علت خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ

علت خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ

خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ؛ قطعه موثر در عملکرد یخچال

خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ، به عنوان یکی از قطعات اصلی این نوع از یخچال‌ ها مشکلات زیادی در عملکرد این دستگاه به وجود می‌ آورد. این قطعه دما را ثابت نگه می دارد و از این طریق مانع خرابی مواد درون یخچال می شود. هر چند این روزها جایگزین های زیادی برای ترموستات وجود دارد، با این حال هنوز هم در بسیاری از یخچال فریزرها از این قطعه برای تنظیم دمای داخلی و به تعادل رساندن آن استفاده می شود. ترموستات در بسیاری از مدل های قدیمی و جدید یخچال فریزر سامسونگ هم وجود دارد. خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ باید به صورت حرفه ای برطرف شود و به این منظور در این مطلب که توسط نمایندگی تعمیرات سامسونگ سامسونگ پشتیبان تهیه شده است مشکلات این قطعه، علل خرابی آن و راهکارهای رفع خرابی آن را در ادامه توضیح می دهیم.

ترموستات در یخچال چه نقشی دارد؟

یخچال وسیله ای است که با مواد غذایی را در دمای سرد تازه و سالم نگه می دارد. تامین دمای سرد در یخچال ها وظیفه قطعات مختلفی است که یکی از آن ها، ترموستات است. ترموستات دمای داخل یخچال را متعادل می کند. برای مثال زمانی که غذای گرم یا داغ در یخچال می گذارید، دمای داخلی تا حدودی بالا می رود اما ترموستات به موتور یا کمپرسور دستور فعالیت داده و دما را پایین می آورد. همچنین زمانی که دمای یخچال به حد متعاد و تنظیم شده رسید، ترموستات کمپرسور را خاموش می کند تا از فشار به آن و پایین آمدن بیش از اندازه دمای یخچال جلوگیری کند.

این قطعه بیشتر در یخچال های قدیمی استفاده می شد و در آن ها با تنظیم دستی، دمای یخچال را متعادل می کرد اما در یخچال فریزرهای جدید، قطعاتی مانند سنسور جایگزین ترموستات شده اند. البته هنوز هم در بسیاری از مدل های برندهای معروف مانند سامسونگ از ترموستات استفاده می شود اما تنظیم آن دیگر به صورت دستی نیست و به صورت دیجیتالی و با کمک نمایشگر دیجیتال انجام می شود.

علائم خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ

علائم خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ

ترموستات بیشتر قطعه ای مکانیکی است که با کمک نیروی الکتریکی هم کار می کند. به هر حال تفاوتی ندارد که قطعه از چه نوعی است، در هر صورت ترموستات هم مانند دیگر قطعات یخچال احتمال خرابی دارد و در صورت خرابی، نشانه های آن در یخچال فریزر مشخص می شوند. از علائم خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا رفتن دمای داخلی یخچال
  • پایین آمدن بیش از اندازه دمای یخچال تا جایی که مواد غذایی یخ بزنند
  • ثابت نماندن دمای یخچال
  • خاموش نشدن کمپرسور با وجود سرد بودن یخچال
  • روشن نشدن کمپرسور با بالا رفتن دمای یخچال و….

بالا رفتن دما

همان طور که گفته شد یکی از وظایف ترموستات، کاهش دمای یخچال زمانی است که فضای داخلی یخچال به دلیل قرار دادن غذای داغ یا زیاد باز ماندن در، گرم شده است. در زمان خرابی ترموستات اما یخچال به جای سرد شدن، گرم می شود و در این شرایط می توان حدس زد که ترموستات دچار خرابی شده است. البته بالا رفتن دمای یخچال ممکن است به دلیل خرابی کمپرسور هم باشد که در این صورت ربطی به ترموستات نداشت و باید کمپرسور را تعویض کرد.

یخ زدن مواد غذایی

یکی دیگر از نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ یخ زدن مواد غذایی است. زمانی که کمپرسور بدون قطعی کار کند و دمای یخچال حتی بعد از رسیدن به میزان مورد نظر هم کاهش پیدا کند، مواد غذایی یخ می زنند و این مسئله نشانه ای از خرابی ترموستات است. در صورت بروز این اتفاق ابتدا باید به طور دستی دمای یخچال را افزایش داد. در صورتی که با این کار کمپرسور متوقف نشود، به احتمال زیاد ترموستات دچار آسیب دیدگی شده است.

ثابت نبودن دما

ثابت نبودن دمای یخچال و تغییر آن یکی دیگر از نشانه های خرابی ترموستات است. فاسد شدن موادی که تا قبل از نوسان دما در مدت زمان مشخص سالم باقی می ماندند، یکی از نشانه هایی است که خرابی ترموستات را هشدار می دهد.

کار کردن تمام وقت

کمپرسور یخچال صدایی دارد که در زمان فعال بودن مشخص است و به محض خاموش شدن کمپرسور هم قطع می شود. از دیگر نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ می توان به قطع نشدن این صدا یا کار کردن تمام وقت کمپرسور اشاره کرد. البته کار کردن کمپرسور تا 6 ساعت، به خصوص در آشپزخانه های گرم طبیعی است اما در صورتی که بعد از این مدت هم دستگاه خاموش نشود، احتمال خرابی ترموستات وجود دارد.

کار نکردن کمپرسور در زمان باز بودن در یخچال

با باز کردن دمای یخچال، هوای سرد از داخل آن خارج شده و با هوای گرم بیرون جایگزین می شود. در این شرایط ترموستات فورا دستور کار کردن کمپرسور را به این قطعه ارسال می کند تا دما پایین آورده شود. اگر با وجود باز بودن در یخچال، به خصوص در زمان طولانی کمپرسور فعال نشود، ترموستات دستگاه دچار آسیب دیدگی شده است.

عیب یابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ و تست آن

به منظور رفع خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ ابتدا باید آن را عیب یابی کرد و این کار با روش های مختلف انجام می شود. عیب یابی این قطعه یا تست آن هم به صورت دستی و هم با ابزارها انجام می شود و فرآیند آن به شرح زیر است:

  • تست دستی: در این تست اتصالات ترموستات از یخچال جدا می شود و یخچال مستقیما به برق وصل می شود. اگر با این کار موتور شروع به کار کند، مشکلات یخچال از ترموستات است
  • تست اهم متر: در این روش دو سر اهم متر را به پایه های ترموستات که مسیر ورودی و خروجی جریان برق هستند، متصل می کنند. در صورتی که با وصل کردن پایه ها اهم متر بیزر چک داد و با قطع پایه ها قطع شد، ترموستات سالم است
  • تست تخصصی: این روش بررسی ترموستات و سلامت آن با کمک ابزارهایی که برای هر مدل یخچال متفاوت است و توسط تعمیر کار مجاز برند، انجام می شود

روش های تعمیر و رفع خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ

به منظور رفع خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ هم مانند علائم و عیب یابی، روش های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها در خانه و به صورت غیر تخصصی و برخی از آن ها صرفا تخصصی و توسط تعمیر کار مجاز امکان پذیر است. این روش ها عبارتند از:

بررسی اتصالات برق

در بعضی موارد درست عمل نکردن ترموستات به دلیل مشکل در اتصالات برق است. در این شرایط ابتدا باید کابل برق را چک و در صورت امکان تعویض کرد و در صورتی که مشکل برطرف شد، ترموستات سالم است.

بررسی کمپرسور

همچنین بسیاری از مشکلاتی که نشانه خرابی ترموستات هستند از ایراد در قطعه کمپرسور ایجاد می شوند، بنابراین ابتدا باید با لمس کمپرسور و بررسی آن از سلامت دستگاه متصل شد. اگر کمپرسور گرم باشد اما دمای داخل یخچال بالا باشد، مشکل یخچال به علت خرابی کمپرسور است زیرا ترموستات فرمان کار کردن را برای کمپرسور صادر کرده است.

تماس با نمایندگی مجاز

در نهایت آخرین راه رفع خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ، مراجعه به نمایندگی مجاز برند برای درخواست اعزام سرویس کار به محل یا ارسال یخچال به نمایندگی است. بهتر است قبل از انجام این کار با نمایندگی سامسونگ در محدوده خود یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید تا از شرایط کار مطلع شوید.

یرطرف کردن مشکل خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ

یرطرف کردن مشکل خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ

خرابی ترموستات یخچال فریزر سامسونگ دلایل متفاوتی دارد و رفع آن نیز با روش های مختلفی امکان پذیر است که در این مطلب به برخی از آن ها اشاره کردیم. در صورتی که راهکارهای خانگی مانند قطع و وصل کردن برق به رفع خرابی این مشکل کمک نکند، تنها راه رفع خرابی آن تعمیر تخصصی است که نیاز به ابزارهای حرفه ای برای باز کردن ترموستات دارد و تنها توسط تعمیرکار مسلط و در تعمیرگاهی مجهز امکان پذیر است. با توجه به اینکه نمایندگی مجاز سامسونگ در کشور ما وجود دارد، بهترین کار مراجعه یا تماس با یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیر یخچال سامسونگ جهت تعمیر این وسیله است.

Rate this post

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش