علت بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ

علت بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ

بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ و مواد فاسد شده

باز کردن درب یخچال و حس نکردن سرما که با چاشنی بوی بد مواد غذایی فاسد شده همراه می‌شود، قطعا صحنه بسیار تلخی است. اگر شما هم با چنین صحنه‌ای مواجه شده‌اید و از یخچال‌های سامسونگ استفاده می‌کنید، باید چند دلیل مختلف را در نظر بگیرید. به طور کلی خرابی و نقص چند قطعه مشخص می‌تواند که مشکل بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ را به همراه داشته باشد. به همین دلیل مصرف کننده با بررسی چند عامل امکان تشخیص ریشه مشکل را خواهد داشت. در ادامه این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان قصد داریم تا چند دلیل اصلی این مشکل و راهکارهای تعمیر را به شما معرفی کنیم.

چگونه می‌توان فهمید که درجه دما بالاتر رفته است؟

بسیاری از افراد زمانی متوجه مشکل بالا رفتن دمای یخچال می‌شوند که یخچال به طور کامل از کار افتاده است. اما باید بدانید که این مشکل خیلی زودتر خود را نشان می‌دهد که با رعایت چند ترفند بسیار ساده قابل تشخیص هستند. این ترفندها به شرح زیر هستند:

 • بیشتر شدن زمان خنک شدن مواد غذایی و محتویات یخچال، برای مثال زمانی که بطری آب را درون یخچال قرار می‌دهید، آب دیگر آن خنکی سابق را در وعده‌های غذایی بعدی ندارد
 • نرم شدن مواد منجمد شده در یخچال‌ و فریزرهای سامسونگ. توجه داشته باشید که گوشت‌های قرمز یا مرغ پس از یکبار انجماد کامل به هیچ عنوان نباید سطحشان نرم شود
 • در صورتی که یخچال سیستم یخساز دارد، باید به یخ‌های درون مخزن توجه کرد؛ زیرا یخ‌های یک یخچال با درجه مناسب کاملا خشک هستند و به یکدیگر نمی‌چسبند

هر زمان که چنین مواردی را مشاهده کردید، باید بدانید که مشکل بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ را دارید. به همین دلیل باید هرچه زودتر درجه را روی میزان مناسب‌تر قرار دهید و دوباره این ترفندهای را بررسی کنید. اگر باز هم مشکل برقرار بود، احتمالا یخچال در یکی از قسمت‌ها مشکل دارد.

بررسی چند دلیل اصلی بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ

بررسی چند دلیل اصلی بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ

با توجه به آمارها و تعمیراتی که روی یخچال‌های سامسونگ انجام شده است، یخچال‌های این برند کره‌ای معمولا به خاطر چند دلیل رایج با مشکل بالا رفتن دما مواجه می‌شوند. همچنین برخی از همین دلایل به سادگی توسط مصرف کننده قابل حل هستند.

به طور کلی خرابی در بخش‌های مختلف سیستم باعث ایجاد این مشکل می‌شوند، اما در هر بخش مجموعه‌ای از قطعات وجود دارند. به همین دلیل باید تمامی این بخش‌ها با دقت مورد بررسی قرار بگیرند تا یخچال مانند سابق با درجه دمای ایده‌آل شروع به کار کند.

کمبود و نشتی گاز

اولین دلیلی که باعث بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ می‌شود، کمبود و نشتی گاز است. در حالت عادی که تمامی لوله‌های مویی پشت یخچال سالم هستند، نشتی گاز وجود ندارد. البته که در شرایطی این نشتی به وجود می‌آید که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • جا به جایی نادرست یخچال و ایجاد ترک‌ و نشتی در اتصالات
 • تراشیدن برفک‌ها با اشیا تیز مثل چاقو که به لوله‌ها آسیب جدی می‌زنند
 • فرسایش طبیعی لوله‌ها که بیشتر در یخچال‌های با عمر بالا دیده می‌شود

اگر دلیل بالا رفتن درجه دما نشتی یا کمبود گاز باشد، کاری از دست مصرف کننده بر نمی‌آید؛ زیرا شارژ مجدد گاز و رفع نشتی لوله‌ها نیاز به تجهیزات خاص و مهارت بالایی دارد. به همین دلیل بهتر است که کار را به یک تعمیرکار حرفه‌ای در زمینه تعمیرات یخچال سامسونگ بسپارید. ناگفته نماند که در یخچال‌ها قدیمی نیز گاز در لوله‌ها چگالش (رسوب) می‌کند که با بسته شدن مسیر جریان گاز باعث بالا رفتن درجه دما خواهد شد.

خرابی در کمپرسور

عامل دیگر که مشکل بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ را به وجود می‌آورد، عملکرد نادرست کمپرسور یا همان موتور یخچال است. زمانی که کمپرسور به درستی کار نکند، گاز به خوبی در لوله‌ها جریان ندارد و نمی‌تواند دمای مناسب را برقرار کند. به طور کلی خرابی قطعاتی مثل رله استارت باعث می‌شود که موتور یخچال عملکرد درستی از خود نشان ندهد. همچنین در صورتی برد الکترونیکی فرمان کار برای کمپرسور نفرستد، موتور کار نخواهد کرد.

البته که در برخی موارد دیده شده که کمپرسور به طور کامل آسیب می‌بیند و باید با نمونه اصلی تعویض شود. در چنین شرایطی اگر مصرف کننده دانش فنی بالایی داشته باشد، می‌تواند که خرابی این قطعات الکترونیکی مرتبط را با کمپرسور را تشخیص دهد. اما تعویض موتور یخچال کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به تجهیزاتی مانند دستگاه جوش‌کاری دارد.

نقص در سیستم یخ زدایی (Defrost)

یخچال‌های جدید برند سامسونگ به سیستمی مجهز شده که با نام یخ‌زدا یا دیفراست شناخته می‌شود. زمانی که این سیستم به درستی در یخچال کار نکند، درجه دما بالاتر خواهد رفت. به همین دلیل اگر چنین مشکلی در یخچال سامسونگتان دارید، باید سیستم دیفراست را مورد بررسی قرار دهید.

به طور کلی می‌توان گفت که خرابی سنسور تشخیص برفک، هیتر ذوب کننده یخ‌ها، تایمر شروع کار سیستم و ترموفیوز سیستم دیفراست یخچال را دچار مشکل می‌کنند. همچنین در مواردی دیده شده که نقص در برد الکترونیکی وجود دارد که به این سیستم دستور کار نمی‌دهد.

گرفتی فیلتر رطوبت‌گیر

اول از همه باید بدانید که رطوبت جزو اصلی‌ترین خطراتی است که سیستم‌های خنک کننده را تهدید می‌کند. شرکت سامسونگ برای اینکه یخچال‌هایی مقاوم در برابر این را به دست مصرف کننده برساند، در سیستم ورود هوا یک فیلتر رطوبت‌گیر را درایر (Dryer) قرار داده است. اگر این فیلتر به مرور زمان تعویض نشود، دیگر اجازه عبور راحت هوا را نمی‌دهد. به همین دلیل یخچال با فشار بیشتری کار می‌کند که مشکل بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ را به همراه دارد. پس در صورتی که فیلتر را تاکنون تعویض نکرده‌اید، باید هرچه سریع‌تر به فکر خرید یک فیلتر رطوبت‌گیر اصلی و تعویض آن باشید.

مشکل در فن اواپراتور و کمپرسور

در یخچال و فریزرهای ساید باید ساید و حتی مدل‌های ساده، فن‌های گوناگونی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها فن کمپرسور یا اواپراتور است. در صورتی که این فن‌ها به درستی کار نکنند، قطعا مشکل بالا رفتن درجه دما وجود خواهد داشت. همچین خرابی این فن‌ها به مرور زمان آسیب‌های سنگین و پرهزینه‌ای به یخچال‌های برند سامسونگ می‌زند.

به طور کلی فن‌ها به دلایل مختلفی از کار می‌افتند که رایج‌ترین آن‌ها سوختن سیم‌پیچ فن است. در این شرایط با تعویض سیم‌پیچ که هزینه زیادی نیز ندارد، مشکل فن حل می‌شود. اما در صورتی که فن با تعویض سیم‌پیچ تعمیر نشود، باید یک فن مشابه به نمونه اصلی خریداری کرد. ناگفته نماند که فن‌ها به دلیل عدم دریافت فرمان کار از برد و سنسورهای الکترونیکی هم با مشکل مواجه می‌شوند.

عملکرد نادرست تایمرها

تایمرها که کنترل زمان عملکرد یخچال‌های سامسونگ را به دست دارند، با خرابی خود باعث بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ می‌شوند. این قطعات با اتصال به برق شروع به کار کرده و طی بازه‌های زمانی مختلف دستوراتی را در یخچال‌ها اجرا می‌کنند. همچنین در این قطعات از مگنت یا آهن ربا و چند چرخ دنده استفاده شده است. اگر به هر دلیل خاصیت آهن ربایی تایمر از بین برود یا چرخ‌ دنده‌ها بشکنند، تایمر روند کاری یخچال را به هم می‌زند که با بالا رفتن درجه دما همراه است. با تعویض تایمر که هزینه زیادی روی دوش مصرف کننده نمی‌گذارد، می‌توان این مشکل را از بین برد.

تصمیم‌گیری مغز متفکر یخچال

در یخچال‌ها یک برد الکترونیکی وجود دارد که از چندین رله، آی سی و دیگر قطعات الکتریکی این چنینی تشکیل شده است. زمانی که این برد الکترونیکی نتواند به درستی تصمیم‌گیری کند و دستورات لازم را به دیگر قطعات یخچال بفرستد، مشاهده مشکل بالا رفتن درجه چندان عجیب نخواهد بود. باید بدانید که در بیشتر مواقع تعمیرکاران بردهای الکترونیکی معیوب را تعمیر می‌کنند تا هزینه‌ها کمتر شود. اما گاهی مواقع آسیب‌های به برد شدید بوده و هزینه سنگین تعویض را روی دوش مصرف کننده می‌گذارد.

کار نکردن سوئیچ لای درب و روشن ماندن لامپ داخلی

هنگامی که درب یخچال را می‌بندید، سوئیچ لای درب لامپ را خاموش می‌کند، اما گاهی مواقع سوئیچ لای درب یخچال به درستی عمل نمی‌کند و لامپ یخچال روشن می‌ماند. اول از همه توجه داشته باشید که همین روشن ماندن لامپ به تنهایی دلیل بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ است. همچنین در یخچال‌هایی سیستم به این صورت طراحی شده که با سوئیچ درب کمپرسور و فن‌ها شروع به کار کنند.

اتصالی برد و پنل کنترل درجه یخچال

اگر از یخچال‌های با پنل دیجیتال استفاده می‌کنید، باید بدانید که در مواردی خرابی برد و پنل این قسمت درجه دما را بالاتر می‌برد. برای مثال در برد اتصالی وجود دارد که باعث می‌شود درجه دمای تغییر کند. به همین دلیل باید دما را از این قسمت یکبار کنترل کنید.

بسته نشدن صحیح درب

در صورتی که درب یخچال به درستی بسته نشود، هوای سرد خارج شده و درجه دمای یخچال بالاتر می‌رود. همچنین این اتفاق فشار زیادی را به کمپرسور یخچال وارد می‌کند. به همین دلیل باید واشرها و خاصیت آهن ربایی آن‌ها باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

تعمیر مشکل بالا رفتن درجه سامسونگ

تعمیر بالا رفتن درجه سامسونگ را به افراد حرفه‌ای بسپارید

شاید در نگاه اول بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ مشکلی ساده به نظر برسد، اما به قطعات و بخش‌های مهم یخچال‌های این برند مربوط می‌شود. به همین دلیل باید کار را به تعمیرکاران مجرب سپرد تا تعمیر مشکل با هزینه و زمان به مراتب کمترین به پایان برسد.

Rate this post

20 thoughts on “علت بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ”

 1. غلامحسن سمیعی

  سلام، یخچال فریزر ما مدلrl420 است فریزرش درست کار میکند و دمای یخچال بالا میرود و به درجه ۲۹ هم میرسد، علتش چیست؟

   1. فرامرز سعدی

    سلام یخچال ما مدل G26 سامسونگ هست الان دمای فریزر _-18ولی دمای قسمت معمولی ۹ نشون میده علت یست با تشکر

 2. سلام خسته نباشید، یخچال فریزر سامسونگ مدل RT58JBPN دمای یخچال حدود مثبت 9 درجه میشه و دمای فریزر حدود منفی 10 درحالی که روی 3 تا 5 تنظیم کردم، با یک دماسنج جیوه‌ای تست کردم و احساس میکنم اون سرمای سابقو نداره، خیلی هم کار نکرده از سال 96 داره کار میکنه، فن اواپراتور داخل فریزر هم سالمه و وقتی در یخچالو میبندم شروع به کار میکنه، نظرتون چیه؟

 3. سه ماهه درجه یخچالمون میره رو ۹.
  چند بار تعمیر کردیم ولی هر بار باز همونجوریه.
  یبار گفتن از نشتی گازه درستش کردن نبود. یه بار گفتن از بردشه، کندن بردن دادن شرکت یک ماهه دیگه اوندن گفتن شرکت گفته برد نداریم.
  واقعا موندم چه کنم.
  دو قلوی سامسونگ. ۱۰ ساله داره کار میکنه

 4. سلام.
  یخچال سامسونگ بالا یخچال پایین فریزر از سال 88دارمش یه شب تا صبح در قسمت یخچال
  به اندازه دو بند انگشت باز مونده بود صبح قبل از اینکه به در یخچال برسم دیدم دیدم دماسنج قسمت یخچال که همیشه رو عدد4 بود داره چشمک میزنه در طول رو گاهی خوب میشد گاهی چشمک میزد تا اینکه از فرداش دماسنج از 4 اومد رو 9و دیگه تغییر نکرد یخچال رو نیم ساعت از برق کشیدم بیرون ولی تغییر نکرد رو عدد 9موند حالا چه کنم.

  1. سلام ببخشید مشکل یخچال ماهم همینه.شما موفق شدید درستش کنید؟مشکلش چی بود؟

 5. سلام برق قطع شد بعد از وصل شدن دوباره دمای یخچال میره روی ۹ هر چه تنظیم میکنم بعد چند ثانیه دوباره ۹ میشه مشکل از چه قسمتیه؟

 6. سلام وقت تون بخیر
  خسته نباشید🌸🙏🏻
  درجه یخچال رو تنظیم میکنیم روی ۳ اما بازم دوباره میره درجش بالا تا ۲۲/۲۳
  یخچال دوقلو هم هست،،، ممکن از محیط باشه چون جای که گذاشتیمش کولر روشن نیست و رو به پنجره هست؟

 7. سلام خسته نباشید
  یخچال سامسونگ قسمت فریزر خوب کار میکند
  ولی قسمت بالا نه وقتی دما رو تنظیم میکنیم
  بعد چند ثانیه از نه درجه به ۲۲ میرسه ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. سلام.
  یخچال فریزرسامسونگ مدل RL73 دارم الارم میزنه درجه یخچال بالامیره علتش ازچیه ممنون

 9. سلام یخچال ما مدل Rosso 2-W هستش
  فریزر مشکلی ندارم اما دمای یخچال بالا می‌ره و الان به ۱۰ رسیده یکم کشیدمش درست شد شد ۳ درجه ولی بعد دوباره خراب شد و الان ۱۰ درجه است

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش