروف را تعیین می‌‌‌کند.

شناور قطعه‌ای پلاستیکی است که به شکل گنبد است. ازآنجاکه این قطعه وزن کمی دارد، وقتی‌که سطح آب محفظه بالا می‌‌‌آید، این قطعه نیز به سمت بالا جابجا می‌‌‌شود. هنگامی‌که آب به سطح معینی برسد، سوئیچ شناور، به شیر برقی سیگنال قطع جریان آب صادر می‌کند. بنابراین در صورت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ، یکی از قطعاتی که باید بررسی شود، شناور دستگاه است. چون که گاهی اوقات نیز املاح و مواد غذایی باقی‌مانده باعث می‌‌‌شوند که شناور گیر کند و به‌خوبی جابجا نشود و در نتیجه در عملکرد شیر برقی اختلال ایجاد شود. در غیر این صورت، به‌احتمال‌زیاد سوئیچ شناور دچار مشکل شده است و باید تعویض شود.

بروز مشکل در سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی

یکی از ویژگی‌هایی که سبب تمایز مدل‌های ‌جدید ماشین‌های ظرفشویی از مدل‌های ‌قدیمی این دستگاه می‌‌‌شود، سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی است. این ویژگی جدید باعث بهبود در عملکرد این سیستم الکترونیکی شده است و در مورد باز یا بسته شدن درب ماشین ظرفشویی کاربرد دارد.

درصورتی‌که حین آبگیری و شستشوی ظروف درب دستگاه باز باشد، آب از دستگاه نشت می‌‌‌کند و محیط آشپزخانه آلوده خواهد شد. به همین دلیل، سوئیچ قفل درب ظرفشویی این کارکرد را دارد که در مواقعی که درب دستگاه کامل بسته نشده است، فعالیت آن را متوقف کند. بنابراین در صورت معیوب شدن این بخش از دستگاه، ممکن است با وجود بسته بودن درب دستگاه، سیگنال بسته شدن آن را صادر نکند و در نتیجه آبگیری در زمان لازم انجام نشود.

به همین دلیل در صورت آبگیری نکردن ظرفشویی سامسونگ یکی از قطعاتی که باید سلامت آن مورد بررسی قرار بگیرد، سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی است که به این منظور باید از مولتی‌متر استفاده کنید. اگر مولتی هیچ جریان را نشان نداد، پس سوئیچ خراب شده است و باید آن را تعویض کنید.

نقص در برد الکترونیکی؛ یکی از مهم‌ترین دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

یکی از قطعات اساسی به‌کاررفته در سیستم ماشین ظرفشویی سامسونگ، برد الکترونیکی آن است. این قطعه وظیفه کنترل بخش‌های ‌مختلف دستگاه را بر عهده دارد. در گذشته جای برد الکترونیکی از تایمر استفاده می‌‌‌شده است، اما بردهای الکترونیکی عملکرد بهتری از تایمرها دارند. به همین دلیل، در صورت نقص در عملکرد برد الکترونیکی یا تایمر، آبگیری نیز به‌درستی انجام نمی‌شود و در عملکرد کل سیستم اختلال ایجاد خواهد شد.

شایان ذکر است، بروز نقص در برد الکترونیکی یا تایمر چندان رایج نیست. از این رو تعمیرکاران بررسی این قطعه اساسی از دستگاه را در اولویت قرار نمی‌دهند. اما در صورت بروز مشکل در آن، حتما باید از یک تعمیرکار حرفه‌ای برای تعویض آن کمک بگیرید که هزینه‌های ‌زیادی را نیز روی دست شما خواهد گذاشت.

خرابی برد مدار چاپی

برد مدار چاپی به‌عنوان فرمانده ماشین ظرفشویی سامسونگ عمل می‌‌‌کند. وظیفه‌ای بخش از سیستم این است که صحت اجرای برنامه‌های ‌تعیین‌شده برای ماشین ظرفشویی را کنترل کند. در صورت خرابی این بخش حیاتی از سیستم، دستگاه دیگر عملکرد نرمال خود را نخواهد داشت و مراحل مختلف شستشوی ظروف تکمیل نمی‌شود که آبگیری نیز به‌عنوان مرحله ابتدایی این فرآیند به شمار می‌‌‌آید.

افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی با استفاده از خدمات تخصصی

افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی با استفاده از خدمات تخصصی

آبگیری مرحله ابتدایی در فرآیند شستشوی ظروف به‌وسیله ماشین ظرفشویی به شمار می‌‌‌آید. بنابراین اگر این مرحله به‌درستی انجام نشود، سایر مراحل نیز با مشکل مواجه خواهند شد. از جمله دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ می‌‌‌توان به بروز مشکل در سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی، نقص در شناور و سوئیچ شناور و نقص در بخش‌های ‌مختلف شیر برقی اشاره کرد. از این رو در اکثر مواقع بهتر است به‌جای اینکه خودتان نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام کنید، و با تماس با یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیر ظرفشویی سامسونگ ‌کمک بگیرید و مشکل دستگاه خود را برطرف کنید.

Rate this post

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش