علت جرقه زدن ماکروویو سامسونگ

علت جرقه زدن مایکروویو و ماکروفر سامسونگ

ماکروویو، وسیله‌ای ضروری در هر خانه

ماکروویو یکی از دستگاه‌های کاربردی در تمامی خانه‌ها است و می‌تووان از آن برای پخت و پز غذاها استفاده کرد. البته ماکروویوها نیز در زمان استفاده، مانند تمامی دستگاه‌های دیگر، ممکن است دچار مشکلاتی شوند. یکی از همین مشکلات، جرقه زدن در زمان گرم کردن و یا پخت و پز غذا است. در چنین شرایطی قبل از هر کاری باید فورا آن را خاموش کنید و سپس از برق بکشید. در ادامه 8 علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ

جرقه زدن مایکروویو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در نظر داشته باشید که جرقه زدن مایکروویو، با ایجاد سر و صدا و نور همراه است و در برخی موارد نیز ممکن است بر روی دیواره و یا سقف درون دستگاه، نقاط سوختگی مشاهده شود.

دقت داشته باشید که اجاق مایکروویو، امواج الکتریکی قدرتمندی را تولید می‌کند که در شرایطی می‌توانند حتی کشنده باشند یا باعث آتش سوزی شوند. به همین دلیل بهتر است از باز کردن قطعات آن و تعمیر خودسرانه به شدت خودداری کنید و رفع موارد تخصصی را به تکنسین‌های ماهر در زمینه تعمیر ماکروفر سامسونگ بسپارید. در  ادامه چند علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ را بیان می‌کنیم.

قطره‌های روغن یا مایعات درون دستگاه

یکی از مواردی که می‌تواند باعث جرقه زدن مایکروویو شود، تجمع قطره‌های آب و روغن و همچنین خرده‌های مواد غذایی درون آن است. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم هر بار بعد از استفاده، محفظه درون آن، مخصوصا دیواره‌ها و سقف را به خوبی با استفاده از دستمالی مرطوب تمیز کنید. همچنین در صورتی که صفحه گردان آن جدا می‎شود، آن را جدا کرده و به خوبی بشویید. به این ترتیب می‌توانید از جرقه زدن مایکروویو جلوگیری کنید.

وجود قطعات فلزی درون دستگاه

وجود حتی کوچک‌ترین قطعات فلزی نیز می‌تواند علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ باشد. اگر با چنین شرایطی مواجه شدید، ابتدا دستگاه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. سپس درب آن را باز کنید و از خالی بودن مایکروویو مطمئن شوید.

دقت داشته باشید که هر گونه وسیله فلزی مانند چنگال، قاشق، سیم به جا مانده از اسکاچ، فویل و یا روکش‌های آلومینیومی می‌توانند باعث جرقه زدن آن شوند. به همین دلیل، سعی کنید قبل از هر بار استفاده از مایکروویو، از خالی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

آسیب دیدگی پایه فلزی مایکروویو

تقریبا تمامی مایکروویوها دارای یک پایه فلزی هستند که برای ایجاد طبقه به کار می‌رود. این پایه‌ها ممکن است پس از مدتی دچار فرسودگی شوند و در برخی مواقع حتی علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ نیز باشند. در این صورت باید پایه را از داخل محفظه مایکروویو بیرون بیاورید و آن را با دقت بررسی کنید.

 به مرور زمان ممکن است رنگ این پایه‌ها از بین برود که در این صورت می‌توانند باعث جرقه زدن در مایکروویو شوند. برای حل این مسئله باید پایه آن را تعویض کنید. البته حتما دقت داشته باشید که پایه جدیدی که خریداری می‌کنید کیفیت مرغوبی داشته باشد، زیرا اگر از نمونه‌های بی کیفیت استفاده کنید، ممکن است دوباره موجب جرقه زدن مایکروویو شوند.

خرابی همزن مایکروویو

همزن‌ها به پخت یکنواخت غذا کمک می‌کنند. این قطعه می‌تواند انرژی گرمایی تولید شده توسط بخش مگنترون را به صورت یکنواخت توزیع کند. خرابی این بخش از دستگاه نیز می‌تواند علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ باشد، زیرا در این صورت انرژی گرمایی در یک بخش از دستگاه متمرکز می‎شود و در نتیجه این امر می‌توواند باعث سوختن و یا جرقه زدن مایکروویو شود. دقت داشته باشید که تعمیر این بخش از دستگاه کاملا تخصصی است و باید توسط یک تکنسین ماهر انجام شود.

خرابی کارو انتشار امواج مایکروویو

تمامی مایکروویوها، بر روی دیواره خود یک پوشش مستطیلی دارند که به عنوان کاور انتشار امواج شناخته می‎شود. وظیفه اصلی این کاور، انتشار انرژی گرمایی به قسمت مرکزی مایکروویو است تا قسمتی که شما غذای مورد نظر خود را بر روی آن قرار می‌دهید، متمرکز شود.

برخی مواقع ممکن است ذراتی از غذا بر روی این پوشش قرار بگیرند. در این صورت، انرژی گرمایی بسیار بالا می‌تواند این ذرات را بسوزانند و موجب جرقه زدن دستگاه شوند. این امر می‌تواند به سر نازل آسیب وارد کند که در پی آن جرقه‌های بزرگ‌تری اتفاق می‌افتند. رفع این مشکل باید توسط متخصص مایکروویو انجام شود، زیرا در این صورت نازل نیاز به تعویض دارد و در برخی موارد نیز پوشش انتشار امواج باید تعویض شوند.

سوختگی قطعه دیود مایکروویو

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ باشد، قطعه دیود است. این قطعه در مایکروویو‌ها ولتاژ بالایی را ایجاد می‌کنند که این ولتاژ در راستای انتقال گرما به قطعه مگنترون برای پخت و پز و یا گرم کردن غذا کاربرد دارد. سوختگی این قطعه، می‌تواند باعث به وجود آمدن جرقه‌های متوالی در دستگاه شود.

خرابی قطعه مگنترون مایکروویو

همانطور که در بخش‌های قبلی بیان شد، مگنترون مسئول ایجاد انرژی گرمایی در مایکروویو است و خرابی آن نیز می‌تواند باعث جرقه زدن دستگاه شود.

اتصالات درونی

تمامی لوازم الکترونیکی، ممکن است بر اثر اتصالات درونی جرقه بزنند و یا به طور کلی بسوزند. این امر می‌تواند ناشی از استهلاک عایق سیم پیچی داخل دستگاه، خرابی قطعات درونی مایکروویو و… باشد. دقت داشته باشید که این اتصالات می‌توانند به کل دستگاه شما آسیب بزنند پس باید هر چه سریع‌تر آن را تعمیر کنید.

خرابی محرک مایکروویو

خرابی محرک نیز می‌تواند علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ باشد. محرک در مایکروویو موجب چرخش سینی می‎شود تا انرژی گرمایی به طور مساوی در دستگاه توزیع شود. اگر این قطعه به درستی کار نکند، سینی نمی‌چرخد و حرارت در یک ناحیه متمرکز می‌ماند. این امر می‌تواند موجب جرقه زدن دستگاه شود. دقت داشته باشید که خرابی محرک می‌تواند به دلیل شکستگی موتور یا پاره شدن تسمه محرک باشد که در هر صورت باید توسط یک متخصص تعمیر شود.

نکات مهم برای جلوگیری از جرقه زدن مایکروویو

نکات مهم برای جلوگیری از جرقه زدن مایکروویو

حال که با دلایل جرقه زدن مایکروویو آشنا شدید، باید بدانید که این مشکل اجتناب ناپذیر نیست و تنها با رعایت کردن چند نکته ساده، می‌توانید به راحتی از این مشکل جلوگیری کنید. در ادامه این نکات را بیان می‌کنیم.

  • پس از هر بار استفاده از مایکروویو، آن را به خوبی با یک دستمال مرطوب، اسفنج و.. تمیز کنید. سعی کنید از اسکاچ‌های ضخیم و یا فلزی استفاده نکنید
  • از برنامه‌ها و قطعات جانبی مناسب برای هر نوع طبخ استفاده کنید تا آسیب به قطعات و فضای درونی آن وارد نشود
  • از ظروف مناسب برای مایکروویو استفاده کنید و از ظروف فلزی و یا ظروفی که لب پریدگی دارند را به هیچ عنوان استفاده نکنید، زیرا این نوع از ظروف نیز می‌توانند علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ باشند
  • از درپوش‌های مخصوص مایکروویو استفاده کنید تا تکه‌های غذا در دستگاه پخش نشوند و لکه‌های چربی روی دیواره‌ها و سقف آن ننشینند

نکات پایانی در مورد جرقه زدن مایکروویو

در صورتی که با مشکل جرقه زدن مایکروویو مواجه شدید، ابتدا باید موارد یک و دو را بررسی کنید. سپس تمامی قطعات فلزی دستگاه، مانند پایه‌ها، جوجه گردان، بخارپز و… را از داخل محفظه آن خارج کنید. سپس یک لیوان آب را درون دستگاه قرار دهید و به دستگاه زمان بدهید تا آب را گرم کند.

در این مدت، اگر مایکروویو شما جرقه نزد، یعنی علت آن رنگ پریدگی قطعات فلزی دستگاه است و باید آن‌ها را قبل از استفاده مجدد تعویض کند. اما در صورتی که باز دستگاه شما جرقه زد، یعنی علت جرقه زدن مایکروویو سامسونگ شما فنی است.

دقت داشته باشید که موارد دیگر به صورت تخصصی هستند و در زمان تعمیر آن‌ها، اگر دانش کافی در مورد آن نداشته باشید ممکن است به قطعات دیگر دستگاه صدمه  وارد کنید و دچار خرابی آن‌ها شوید. پس حتما در این صورت از مرکز تعمیر سامسونگ درخواست کمک کنید تا با اعزام تکنسین متخصص  در زمینه تعمیر ماکروفر، از به وجود آمدن هزینه های یشتر جلوگیری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش