علت سوختن برد جاروبرقی سامسونگ

علت سوختن برد جاروبرقی سامسونگ

چرا برد جارو برقی سامسونگ می سوزد؟

انواع لوازم خانگی شرکت سامسونگ بویژه جاروبرقی‌های این شرکت، در بین ایرانیان بسیار محبوب هستند. سامسونگ محصولات با کیفیتی تولید می‌کند ولی گاهی همین محصولات مثل جاروبرقی هم دچار مشکلاتی می‌شوند که یکی از این آسیب ها سوختن برد جاروبرقی سامسونگ است. آیا می دانید برد چیست و چه کاربردی دارد و دلایل سوختن برد جاروبرقی چیست؟ می دانید چه راهکارهایی برای جلوگیری از سوختن این قطعه الکترونیکی وجود دارند؟ در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان به بررسی دلایل و راهکارهای سوختن برد جاروبرقی می پردازیم.

کاربرد برد در جاروبرقی سامسونگ

برد قطعه ای پیشرفته می باشد که در لوازم خانگی نسل جدید از جمله جاروبرقی جایگزین قطعات مختلفی شده است. با اضافه شدن برد به دستگاه ها و کاهش دیگر قطعات وزن و میزان مصرف انرژی در جاروبرقی کاهش یافته است. وظیفه این قطعه پیشرفته کنترل قطعات دیگر جاروبرقی و پردازش اطلاعات مهم از عملکرد دستگاه و ارسال برای مصرف کنندگان است. همچنین برد نیازهایی دارد که توسط قطعه ای دیگر به نام آی سی برطرف می شود. برد ها شباهت زیادی به سیستم عصبی انسان دارند.

برخی دیگر از وظایف بردها عبارتند از:

 • کنترل سرعت
 • کنترل میزان قدرت مکش
 • دریافت و اعمال دستورات
 • کنترل سنسورهای مختلف برای حفظ سلامت جاروبرقی

نشانه های سوختن برد جاروبرقی سامسونگ را بشناسید

نشانه های سوختن برد جاروبرقی سامسونگ را بشناسید

با پیشرفت صنعت تکنولوژی، بیشتر لوازم برقی خانگی دارای برد هستند. برد در لوازم خانگی معادل مغز دستگاه است. اگر مهم ترین بخش جاروبرقی خراب شود باعث بروز مشکلات مختلفی در عملکرد جاروبرقی می شود. بردها در جاروبرقی های مختلف متفاوت هستند. هر برند برد مخصوص به خود را دارد. نشانه های سوختن برد جاروبرقی سامسونگ عبارتند از:

 • روشن نشدن جاروبرقی
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 • کم و زیاد نشدن دور موتور جاروبرقی (سرعت دستگاه)
 • دیر روشن و خاموش شدن دستگاه
 • یکسره شدن جاروبرقی
 • جرقه زدن دستگاه
 • اختلال در عملکرد صفحه نمایش

رابطه روشن نشدن با برد در جاروبرقی

روشن نشدن جاروبرقی می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. یکی از رایج ترین دلایل روشن نشدن دستگاه به دلیل مشکل به وجود آمده در برد جاروبرقی است. در این مورد باید تمامی قطعات روی برد را بررسی و علت را پیدا کرد.

نقش سوختن برد جاروبرقی سامسونگ در خاموش شدن ناگهانی آن چیست؟

یکی از مشکلات دیگری که با خرابی برد اتفاق می افتد، خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی است. خاموش شدن ناگهانی به معنای از دسترس خارج شدن دستگاه در حین کار می باشد. از دلایل اصلی خاموش شدن جاروبرقی می توان به خرابی خازن ها و آی سی ها اشاره کرد. همچنین علت دیگر خاموش شدن به صورت ناگهانی، داغ شدن بیش از حد موتور یا قطعات دیگر است. این موارد ناشی از عبور بیش از حد جریان ولتاژ به برد و یا فشار زیاد به موتور می باشد.

برد دستگاه چه نقشی بر تنظیم سرعت آن دارد؟

زمانی که سرعت دستگاه غیرقابل تنظیم است، نیاز به بررسی جریان برق و ولتاژ ورودی برد می باشد. پتانسیومتر و ولوم کشویی روی برد را چک کرده و در صورت آسیب دیدگی آن ها را تعویض کنید. البته کلید تغییر سرعت بر روی دسته جارو نیز باید بررسی شده و در صورت خرابی تعمیر شود.

آیا برد باعث از کار افتادن صفحه نمایشگر می شود؟

از آن جایی که برد مسئولیت کنترل تمام قسمت های مختلف جاروبرقی را دارد پس می توان اختلال در عملکرد صفحه نمایشگر را از دیگر نشانه های سوختن برد جاروبرقی سامسونگ در نظر گرفت. خرابی در قطعات مختلف برد می تواند منجر به اختلال در دیتای خروجی برد شود و به درستی بر روی صفحه نمایش نشان داده نشود. اتصالات، خازن ها و مقاومت ها از جمله قطعاتی هستند که ممکن است باعث بروز این مشکل شوند. در صورت خرابی قطعات، آن ها را تعویض کرده و برد را تست کنید.

تغییرات قدرت مکش در جاروبرقی سامسونگ در زمان خرابی برد

خرابی در پتانسیومتر، دیودها، خازن ها و مقاومت ها باعث بروز تغییرات و عدم تنظیم در قدرت مکش دستگاه می شوند. یعنی مصرف کننده با ولوم، تغییرات دستی را در قدرت مکش ایجاد می کند اما این تغییرات اعمال نمی شوند و جاروبرقی مثل قبل در حال کار کردن است. با خرابی پتانسیومتر، این قطعه توانایی تغییر جریان ترایاک را نداشته و مکش جاروبرقی تغییری نمی کند.

جرقه زدن در جاروبرقی نشانه چیست؟

جرقه زدن در جاروبرقی نشانه چیست؟

جرقه زدن در جارو برقی بستگی به عوامل زیادی دارد. یعنی اگر موقع روشن، خاموش و یا کار کردن با دستگاه  جرقه ای اتفاق افتاد، باید قسمت های مختلف جاروبرقی بررسی شود. به ترتیب از اتصالات دستگاه شروع کرده و بعد به سراغ خازن های پارازیت گیر بروید و آن ها را بررسی کنید. در آخر پایه های کلید های مختلف در جاروبرقی را جدا کرده و تست کنید. همچنین این مشکل می‌ تواند به دلایلی مانند سوختن برد یا تمام شدن زغال ایجاد شود.

ارتباط یکسره شدن جاروبرقی و خرابی یا سوختن برد

یکی از مهم ترین دلایل سوختن برد جاروبرقی سامسونگ یکسره شدن است. یکسره شدن به معنای عمل نکردن دستی روشن و خاموش شدن جاروبرقی می باشد. این مشکل به دلایلی از جمله نقص در رله، داغ شدن موتور و استفاده طولانی مدت از دستگاه اتفاق می افتد. اگر برد یا قطعاتی از آن دچار اختلال شوند، ممکن است یکسره شدن اتفاق بیفتد. یکسره شدن دستگاه دارای این نشانه ها است:

 • روشن شدن بدون دخالت قسمت کنترلی کلید
 • عدم تغییر در قدرت مکش جاروبرقی

دلایل دیگر سوختن برد در جاروبرقی سامسونگ

گفتیم که برد یک قطعه پیشرفته و دارای قطعات بسیاری است. خراب شدن هر یک از این قطعات باعث مختل شدن عملکرد برد می شود. عواملی مانند استفاده بیش از حد از جاروبرقی، نفوذ رطوبت، آسیب دیدن دیگر قطعات برد، نوسانات برقی مثل ولتاژ بالا یا پایین می تواند منجر به سوختن برد شوند. برخی دیگر از عوامل سوختن برد شامل موارد زیر هستند:

 • خیس شدن دستگاه
 • آسیب دیدن خازن، ترایاک، مقاومت ها و پتانسیومتر
 • نوسانات آمپر
 • استفاده طولانی مدت و روشن گذاشتن آن
 • داغ شدن بیش از حد دستگاه

ترایاک چیست و چه نقشی در سوختن برد جاروبرقی سامسونگ دارد؟

ترایاک یک قطعه الکترونیکی سیاه رنگ است که در نزدیکی برد در جاروبرقی قرار دارد. این قطعه وظایف مهمی را در زمینه کارکرد صحیح برد بر عهده دارد. ترایاک قطعه ای نیمه هادی است و برای سوئیچ و کنترل توان و قدرت در مدارهای آی سی به کار می رود. این قطعه کاربردی به راحتی تنظیم بار موتور را انجام می دهد و کنترل می کند. ترایاک در مدارهای دیگری مانند دیمر استفاده شده است.

نحوه عیب یابی برد در جاروبرقی سامسونگ

بدون در نظر گرفتن نوع برد و ساختار آن باید یکسری از روش ها را به کار ببرید و دستگاه را تست کنید. مشکل سرعت در جاروبرقی نیاز به بررسی مقاومت های محدود کننده جریان برق و ولتاژ دارد تا بتوان سرعت را کم و زیاد کرد. همچنین ممکن است ایراد از پتانسیومتر باشد. اگر مشکل روشن شدن جاروبرقی است، ابتدا ورودی برق و سیم دستگاه را بررسی کرده و سپس قطعاتی مانند پتانسیومتر، خازن ها، مقاومت ها و ترایاک ها را چک کنید. داغ بودن دستگاه بیشتر به خود موتور مربوط می شود اما در مواردی خاص بهتر است در برد جاروبرقی صفحه انتقال حرارت نیمه هادی ترایاک را که وظیفه خنک کنندگی را برعهده دارد بررسی کنید.

نکات کاربردی برای تشخیص مشکل عبارتند از:

 • مقاومت ثابت برد خراب می شود اگر ولتاژ ورودی به برد زیاد باشد
 • تولید جرقه ممکن است که به دلیل خرابی خازن های پارازیت گیر باشد زیرا این خازن ها وظیغه جذب جرقه های ناشی از کلید زنی در کلکتور را بر عهده دارند
 • در صورتی که به دایاک ولتاژ کافی نرسد و جریان هدایت نشود ممکن این این قطعه بسوزد

تعمیر و تعویض برد جاروبرقی را فقط به متخصصان بسپارید

تعمیر و تعویض برد جاروبرقی را فقط به متخصصان بسپارید

جاروبرقی های سامسونگ دارای قطعات پیشرفته و پیچیده ای هستند که بروز هرگونه خرابی در آن ها عملکرد کل دستگاه را مختل می کند. در بین این قطعات، برد، پیچیده ترین و پیشرفته ترین قطعه این دستگاه است. بنابراین در صورت خرابی آن بهتر است از خدمات عیب یابی و تعمیر تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیر جاروبرقی سامسونگ برای تعمیر آن استفاده کنید. همچنین در صورتی که برد قابل تعمیر نباشد، این قطعه باید با یک برد جدید تعویض شود.

Rate this post

3 thoughts on “علت سوختن برد جاروبرقی سامسونگ”

 1. سلام خسته نباشید من از شهرستان بانه مزاحم میشم یک جارو یرقی سامسنگ ۱۶۰۰وات باز کردم روی برد مقاومتی که در R5 قرار دارد سوخته ورنگ بندی از بین رفته حالا نمی‌دانم چه مقاومتی جای گزین کنم اگر راهنمای کنید ممنون میشم

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش