علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین‌های لباسشویی جزء پرکاربردترین وسایل برقی خانگی هستند که در طول هفته ممکن است چندین بار برای شستن لباس‌های خود به سراغ آن بروید. قطعاً از کار افتادن ماشین لباسشویی و روشن نشدن آن می‌تواند معضلی ناخوشایند باشد که انرژی و زمان زیادی را از شما بگیرد. اما چه چیزی باعث می‌شود تا ماشین لباسشویی سامسونگ روشن نشود؟ آیا می‌توان تنها یک علت مشخص را به آن ارتباط داد؟ قطعاً پاسخ این سؤال منفی است. با توجه به اینکه ماشین لباسشویی سامسونگ از قطعات ریز و درشت زیادی تشکیل شده است، اختلال هر قطعه می‌تواند مانع از روشن شدن دستگاه شود. بنابراین برای عیب‌یابی اصولی ماشین لباسشویی سامسونگ، ما مجبور هستیم که طیف گسترده‌ای از عوامل را بررسی کنیم.

در مقاله زیر که حاصل تجارب و گزارش‌های مشتریان از مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی خود است، رایج‌ترین علل مؤثر در روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ و راهکارهای مفید موجود را تحلیل و معرفی نموده‌ایم. مطالعه این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان قطعاً می‌تواند به سؤالات و ابهامات شما پاسخ دهد.

چرا ماشین لباسشویی سامسونگ روشن نمی‌شود؟

همان‌طور که ذکر شد عوامل مختلفی می‌توانند در روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ دست داشته باشند. دسته‌ای از این دلایل و نواقص به‌سادگی و بدون دخالت تعمیرکاران قابل‌رفع است اما در موارد سوختگی، شکستگی و نیاز به تعویض یا تعمیرات اساسی، بهتر است از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. در زیر ابتدا به شایع‌ترین فاکتورهای مؤثر در بروز این مشکل خواهیم پرداخت و در ادامه توضیحات جامع‌تری را راجع به هر کدام ارائه می‌دهیم.

فاکتورهای تأثیرگذار در روشن نشدن ماشین لباسشویی

فاکتورهای تأثیرگذار در روشن نشدن ماشین لباسشویی

 • تنظیمات و اتصالات برق
 • پنل کنترل و صفحه نمایش
 • دکمه‌های (Start) و (Power)
 • قفل و سوئیچ درب ماشین لباسشویی
 • فیوز حرارتی و فیوز خطی
 • موتور ماشین لباسشویی
 • تعادل لباس‌ها درون دستگاه

اتصالات الکتریکی و جریان برق

بهتر است در همان ابتدای کار به سراغ رایج‌ترین و ساده‌ترین علت یعنی جریان برق و اختلالات مربوط به آن بروید. این کار به بررسی خرابی قطعات خارجی و مدارهای داخلی ماشین لباسشویی و همچنین چک کردن جریان برق خانگی تقسیم می‌شود. گاهی ممکن است دستگاه شما هیچ ایرادی نداشته باشد و اختلال اصلی در سیستم برق‌رسانی منزل شما باشد. بهتر است از صحت پریز و برق‌ دهی آن مطمئن شوید. ساده‌ترین کار، اتصال یک دستگاه برقی دیگر به پریز برق مربوطه و یا استفاده از ولت‌سنج است. اگر اتصالات برق خانگی هیچ مشکلی نداشت، به بررسی ماشین لباسشویی و نحوه برق‌رسانی به آن بپردازید. هیچ‌گونه قطعی در جریان برق نباید وجود داشته باشد.

 • سیم رابط

یکی از دلایل نرسیدن برق به ماشین لباسشویی و در نتیجه روشن نشدن آن، به خراب یا پوسیده بودن کابل برق‌رسان دستگاه برمی‌گردد. سیم رابط را از لحاظ الکتریکی و ظاهری بسنجید. یک سیم سالم نباید دچار پارگی، پوسیدگی و خمیدگی باشد. در صورتی که ایرادی از شکل ظاهری سیم نیافتید، دوشاخه آن را تست کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.

 • جریان برق

به‌طور معمول ولتاژ و جریان مناسب برای شروع به کار ماشین لباسشویی سامسونگ به ترتیب ۲۰۵ تا ۲۳۰ ولت و ۱۵ آمپر است که بهتر است مقدار آن را در دستگاه خود اندازه بگیرید. در نهایت توصیه می‌کنیم که ماشین لباسشویی سامسونگ را به مدت ۶۰ ثانیه از برق بکشید، سپس دوباره آن را تنظیم کنید. این کار ماشین لباسشویی را مجدد راه‌اندازی می‌کند و به رفع برخی مشکلات مانند عدم پاسخ دکمه پاور ماشین لباسشویی کمک می‌کند.

 پنل کنترل و صفحه نمایش

معیوب بودن این قسمت سبب عدم پاسخ دکمه پاور به دستور استارت و روشن شدن ماشین لباسشویی می‌شود. برای تشخیص خراب بودن برد کنترل و نمایشگر، دکمه‌های روی صفحه پنل دستگاه را امتحان کنید. اگر یک سری از دکمه‌ها کار می‌کنند و برخی از آن‌ها کار نمی‌کنند، به‌احتمال زیاد تعویض و تعمیر برد کنترل و پنل نمایشگر ضروری باشد.

معیوب بودن دکمه Power یا Start

اولین کار بعد از بررسی جریان برق‌رسانی ماشین لباسشویی سامسونگ، بررسی سلامت دکمه پاور دستگاه است. بیشتر ماشین‌های لباسشویی سامسونگ فقط به همین دلیل ساده یعنی خراب بودن دکمه پاور روشن نمی‌شوند. در دو صورت ممکن است دکمه پاور عمل نکند:

 • انسداد دکمه

اگر دکمه Start یا Power به‌طور مداوم فشرده شود، این دکمه ماشین لباسشویی ممکن است گیر کند و یا به‌اصطلاح مسدود شود. در این حالت ممکن است یکی از کدهای عیب‌یابی (E2,bE1,bE2) روی پنل نمایشگر ماشین لباسشویی سامسونگ نشان داده شود. برای حل مشکل، سمت دیگر دکمه گیر کرده با نماد خاموش کردن را فشار دهید، این کار معمولاً دکمه استارت را راه می‌اندازد.

 • فعال بودن Child Lock

بهتر است پنل ماشین لباسشویی را از لحاظ چشمک‌زن یا روشن بود علامت (Child Lock) یا همان قفل کودک بررسی کنید. فعال بودن قفل کودک می‌تواند منجر به عمل نکردن دکمه پاور و در نتیجه روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ شود.

خراب بودن قفل درب ماشین لباسشویی سامسونگ

 ماشین‌های لباسشویی مدل سامسونگ، دستگاه تنها در صورتی شروع به کار می‌کند که درب کاملاً بسته شده باشد. اگر درب دستگاه معیوب باشد یا زبانه قفل دچار اشکال باشد، درب به‌طور کامل بسته نمی‌شود و ماشین لباسشویی سامسونگ نمی‌تواند شروع به کار کند. خراب بودن درب دستگاه می‌تواند به شکل مکانیکی یا الکتریکی باشد.

قفل درب را از لحاظ وجود شکستگی یا آسیب بررسی کنید. اگر هیچ آسیب یا نقص خارجی در آن تشخیص ندادید، شاید درب به صورت الکترونیکی خراب شده است. با استفاده از یک مولتی‌متر، سوئیچ‌ها و کلیدهای قفل درب ماشین لباسشویی را تست کنید. گاهی اوقات وجود گردوغبار و تجمع آلودگی نیز ممکن است حرکت زبانه و لولای درب ماشین را با مشکل مواجه کند؛ تمیز کردن این نقاط هم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

 • خرابی میکروسوئیچ درب

خراب بودن این قطعه باعث می‌شود که دیگ ماشین لباسشویی اصلاً نچرخد و یا کار نکند. در اغلب موارد می‌توان با بلند کردن بخش بالایی یا جلویی ماشین لباسشویی و یا داخل صفحه کنترل (بسته به مدل) به سوئیچ درب دسترسی پیدا کرد.

خرابی فیوز حرارتی Thermal Fuse

اگر فیوز حرارتی در ماشین لباسشویی سامسونگ بیش از حد داغ شود، ممکن است دچار سوختگی شود و به طبع سوختگی این قسمت منجر به روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌شود. برای تست سلامت فیوز حرارتی از یک مولتی متر استفاده کنید؛ اگر درجه مولتی متر تغییر نکند، خبر از سوختن فیوز حرارتی می‌دهد و باید این قطعه را تعویض کنید. این کار بهتر است توسط تکنسین‌های دوره دیده و ماهر در زمینه تعمیر لباسشویی سامسونگ  انجام شود.

سوختگی فیوز خطی Line Fuse

ماشین لباسشویی سامسونگ علاوه بر فیوز حرارتی، یک فیوز خطی نیز دارد که سوختن آن هم مانع روشن شدن ماشین لباسشویی می‌شود. فیوز خطی معمولاً به دلیل بارگیری بیش از اندازه مدارهای ماشین لباسشویی دچار ایراد یا سوختگی می‌شود. اغلب ماشین‌های لباسشویی سامسونگ فیوز خطی را در جایی از دستگاه تعبیه کرده‌اند که فقط با باز کردن دستگاه از پشت قابل‌دسترسی است.

نقص موتور ماشین لباسشویی سامسونگ

یکی از اصلی‌ترین اجزای ماشین لباسشویی سامسونگ، قطعه موتور آن است که وظیفه روشن کردن ماشین لباسشویی و گرداندن دیگ را بر عهده دارد. مدل‌هایی از ماشین لباسشویی سامسونگ که ظرفیت بیشتری دارند، دارای موتور معکوس هستند؛ در واقع در این حالت چرخش دیگ در دو جهت صورت می‌گیرد. عواملی مانند: کار کشیدن بیش از اندازه از ماشین لباسشویی و قرار دادن حجم لباسی بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی داخل محفظه، می‌تواند به خراب شدن موتور ماشین لباسشویی و روشن نشدن آن منتهی شود.

خرابی یا سوختن موتور ماشین لباسشویی علاوه بر روشن نشدن آن، ممکن است باعث تولید صداهای آزاردهنده، لرزش و تحرک زیاد دستگاه هنگام کار و حتی معیوب شدن تسمه شود. موتور ماشین‌های لباسشویی سامسونگ گران‌قیمت است و پس از سوختن دیگر قابل‌تعمیر نیست و شما مجبور به خرید یک موتور جدید هستید، پس از اقداماتی که منجر به سوختن یا نیم‌سوز شدن موتور ماشین لباسشویی می‌شود، پرهیز کنید.

یکنواخت نبودن حجم لباس‌ها در ماشین لباسشویی

خوب است بدانید که ماشین لباسشویی سامسونگ دارای سنسور سوئیچ کنترل عدم تعادل است. در شرایطی که حجم لباس‌ها داخل محفظه ماشین لباسشویی به صورت نامتوازن قرار بگیرد، این سنسور فعال می‌شود و اجازه روشن شدن و شروع به کار را به ماشین لباسشویی نمی‌دهد. در این حالت با دست خود لباس‌ها را به شکل متعادل و یکدست درون دیگ ماشین لباسشویی پراکنده کنید. در صورتی که باز هم با مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ خود مواجه هستید، بهتر است به خرابی قطعه برد فرمان یا تایمر الکتریکی شک کنید و آن را توسط تعمیرکاران ماهر تعمیر یا تعویض کنید.

چرا ماشین لباسشویی روشن می‌شود اما کار نمی‌کند؟

 

چرا ماشین لباسشویی روشن می‌شود اما کار نمی‌کند؟

شکل دیگر عدم کار کردن ماشین لباسشویی سامسونگ به این صورت است که دکمه استارت ماشین لباسشویی کار می‌کند یعنی دستگاه روشن می‌شود اما دستورات و فرمان‌ها را اجرا نمی‌کند. در این مواقع عواملی نظیر خرابی برد اصلی، خرابی موتور تایمر و یا خرابی چرخ‌دنده‌های ماشین لباسشویی سامسونگ، ممکن است علت مشکل به وجود آمده باشند.

جمع‌بندی

در مقاله پیش ‌رو معمول‌ترین عواملی که روی روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ تأثیرگذار هستند را معرفی و به بررسی راهکارهای موجود پرداختیم. همان‌طور که متوجه شدید دسته‌ای از این دلایل و نواقص به‌سادگی قابل‌حل هستند اما در مواردی مانند خرابی و سوختن قطعات داخلی ماشین لباسشویی، راهی جز تعویض و خرید قطعه نو و کمک گرفتن از تعمیرکاران این حوزه باقی نمی‌گذارد.

1/5 - (1 امتیاز)

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش