علت برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ

علت برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ

برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ باید سریعا برطرف شود

یکی از رایج ‌ترین مشکلات ماشین های لباسشویی برندهایی مانند سامسونگ، برق دار شدن بدنه دستگاه است. این مشکل به دلیل وجود همزمان آب و برق در این دستگاه و امکان برق گرفتگی بسیار خطرناک است و هر چه سریع تر باید برطرف شود. بنابراین تکنسین ها همواره توصیه می کنند که هر چند وقت یکبار برای چک کردن وضعیت ماشین لباسشویی از تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات سامسونگ پشتیبان به دلایل بروز برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ می پردازیم.

دلایل برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ

دلایل برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ

یکی از دلایل رایج در برق دار شدن ماشین لباسشویی سامسونگ، سیم کشی نامناسب است. هنگامی که ماشین لباسشویی در بهترین وضعیت قرار نداشته باشد و در اتصال آن به زمین اختلالی وجود داشته باشد، احتمال خطر شوک الکتریکی با لمس بدنه دستگاه افزایش پیدا می کند. حتی اگر پریز ماشین به طور کامل به برق متصل نباشد، احتمال بروز اتصال نیز وجود دارد. در ادامه برخی از دلایل وجود برق در بدنه ماشین لباسشویی را بررسی می کنیم.

خراب بودن هیتر ماشین لباسشویی

در بسیاری از موارد مشکل برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی به خاطر خرابی المنت یا هیتر ماشین لباسشویی است. خراب بودن هیتر که منجر به اتصال برق به بدنه دستگاه می شود نشانه هایی دارد. در ابتدا بهتر است ذکر کنیم که اگر مدام فیوز و برق ماشین لباسشویی می پرد، به احتمال زیاد هیتر دستگاه دچار مشکل است. همچنین اگر ماشین لباسشویی شما قابلیت گرم کردن آب را از دست داده است یا پس از اتمام زمان شست و شوی، همچنان به کار خود ادامه می دهد، هیتر آن خراب است و برای تعمیر برق دار بودن بدنه باید هیتر را تعویض کنید.

اتصال نامناسب سیم ارت

در ماشین های لباسشویی علاوه بر سیم های فاز و نول، یک سیم زرد رنگ وجود دارد که وظیفه اتصال دستگاه به زمین را بر عهده دارند. در واقع سیم کشی ارت برای حفاظت از بدنه دستگاه راه اندازی شده است تا جریان الکتریسیته اضافی که دستگاه از آن بی نیاز است، از دستگاه خارج شود و به زمین منتقل شود. سیم ارت در اغلب وسایل الکترونیکی وجود دارد تا احتمال خطرات برق گرفتگی به صفر برسد. برای اهمیت این قطعه تاکید می کنیم که داخل دستگاه لباسشویی جریان برق قدرتمندی در جریان است و سیم کشی ارت وظیفه محافظت از سایر قطعات دستگاه و جان انسان ها را دارد. بنابراین هر چه زودتر برای رفع این مشکل اتصال نامناسب سیم ارت با تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید.

اتصالی کردن فیلتر برق

فیلتر برق ماشین های لباسشویی قطعه‌ای است که به اصطلاح به آن خازن پارازیت گیر و نویزگیر می گویند. این قطعه بار الکتریکی را ذخیره می کند تا موتور به خوبی کار کند. در حین ذخیره بارهای الکتریکی، خازن پارازیت گیر باید جریان برق را یکسان کند و از ورود ولتاژهای شدید به داخل برد الکتریکی دستگاه جلوگیری کند. بنابراین مطمئن باشید در صورتی که فیلتر برق دستگاه خراب باشد، وجود شوک الکتریکی از بدنه ماشین لباسشویی حتمی است. باید برای رفع مشکل برق دار بودن بدن ماشین لباسشویی سامسونگ سالم بودن این قطعه را تست کنید و در صورت خراب بودن آن را تعویض کنید.

رطوبت بدنه دستگاه

نزدیکی آب و جریان برق نتایج زیان باری را به دنبال دارد. بنابراین نیاز است که حتما هر چند وقت یک بار از خشک بودن بدنه و اطراف ماشین لباسشویی مطمئن باشید؛ زیرا که این اتصالی و برق دار بودن بدنه دستگاه ممکن است فقط به خاطر مرطوب بودن بدنه و خیس بودن زیر ماشین لباسشویی باشد.

اتصال گراند به لوله آب

دستگاه هایی مانند ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی به یک سیم کشی مخصوص نیاز دارند که به آن اتصال گراند می گویند. سیم کشی گراند باید به لوله فاضلاب یا ستون اصلی ساختمان متصل باشد. گراند هرگز نباید به لوله آب اتصالی داشته باشد؛ زیرا که کوچک ترین تماس با لوله آب منجر به برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی می شود. در واقع گراند باید به سیستم ارت دستگاه متصل باشد و اتصال این سیم کشی مخصوص به لوله های آب و گاز خطرآفرین است.

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی باید به سرعت تشخیص داده شود. چرا که این خرابی منجر به القای نوسانات شدید به بدنه دستگاه می شود و بسیار خطرناک است. بنابراین پس از تشخیص نیم سوز شدن موتور دستگاه، با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید و برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید.

نشتی آب

یکی از اصلی ترین دلایل بروز شوک الکتریکی در بدنه ماشین لباسشویی، نشتی آب است. در واقع از یکی از رایج ترین عوارض نشتی آب، می توان به بروز اتصالی و برق دار شدن بدنه وسایل برقی اشاره کرد. متاسفانه افراد بسیاری از خطرات احتمالی این مشکل غافل هستند. به طور کلی هر جا جریان الکتریسیته وجود داشته باشد، باید از دور بودن رطوبت و جریان آب اطمنیان حاصل کنید. در این صورت باید نشتی را برطرف کنید؛ زیرا ممکن است جریان برق علاوه در بدنه ماشین لباسشویی، به ماشین ظرفشویی، یخچال، ماکروویو و … نیز منتقل شود.

خرابی دو شاخه

یکی دیگر از دلایل برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ، خرابی دو شاخه دستگاه است. دقت کنید که این قطعه تحت فشار نباشد و همیشه سالم بودن آن را چک کنید. اگر روکش دو شاخه کنده شده یا دچار زنگ زدگی شده باشد، خطرات جانی در پی خواهد داشت. در این صورت دیگر از اتصال دو شاخه به پریز پرهیز کنید و به سرعت دو شاخه خراب را با یک دو شاخه نو تعویض کنید.

نکات ایمنی در زمان برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر شوک الکتریکی در بدنه ماشین لباسشویی شما به دلیل خرابی سیم ارت بود، باید ذکر کنیم که اتصال مجدد دو شاخه به پریز نتیجه مطلوبی در پی ندارد. زیرا که لباسشویی با برق AC کار می کند و تغییر قطب ها هیچ تاثیری نخواهد داشت. همچنین از خاموش کردن خازن پارازیت گیر نیز خودداری کنید؛ زیرا که در حالت عادی برق مورد نیاز تجهیزات دستگاه را از واحد شست و شو تامین می کند و ولتاژی که به بدنه منتقل می کند، به قدری اندک است که توسط انسان حس نمی شود.

کاهش احتمال برق گرفتگی از بدنه ماشین لباسشویی

سیم کشی های نامناسب یا وجود سیم های لخت باعث می شوند که جریان برق از بدنه دستگاه به بدن انسان منتقل شود. کوچک ترین آسیب در سیم ها و کنتاکت ها و خرابی هیتر نه تنها باعث خرابی ماشین لباسشویی می شوند، بلکه ممکن است سلامت انسان را تهدید کنند. برای جلوگیری از شوک الکتریکی ناشی از برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ تا حد امکان از قرار دادن دستگاه در حمام، نزدیک سینک آشپزخانه و مکان های خیس پرهیز کنید. همچنین همواره از محافظ های مطمئن برای وصل کردن دو شاخه لباسشویی استفاده کنید. علاوه بر این گوشزد می کنیم که به محض اینکه وجود برق در بدنه دستگاه را احساس کردید، اتصال برق به دستگاه را قطع کنید.

پیش از تعمیر برق دار بودن لباسشویی چه کاری را باید انجام بدهیم؟

تفاوتی ندارد که بدنه ماشین لباسشویی شما به چه دلیلی دارای شوک الکتریکی است؛ زیرا که شما هر در صورت باید دستگاه را از برق جدا کنید و تا پیش از رفع مشکل هرگز آن را مجددا به برق متصل نکنید. انجام این کار برای از بین بردن خطرات برق گرفتگی ضرورت دارد.

چگونه از برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنیم؟

برای اینکه مطمئن شویم مشکل برق دار بودن بدنه تا چه حد جدی و خطرناک است، تنها به یک فازمتر نیاز داریم. برای ایمنی بیشتر دستگاه را در حالت خاموش نگه دارید و سر فازمتر را به بدنه دستگاه بچسبانید. اگر پس از فشار دادن دکمه فازمتر چراغ آن روشن شد، به این معنی است که این مشکل جدی است و باید در رعایت نکات ایمنی حساس باشید.

برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ مشکلی جدی است

یکی از پرکاربردترین لوازم برقی خانگی، ماشین لباسشویی است. احتمال بروز نقص و مشکل در این دستگاه‌ ها بسیار رایج است. برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ یکی از این مشکلات است که ممکن است به دلایلی مانند خرابی هیتر، نشتی آب و … ایجاد شوند. با توجه خطرات جانی این مشکل پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر با تعمیرکاران مجرب این دستگاه ها تماس بگیرید تا دلایل بروز آن را بررسی کرده و برای تعمیر دستگاه شما اقدام کنند.

سوالات متداول

چرا باید از قرار دادن ماشین لباسشویی در حمام خودداری کرد؟

کار کردن ماشین لباسشویی در محیط های با رطوبت بالا خطر برق گرفتگی را افزایش می دهد. جالب است بدانید که در حمام احتمال ایجاد برق در بدنه این دستگاه چه در حالت روشن و چه در حالت خاموش وجود دارد.

چرا با لمس دیگ ماشین لباسشویی شوک الکتریکی به بدن وارد می شود؟

گاهی ممکن است شوک الکتریکی در بدنه ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد؛ اما در هنگام قرار دادن یا بیرون آوردن لباس ها از دیگ، جریان برق را احساس کنید. برق دار بودن بدنه روکش پلاستیکی آن باید تعمیر شود، اما دیگ از جنس فلز است و گاهی وجود شوک های جزئی طبیعی است.

آیا تعمیر خانگی برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ ممکن است؟

آیا تعمیر خانگی برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ ممکن است؟

همان طور که گفته شد، وجود برق شدید در بدنه دستگاه، سلامتی انسان را تهدید می کند. بنابراین تاکید می کنیم که این مشکل را با متخصصین تعمیرات لبایشویی سامسونگ در میان بگذارید و خودسرانه برای رفع مشکل اقدام نکنید.

Rate this post

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش