تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ

تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ

جاروبرقی های سامسونگ و تعمیر بردهای الکترونیکی

سامسونگ یکی از محبوب ترین برندهای لوازم برقی در ایران است. مشتریان به دلیل کیفیت و عملکرد مناسب، از جاروبرقی های این شرکت استفاده می کنند. سامسونگ برای افزایش سطح کیفی و کاهش انرژی مصرفی، از بردهای الکترونیکی پیشرفته در این وسیله برقی استفاده می‌ کند. با این حال گاهی به دلیل خرابی این قطعه الکترونیکی به تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ نیاز پیدا می کنید.

برد الکترونیکی به عنوان اصلی ترین قطعه جاروبرقی های سامسونگ از اهمیت زیادی برخوردار است. این بردها مسئولیت پردازش فرمان ها را در جاروبرقی ها برعهده دارند و عملکردی مانند مغز را در بدن انسان انجام می دهند. کوچک ترین اختلال در این بردها، عملکرد جاروبرقی را مختل می‌سازد. در بسیاری از موارد عامل اصلی مشکلات فنی جاروبرقی ها، اختلال در برد الکترونیکی آن ها است. بر همین اساس برای همه کسانی که از جاروبرقی های سامسونگ استفاده می کنند، شناخت دلایل خرابی بردهای الکترونیکی و آگاهی از راهکارهای تعمیر آن، ضروری است. در این مطلب که توسط نمایندگی تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان تهیه شده است به بررسی دلایل خرابی برد الکترونیکی و راهکارهای تعمیر آن می پردازیم.

ضرورت شناخت عملکرد و نحوه تعمیر برد جاروبرقی سامسونگ

بردهای الکترونیکی در جاروبرقی ها، قطعه ای هستند که به عنوان پایه و نگهدارنده، هم مسئولیت پشتیبانی فیزیکی را بر عهده دارند و هم به عنوان بستر سیم کشی و اتصالات قطعات، روی سطح و سوکت استفاده می شوند. این بردها درون جاروبرقی مدیریت اطلاعات حرکتی و عملکردی و حتی کاهش مصرف انرژی را انجام می دهند. بردها از قطعات کوچک تری تشکیل شده اند. اختلال در کار هر یک از آن ها سیستم عملکرد جاروبرقی را به طور کامل از بین می برد. این قطعات عبارتند از: آی سی ها، خازن ها، مقاومت، دیود، پتانسیومتر، ترایاک و سایر قطعات الکترونیکی.

برد الکترونیکی در جاروبرقی وظایف مختلفی را بر عهده دارد، کنترل سرعت، کنترل میزان قدرت مکش، دریافت دستورات از ورودی جاروبرقی (کلیدهای مختلف) و اعمال آن دستورات، کنترل ولتاژ ورودی به جاروبرقی، نمایش اطلاعاتی از وضعیت جاروبرقی بر روی نمایشگر و کنترل سلامت جاروبرقی توسط سنسورهای محافظتی از جمله این وظایف هستند.

چه زمانی برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ نیاز به تعمیر دارد؟

چه زمانی برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ نیاز به تعمیر دارد؟

خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی دلایل متفاوتی دارد. گاهی نوسانات برق باعث آسیب به این بردها می شود و گاهی هم ممکن است بر اثر ضربه دچار آسیب شوند. اما دلیل هرچه باشد نشانه های خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی به وضوح قابل دیده شدن است. این نشانه ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

  • روشن نشدن جاروبرقی
  • خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی
  • از کار افتادن کلید سرعت جاروبرقی
  • خرابی نمایشگر جاروبرقی
  • کم و زیاد نشدن دور جاروبرقی
  • خاموش نکردن موتور جاروبرقی (یکسره شدن)
  • دیر روشن شدن یا خاموش نشدن جاروبرقی
  • جرقه زدن

هر یک از این علائم نشان دهنده این است که به جاروبرقی آسیب وارد شده و باید به سرعت در جهت رفع آن اقدام کرد. از آن جایی که برد الکترونیکی در جاروبرقی های سامسونگ مهم ترین قطعه داخلی آن است، در صورتی که خراب شود و تعمیر نشود؛ به طور کلی تمام عملکردهای جاروبرقی را مختل می سازد. عواملی متفاوتی می تواند منجر به سوختن قطعات برد الکترونیکی شود. عواملی مانند ولتاژ بسیار بالا یا پایین برق، مشکلات برقی، استفاده بیش از حد از دستگاه، نفوذ رطوبت به دستگاه و … از جمله این عوامل است.

روشن نشدن جاروبرقی به دلیل خرابی برد الکترونیکی

از اصلی ترین دلایل روشن نشدن جاروبرقی خرابی برد الکترونیکی است. این بزرگ ترین مشکلی است که می توان با آن رو به رو بود. برای رفع این مشکل ابتدا باید تمام قطعات موجود در دستگاه بررسی شوند. برای این کار ابتدا باید ولتاژ ورودی برق و ترایاک را بررسی کرد و از جریان داشتن برق در جاروبرقی مطمئن بود. در صورتی که جریان برق وجود داشت، برای تعمیر برد جاروبرقی حتما باید از متخصصان کمک گرفت.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی سامسونگ در حین کار

از اصلی ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار، خرابی خازن ها و آی سیِ برد الکترونیکی است. در چنین شرایطی باید خازن ها و آی سی تعویض و یا تعمیر شوند. یکی دیگر از دلایل این اتفاق عبور بیش از حد ولتاژ به برد و فشاری است که به موتور جاروبرقی وارد می شود. این اتفاق سبب داغ شدن بیش از حد موتور یا قطعات برد الکترونیکی شده و سبب خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار می شود.

از کار افتادن کلید سرعت جاروبرقی سامسونگ

زمانی که کلید سرعت جاروبرقی از کار می افتد، باید مقاومت های محدودکننده جریان برق و ولتاژ ورودی موجود روی برد دستگاه بررسی شود. اختلال در مقاومت ها از دلایل اصلی این مشکل است. در این گونه مواقع باید با استفاده از اهم متر جریان ورودی به کلیدها را بررسی کرد.

خرابی نمایشگر جاروبرقی سامسونگ

در زمانی که نمایشگر جاروبرقی با اشکال مواجه است، دیتای خروجی از برد روی نمایشگر نشان داده نمی شود و یا با اختلال نشان داده می شود. با توجه به این که نمایشگر حاوی اتصالات مهم خازن و مقاومت ها است، آسیب به هر کدام از آن ها سبب مختل شدن عملکرد نمایشگر جاروبرقی می شود.

کم و زیاد نشدن دور جاروبرقی

تنظیم نشدن قدرت مکش جاروبرقی های سامسونگ به دلایل متفاوتی بستگی دارد. خرابی پتانسیومترها، خرابی خازن ها و اتصالی مقاومت و دیودهای به کار رفته در برد دستگاه از عواملی هستند که در اختلال مکش جاروبرقی تاثیر دارند. در چنین شرایطی باید لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی و نیز کیسه جاروبرقی چک شوند.

خاموش نکردن موتور جاروبرقی سامسونگ

یکسره شدن جاروبرقی از مشکلات رایجی است که ممکن است در هنگام استفاده از این دستگاه به وجود بیاید. عمدتا این مشکل به دو دلیل انجام می شود. زمانی که جاروبرقی به دو شاخه پریز متصل می شود، ممکن است به دلیل کم و زیاد نشدن قدرت مکش جاروبرقی، باعث یکسره شدن دستگاه شود. عامل دیگر، خرابی پتانسیومتر خواهد بود که با تغییر این قطعه در بردهای الکترونیکی این مشکل رفع می شود.

جرقه زدن کلیدها

از مشکلات رایجی که ممکن است در هنگام کار با جاروبرقی با آن مواجه شد، جرقه زدن در هنگام استفاده از کلیدها است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که خازن های به کار رفته در برد الکترونیکی با مشکل مواجه شده باشند. برای این که از بروز این اتفاق جلوگیری شود، باید خازن ها را تعمیر کرد.

نشانه های آسیب دیدن برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ چیست؟

جاروبرقی های سامسونگ از بهترین مدل های بازار هستند. به ندرت اتفاق می افتاد که برد این محصولات با مشکل مواجه شود. اما اگر به هر دلیلی این اتفاق افتاد، برخی نشانه ها می تواند به ما در عیب یابی نوع آسیب کمک کند. فقط باید دقت کرد تعمیر هر کدام از قطعات برد الکترونیکی باید زیر نظر متخصصان ماهر این حوزه انجام شود؛ وگرنه علاوه بر خطرناک بودن خسارات مالی زیادی را برجای می گذارد.

عدم تنظیم سرعت و کاهش مکش جاروبرقی غالبا به دلیل اختلال در پتانسیومتر است. به محض رویت این اتفاق باید پتانسیومر را تعویض کرد. همچنین روشن نشدن موتور هم می تواند یکی از دلایل آسیب به پتانسیومتر باشد. جرقه خوردن در هنگام فشردن کلیدها مشکل اصلی در خازن هاست. اگر در هنگام کار با جاروبرقی، کلیدهای آن جرقه می زند باید خازن ها را بررسی کرد. بالا بودن ولتاژ ورودی هم دیگر ایرادی است که می تواند به دلیل مقاومت های برد باشد. زمانی که جاروبرقی داغ می کند ایراد اصلی را باید در ترایاک جست و جو کرد.

برای عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ چه باید کرد؟

برای عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ چه باید کرد؟

نخستین مرحله در تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی، عیب یابی آن است. شما باید به طور کامل با قطعات خارجی و داخلی دستگاه و همچنین با نحوه عملکرد هریک از آن ها آشنا باشید. اطلاع از چگونگی عملکرد آن ها کمک شایانی به عیب یابی صحیح می کند. بدون دانش فنی کافی نمی توان برد الکترونیکی را تعمیر کرد. بنابراین تعمیر این قطعه را باید به کارشناسان و متخصصان ماهر سپرد تا از آسیب بیشتر به سایر بخش های برد الکترونیکی جلوگیری شود. توجه داشته باشید، نشانه هایی که برای خرابی برد الکترونیکی گفته شد، تنها بخشی از دلایل خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی هستند.

تا زمانی که جاروبرقی و برد الکترونیکی آن توسط فرد متخصص عیب یابی نشود، نمی توان با نشانه ها ایراد اصلی را تعیین کرد. این نشانه ها ما را در تشخیص خرابی برد الکترونیک کمک می کنند؛ اما دلیل نهایی خرابی برد و چگونگی تعمیر آن را باید از متخصصان ماهر در زمینه تعمیر جاروبرقی سامسونگ سوال کرد.

Rate this post

1 thought on “تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی سامسونگ”

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش