علت خرابی برد ماشین لباسشویی سامسونگ

علت خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ

خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی و از کار افتادن این وسیله!

ماشین لباسشویی از پرکاربردترین لوازم خانگی است که بدون آن شستن لباس ها بسیار دشوار خواهد بود. این دستگاه از قطعات زیادی تشکیل شده که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند و در صورت خرابی یا معیوب بودن هر یک، کل سیستم لباسشویی مختل شده و با مشکلات مختلفی روبرو می شود. برد الکترونیکی یکی از این قطعات است که وظیفه هماهنگی وکنترل کل سیستم را بر عهده دارد. در صورت خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، سیستم با اختلال مواجه شده و احتمالا ماشین لباسشویی روشن نخواهد شد. در این مطلب از مرکز خدمات پس از فروش سامسونگ سامسونگ پشتیبان دلایل خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ و راهکارهای رفع خرابی آن آشنا خواهیم شد.

وظایف برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی وظیفه کنترل کردن و ارسال دستور به سایر اجزا و قطعات مختلف برای عملی کردن برنامه شستشو را بر عهده دارد. این برنامه توسط کاربر به دستگاه داده می شود و شامل نوع شستشو و زمان‌بندی آن است که با فشردن دکمه استارت این دستور ابتدا به برد الکترونیکی ارسال می شود و سپس این قطعه همانند مغز، دستور را به سایر قطعات انتقال می دهد. با توجه به این نکات، اگر برد الکترونیکی معیوب و یا خراب شود، ماشین لباسشویی هم روشن نخواهد شد.

اجزای برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که این اجزا با هم دستوری که از سوی کاربر وارد دستگاه شده است را پردازش می کنند و سپس آن را به سوی دیگر قطعات می فرستند.

اجزای اصلی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی عبارتند از:

 • پاور (مهم‌ترین قسمت برد)
 • خازن ها
 • آی سی یا تراشه
 • رله‌ها
 • آی سی رگلاتور
 • سوئیچ های الکترونیکی

دلایل خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ

دلایل خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ

گاهی اوقات به دلایل مختلفی ممکن است برد الکترونیکی دستگاه از کار بیفتد و نتواند فرمان‌های مختلف دریافتی را به دیگر اجزای ماشین لباسشویی انتقال دهد. این دلایل ممکن است به‌دلیل شرایط محیط و جریانات برقی و یا نگهداری نادرست از ماشین لباسشویی اتفاق بیفتد.

مهم‌ترین دلایل خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ عبارتند از:

 • نوسانات جریان برق
 • نفوذ آب به داخل برد و ایجاد اتصالی
 • معیوب شدن مدارها، فیوزها و خازن های برد الکترونیکی
 • قرار گرفتن دستگاه در محیط های بیش از حد گرم و مرطوب
 • استفاده مکرر و بی‌رویه از دستگاه بدون استراحت دادن به آن
 • گذاشتن اضافه بار بیش از حد در ماشین ‌لباسشویی
 • فرسوده شدن دستگاه به‌مرور زمان

علائم خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ

در صورت معیوب یا خراب شدن برد، این مشکل خود را به‌صورت های مختلفی در عملکرد دستگاه نشان می دهد که شدیدترین حالت آن، خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن مجدد ماشین لباسشویی است. این علائم را باید حتما جدی بگیرید؛ زیرا نشان می دهند که زمان تعویض یا تعمیر برد الکترونیکی فرارسیده است. در صورت عدم تعمیر یا تعویض قطعات برد، خسارات جبران‌ناپذیری به دستگاه وارد می شود و هزینه های گزافی را به‌دنبال خواهد داشت.

علائم و نشانه های خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ عبارتند از:

 • اختلال در اجرای برنامه شستشو و یا عمل نکردن مطابق دستورات وارد شده
 • کار نکردن، معیوب بودن و یا خاموشی پنل جلویی ماشین لباسشویی
 • وجود برق بر روی بدنه دستگاه و برق گرفتگی در اثر لمس بدنه
 • نشان دادن کد خطا و یا ارور روی صفحه نمایشگر
 • عدم تخلیه کامل آب ماشین لباسشویی
 • خاموشی ناگهانی دستگاه

تست اطمینان از خرابی برد الکترونیکی

برخی از مشکلاتی که در ماشین لباسشویی رخ می دهند مربوط به ایرادات برد الکترونیکی آن هستند و بقیه مشکلات ممکن است مربوط به ایرادات بقیه اجزای ماشین لباسشویی باشند. بنابراین برای حصول اطمینان از خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ، از روش های زیر می توان استفاده کرد:

 • خواندن کد ارور روی نمایشگر ماشین لباسشویی و سپس مراجعه به دفترچه راهنما برای پیدا کردن ایرادات آن
 • بررسی خروجی های برد و اطمینان از سالم بودن یا نبودن آن‎ ها با استفاده از یک لامپ 220 ولت 100 وات (برای تست با لامپ باید ابتدا دکمه استارت را بزنید و اگر لامپ روشن شود نشان‌دهنده سالم بودن برد الکترونیکی است).

روش تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ

روش تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر برد آسیب جدی ندیده باشد می توان با تعویض یک یا چند قطعه کوچک آن را همانند روز اول به کار انداخت. هر چند پیشنهاد ما این است که همواره به تعمیرگاه‌ های مجاز جهت تعمیر و تعویض قطعات لوازم خانگی خود مراجعه کنید؛ اما با داشتن دانش فنی کافی خود نیز می توانید عمل تعویض قطعات را انجام دهید. قبل از انجام تعمیرات، بهتر است راه های زیر را انجام دهید.

ابتدا به‌منظور ایمنی بیشتر، دوشاخه ماشین لباسشویی را از پریز بکشید تا نه به شما و نه به دستگاه آسیبی نرسد. در داخل ماشین های لباسشویی که از جریان برق متناوب تغذیه می ‌کنند، خازن‌‌هایی تعبیه شده است که پس از جدا کردن دوشاخه از پریز، شارژ ولتاژ بالا را همچنان در خود ذخیره می کنند. قبل از شروع به کار باید از خالی بودن این خازن ها اطمینان حاصل کنید.

سپس کنترل پنل لباسشویی را از جای مخصوصش با احتیاط خارج کنید. اگر روی آن آلودگی یا کثیفی مشاهده کردید می توانید با اسپری های تمیزکننده مخصوص آن‌ را کاملا پاک کنید. هنگام پاک کردن، دقت داشته باشید که همه خازن های الکترولیتی به‌صورت صاف در سر جای خود قرار گرفته باشند. در صورت مشاهده خم شدگی و یا اتصال شل خازن ها در محل خود، احتمال ذوب شدن مهر و موم و یا شکسته بودن آن ها وجود دارد و باید آن ها را تعویض کنید. اگر الکترولیت ها از برد خارج شوند، برد خراب شده و آسیب می بیند. با نصب خازن جدید، برد می تواند همانند قبل به کار خود ادامه دهد.

تعویض برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ

در صورتی که برد شدیدا آسیب دیده باشد و نتوان آن را با روش معمولی که در بالا ذکر شد، تعمیر کرد؛ پیشنهاد می کنیم به فکر تعویض برد باشید. چرا که در این حالت دستکاری و سعی در تعمیر قطعات برد، تنها آسیب به آن را بیشتر خواهد کرد و باعث صدمه دیدن کل سیستم ماشین لباسشویی خواهد شد. این مسئله باعث افزایش هزینه های تعمیر و یا حتی اجبار به خرید یک ماشین لباسشویی جدید خواهد شد. برای تعویض برد الکترونیکی، باید برد قدیمی را از مدار دستگاه خارج کرده و برد جدید را به آن متصل کنید. البته این کار را باید تکنسین متخصص و یا تعمیرگاه های مجاز انجام دهند تا آسیبی متوجه دستگاه نشود.

چه زمانی برد الکترونیکی باید تعویض شود

معمولا در صورت آسیب شدید برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، توصیه می شود تا حتما آن را تعویض کنید. اما در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، برد به هیچ عنوان قابل تعمیر نبوده و باید حتما به دست یک متخصص تعمیرات و یا تعمیرگاه های مجاز، تعویض شود. این علائم عبارتند از:

 • سوختن آی سی یا تراشه برد الکترونیکی
 • آتش گرفتن بخشی از برد
 • ریختن آب بر روی ماشین لباسشویی هنگامی که به برق متصل است

استفاده از برد همه کاره لباسشویی؛ بهترین جایگزین برای برد الکترونیکی

استفاده از برد همه کاره لباسشویی؛ بهترین جایگزین برای برد الکترونیکی

در این مطلب با دلایل و راهکارهای خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ آشنا شدیم. همواره پیشنهاد ما به شما این است که اگر دانش فنی کافی برای تعمیر یا تعویض قطعات برد الکترونیکی یا سایر اجزای ماشین لباسشویی و دیگر لوازم خانگی را ندارید، حتما به  تکنسین های متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی سامسونگ  مراجعه کنید.

روش دیگری که برای تعویض برد موثر است، استفاده از برد الکترونیکی همه کاره ماشین لباسشویی است. هنگامی که برد اصلی بسوزد و امکان تعویض یا تعمیر آن وجود نداشته باشد؛ می‎توان با جدا کردن برد اصلی و جایگزینی آن با یک برد همه کاره مشکل را برطرف کرد. برد همه کاره با موتور خازنی را می توان روی انواع ماشین های لباسشویی با برندهای مختلف نصب کرد.

Rate this post

1 thought on “علت خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی سامسونگ”

 1. سلام . مواد قهوه ای رنگ و چسب مانندی که از لباسشویی سامسونگ از لابلای درزهای بدنه خارج میشه چیه و علت نشت چی میتونه باشه و اگر روی لباس بریزه با چه حلالی پاک میشه ؟

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش