تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ؛ کاری سخت اما ضروری

جاروبرقی‌های امروزی از جمله جاروبرقی‌های سامسونگ دارای قطعه‌ای به نام سیم جمع کن هستند که وظیفه دارد تا سیم جاروبرقی را به داخل بکشد. این قطعه شاید در نگاه اول چندان مهم به نظر نیاید، اما وقتی که کمی به کارکرد آن فکر می‌کنید، متوجه می‌شوید که این قطعه به ظاهر ساده نقش بزرگی را ایفا می‌کند. برای مثال این قطعه از پیچ‌خوردگی و قطع سیم برق جلوگیری می‌کند. از این رو، همواره باید به سالم بودن این قطعه توجه داشته باشید. در گذر زمان و بنا به دلایل مختلفی این احتمال وجود دارد که این قطعه با مشکل مواجه شود. از این رو، در این مطلب از نمایندگی تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان  قصد داریم تا به بررسی صفر تا صد تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ بپردازیم.

سیم جمع کن جاروبرقی چیست

جاروبرقی‌های امروزی با توجه به مدل و کاربرد، دارای سیم برقی به طول 6 الی 9 متر هستند. حال تصور کنید که قصد استفاده از جاروبرقی را ندارید؛ در این صورت، تکلیف 9 متر سیم باقی‌مانده چه می‌‎شود؟ آیا این حجم از سیم باید بدون هیچ ظاهر مناسبی در کنار جاروبرقی قرار بگیرد؟ برای این منظور، قطعه‌ای با نام سیم جمع کن برای جاروبرقی‌های امروزی وجود دارد.

سیم جمع کن وظیفه دارد تا سیم جاروبرقی را به بهترین شکل ممکن به داخل بدنه بکشد و زمانی که به آن نیاز داشتید، سیم را آزاد کند. این قطعه شاید در ابتدا چندان مهم به نظر نیاید، اما تنها در صورتی اهمیت آن را متوجه می‌شوید که خراب شده باشد و نتواند سیم را به درستی جمع کند.

کارکرد سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

کارکرد سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

سیم جمع کن‌‌های جاروبرقی مانند هر قطعه دیگری در گذر زمان دچار تغییراتی شده‌اند و امروزی با فناوری به‌روزتری کار می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، در مدل‌های قدیمی‌تر سیم جمع کن‌ها تنها به صورت مکانیکی عمل می‌کردند و با فشردن کلید مربوطه، مکانیزم مکانیکی فعال می‌‎شد.

در مدل‌های امروزی سیم جمع کن، شاهد استفاده از ترکیب فناوری‌های مکانیکی و الکترونیکی هستیم. به این صورت که در این قطعات از فیوزهایی استفاده می‌شود که برای جمع کردن سیم از جریان برق کمک می‌گیرد. این باعث می‌شود که عمل جمع کردن سیم با نهایت سرعت ممکن و بدون تاخیر انجام شود.

کارکرد سیم جمع کن‌های مکانیکی

عملکرد سیم جمع کن‌های مکانیکی به این صورت است که وقتی شما کلید مربوط به جمع کردن سیم را فشار می‌دهید، یک شفت (Shaft) مکانیکی وجود دارد که با توسط نیروی دست شما آزاد شده و به سبب آن فنر سیم جمع کن هم برای کشیدن سیم به داخل آزاد می‌شود. در نتیجه سیم جاروبرقی جمع می‌شود. اما به دلیل مکانیکی بودن، زمانی که نوبت به جمع شدن بخش انتهایی سیم می‌رسد، فنر دیگر نیروی لازم را برای کشش سیم ندارد و باید با کمک دست این کار را انجام داد. همچنین در پس از گذر چند سال، ممکن است فنر سفت شود و دیگر نتواند نیروی مورد نیاز را برای جمع کردن کل سیم تولید کند. این ممکن است برای بسیاری از دارندگان جاروبرقی‌ها خوشایند نباشد.

عملکرد سیم جمع کن‌های امروزی

مکانیزم سیم جمع کن‌های جاروبرقی‌‎های امروزی کمی با مدل‌های قدیمی‌تر متفاوت است. به این صورت که در حین انجام فرایند جمع کردن سیم از جریان برق هم استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد، در مدل‌های مکانیکی بخش انتهایی سیم ممکن است به درستی جمع نشود و مجبور باشید به صورت دستی سیم را به داخل جاروبرقی هل دهید. برای رفع این مشکل، در جاروبرقی‌های امروزی از جریان برق استفاده می‌شود که نیروی مورد نیاز فنر را برای کشیدن بخش انتهایی سیم به داخل تامین می‌کند. برای این منظور، در داخل این سیم جمع کن‌ها از فیوزها و خازن‌هایی استفاده می‌شود که جریان برق را در خود ذخیره کرده و در موقع نیاز، آن را تخلیه می‌کنند.

نکات نگهداری از سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

سیم جمع کن‌ها فارغ از مدل طراحی خود، نیازمند رعایت مواردی هستند تا بتوانند سال‌های سال بدون مشکل برای شما کار کنند. برای جلوگیری از خرابی سیم جمع کن‌های جاروبرقی‌های سامسونگ، نکاتی وجود دارد که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

همیشه به تمیز بودن سیم توجه داشته باشید

سیم جمع کن‌ها دارای یک قرقره هستند که سیم در داخل آن قرقره قرار می‌گیرد. حال تصور کنید یک مایع چسبناک به سیم جاروبرقی شما چسبیده است و بعد از جمع شدن به قرقره می‌چسبد. این باعث می‌شود تا هم قرقره نتواند مانند قبل به صورت روان حرکت کند، هم اینکه سیم‌های داخل قرقره به هم بچسبند و در نتیجه مشکلات زیادی برای سیم جمع کن پیش بیاید. برای جلوگیری از این اتفاق، پیشنهاد می‌کنیم همیشه به تمیز بودن سیم جاروبرقی خود توجه داشته باشید.

به صورت ناگهانی سیم را از داخل سیم جمع کن به بیرون نکشید

سیم جمع کن‌ها دارای مکانیزم حساسی هستند که ممکن است در صورت وارد شدن نیروی ناگهانی و زیاد، این مکانیزم آسیب ببیند. به عنوان مثال، اگر به صورت ناگهانی سیم جمع شده را به بیرون بکشید، این احتمال وجود دارد که فنر داخل سیم جمع کن در برود و دیگر نتواند سیم را جمع کند.

تنها در صورت نیاز سیم را به داخل سیم جمع کن هل دهید

یکی از مواردی باعث افزایش طول عمر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ می‌شود، عدم هل دادن سیم به داخل در مواقع غیرضروری است. به عنوان مثال، تصور کنید که سیم در حال کشیده شدن به داخل جاروبرقی با تمام قدرت است. حال زمانی که شما سیم را به داخل هل می‌دهید، باعث می‌شوید که سیم به درستی در قرقره جمع نشود و به اصطلاح روی سیم دیگری بیفتد. در نتیجه، سیم به طور کامل جمع نخواهد شد و موقع درآوردن هم در داخل جاروبرقی گیر خواهد کرد.

عواملی که باعث خرابی سیم جمع کن جاروبرقی می‌شوند

عواملی که باعث خرابی سیم جمع کن جاروبرقی می‌شوند

دلایل متعددی وجود دارند که باعث خرابی سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ می‌شود. به عنوان مثال، اگر میزان کثیفی و پرزهای وارده به داخل سیم جمع کن زیاد باشد، این احتمال وجود دارد سیم جمع کن نتواند مانند گذشته سیم را جمع کند.

همچنین ضربه هم می‌تواند تاثیر به سزایی در عملکرد و نهایتا خرابی سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ داشته باشد. به عنوان مثال، اگر برای فشردن کلید سیم جمع کن از نیروی بیش از اندازه استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که شیارهای پلاستیکی داخل آن بشکنند و نتوانند سیم جمع کن را وارد مدار کنند.

در رفتن فنر یکی دیگر از عواملی است که باعث خرابی سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ می‌شود. این مشکل باعث می‌شود که سیم جمع کن نتواند سیم را به داخل بکشد و در نتیجه سیم آزاد بماند. این مشکل، رایج‌ترین دلیل برای نکشیدن سیم به داخل و نهایتا تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ است.

چگونگی عیب‌یابی و تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

برای تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ، ابتدا باید قاب زیرین جاروبرقی را باز کنید. سپس باید پیچ‌های مربوط به سیم جمع کن را باز کنید و آن را به آرامی به بیرون بکشید. توجه داشته باشید که ممکن است اتصال‌هایی از داخل جاروبرقی به سیم جمع کن وجود داشته باشید که باید به نوبت آن‌ها را جدا کنید و به هیچ‌کدام از آن‌ها آسیب نزنید.

اولین موردی که در رابطه با خرابی سیم جمع کن و جمع نکردن سیم جاروبرقی باید به آن توجه کنید، سلامت سیم‌های روشن و تیره است. در صورتی که جریان در این سیم‌ها قطع شده باشد، این احتمال وجود دارد که سیم جمع کن نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. برای این منظور، باید اقدام به تعویض این سیم‌ها کنید.

همچنین در صورتی که فیوز شیشه‌ای جاروبرقی آسیب دیده باشد، این احتمال وجود دارد که سیم به درستی جمع نشود. لازم به ذکر است که سلامت فیوز شیشه‌ای را باید با مولتی‌متر بررسی کرد و در صورتی که خراب بود، حتما باید آن را تعویض کنید.

در بعضی از مدل‌های سیم جمع کن از پلاتین‌های مسی استفاده می‌شود که وظیفه اتصال و انتقال جریان را بر عهده دارند. در گذر زمان این احتمال وجود دارد که پلاتین‌ها بازده خود را از دست بدهند و مانند قبل نتوانند کار کنند. حتی ممکن است به دلیل استفاده نادرست، این پلاتین‌های بشکنند و منافذ کوچکی روی بدنه ایجاد شود. برای رفع این مشکل، پلاتین‌های خراب را باید با نمونه‌های سالم تعویض کرد.

در بعضی مواقع هم ممکن است با این مشکل مواجه شوید که جاروبرقی شما سیم را نگه نمی‌دارد و دائما آن را به داخل می‌کشد. برای این کار تنها باید در بالای محل قرارگیری ترمز در داخل سیم جمع کن، سه شیار مناسب ایجاد کنید.

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ

شاید به ظاهر تعمیر سیم جمع کن کار آسانی باشد، اما در واقعیت، تعمیر این قطعه از جاروبرقی سامسونگ امری بسیار تخصصی و پیچیده است. از این رو، برای رفع آن باید حتما از تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیر جاروبرقی سامسونگ کمک بگیرید. چرا که در غیر این صورت، این امکان وجود دارد که به بخش‌های دیگر جاروبرقی خود هم آسیب بزنید. لازم به ذکر است که تعمیر محصولات سامسونگ توسط افراد غیر مجاز باعث ابطال گارانتی آن محصول می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش