علت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال سامسونگ

علت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال سامسونگ

وقتی یخچال شما دچار افت سرما شود، ممکن است باعث شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال سامسونگ شود، و این اتفاق اصلا خوشایند نمی باشد و باعث می شود تا مواد غذایی موجود در فریزر به سرعت فاسد شوند. در نتیجه نا دیده گرفتن این مسئله می تواند آسیب مالی زیادی را به شما وارد کند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علل شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر یا ساید بای ساید سامسونگ بپردازیم.

دلایل آب شدن مواد غذایی درون یخچال سامسونگ

خرابی لاستیک دور درب

یکی از مهم ترین دلایل افت سرما و شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر سامسونگ، خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر می باشد. لاستیک دور درب یخچال می تواند از جایش کنده شود و یا این که پاره شود، که در نتیجه باعث می شود تا درب یخچال به درستی بسته نشود. بر طرف کردن این مشکل بسیار آسان و کم هزینه می باشد. برای رفع این مشکل، تنها کافیست تا لاستیک دور درب را با استفاده از آب داغ بشوید تا پرز های احتمالی یا هر مواد زائدی که ممکن است به لاستیک چسبیده باشند، تمیز شوند و سپس قسمت های در آمده شده را باید جا بزنید. اما اگر لاستیک دور درب پاره شده بود، بهتر است تا لاستیک دور درب را به طور کامل تعویض کنید.

یخ زدگی اواپراتور

سیم پیچ های اواپراتور ممکن است توسط یک لایه یخ پوشانده شوند. این مسئله می تواند بخاطر وجود مشکلی در سیستم دیفراست، نشتی گاز یا بنا به دلایل دیگری اتفاق افتاده باشد. یخ زدن اواپراتور می تواند چرخه ی سرد سازی یخچال فریزر را با مشکل مواجه کند. برای آب شدن یخ های سیم پیچ اواپراتور، باید دو شاخه ی برق دستگاه را از پریز برق جدا کنید و اجازه دهید تا یخ های روی کویل ها آب شوند. همچنین برای از بین بردن یخ ها می توانید از آب جوش هم استفاده کنید. البته یخچال فریزر های نوفراست، دارای یک سیستم یخ زدایی خودکار هستند و در واقع نباید این مشکل به وجود بیاید. اما در صورت تکرار این مشکل باید یک تکنسین متخصص تعمیر یخچال سامسونگ دستگاه شما را بررسی کند.

کثیف بودن سیم پیچ کندانسور

یکی دیگر از علل شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال ساید بای ساید سامسونگ، کثیف بودن سیم پیچ کندانسور می باشد. سیم پیج کندانسور، به لوله های پیچ در پیچی گفته می شود که در پشت یخچال قرار دارند. این سیم پیچ ها عموما گرم هستند و وظیفه ی دفع گرمای یخچال را به عهده دارند. درون این سیم پیچ ها گاز داغ وجود دارد. از آن جایی که این سیم پیچ ها در فضای پشت یخچال قرار گرفته اند، به راحتی می توانند توسط گرد و خاک کثیف شوند. کثیف بودن این سیم پیچ ها مانع از دفع گرما می شود و همین امر باعث می شود تا درون فریزر، افت سرما داشته باشیم. در نتیجه تمیز کردن مرتب این سیم پیچ ها بسیار ضروری می باشد.

دلایل اب شدن موادغذایی در یخچال سامسونگ

مشکلات مربوط به چرخه ی انجماد

یکی از مهم ترین علل بالا و پایین شدن دمای یخچال، اختلال در اجزای الکترونیکی چرخه ی انجماد می باشد. این چرخه از رله ( برای شروع کار کمپرسور می باشد )، ترموستات، سنسور کنترل دما و برد تشکیل شده است. خرابی هر یک از این اجزا باعث می شود، تا این چرخه به درستی انجام نشود. برای بررسی سالم بودن هر یک از این اجزا، باید از مولتی متر استفاده کنید. همچنین ممکن است طی این بررسی ها متوجه شوید که سیم کشی ها شل شده اند و یا این که سوخته اند، که باید آن ها را تعویض کنید.

خرابی کمپرسور

در صورتی که مواردی که در بالا گفته شد را بررسی کردید و مشکل دستگاه بر طرف نشد، باید به سراغ کمپرسور یا همان موتور دستگاه بروید. همان طور که می دانید کمپرسور قلب یخچال و برد، مغز دستگاه می باشد. کمپرسور در یخچال فریزر باعث به جریان در آوردن مبرد و در نتیجه باعث سرد کردن دستگاه می شود. اگر کمپرسور دارای سر و صدا های عجیب و غریب باشد و یا این که لرزش زیاد داشته باشد، احتمالا مشکلی در کمپرسور وجود دارد. گاهی ممکن است که پیچ و مهره های نگه دارنده ی کمپرسور شل شده باشند. همچنین یکی از مهم ترین احتمالات در عدم عملکرد صحیح کمپرسور، وجود نشتی در سیستم مبرد می باشد. در نتیجه بدون وجود مقدار کافی مبرد، سیم پیچ ها نمی توانند به اندازه ی کافی خنک شوند ؛ تا دمای فریزر را پایین بیاورند. یکی از نشانه های نشت مبرد، وجود بوی عجیب و تند می باشد. بنابراین در صورت وجود بوی تند، به مشکل نشت مبرد مشکوک شوید. همچنین بررسی کمپرسور یک کار کاملا تخصصی و پیچیده می باشد. بنابراین برای بررسی کمپرسور از یک فرد با تجربه و حرفه ای کمک بگیرید. در صورت خرابی کمپرسور و عدم امکان تعمیر، باید کمپرسور تعویض شود.

تنظیمات اشتباه ترموستات

یکی از مواردی که با انجام آن به راحتی می توانید مشکل افت سرمای فریزر را بر طرف کنید، بالا بردن درجه ی ترموستات ( کاهش دمای بیش تر )، می باشد. شما می توانید با تغییرات چند درجه ای ترموستات، به خصوص در فصول گرم سال، دمای داخل فریزر را تنظیم کنید و از شل شدن مواد غذایی در یخچال جلوگیری کنید. همچنین گاهی ممکن است که به صورت تصادفی تنظیمات ترموستات توسط شما تغییر کرده باشد، در این صورت بهتر است که حتما به عدد تنظیم شده ی ترموستات نگاهی بیاندازید. اما گاهی نیز ممکن است که درجه ی ترموستات روی بالا ترین حد خود ( سرد ترین حالت ممکن ) است، اما باز هم فریزر خنک نمی شود و مواد غذایی حالت شل وآب شده دارند، در این صورت احتمالا ترموستات دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر دارد.

خرابی تایمر یخ زدایی

تایمر یخ زدایی تقریبا هر روز یک بار کار می کند و با فعال شدن تایمر یخ زدایی عملیات یخ زدایی ( دیفراست ) انجام می شود. طی فرآیند یخ زدایی، کمپرسور برای مدت 20 دقیقه تا 30 دقیقه خاموش می شود و اجازه می دهد تا یخ ها و برفک های روی اواپراتور توسط المنت آب شوند و آب حاصل از فرآیند دیفراست از دستگاه خارج شود. اما اگر تایمر یخ زدایی از کار بیوفتد و خراب شود، یخ ها روی اواپراتور جمع می شوند و عملیات دیفراست به درستی انجام نمی شود. همچنین ممکن است که کمپرسور در پایان چرخه ی یخ زدایی دوباره راه اندازی نشود و همه ی این موارد باعث می شوند تا سرما در فریزر تامین نشود و مواد غذایی شروع به شل شدن و آب شدن کنند. در نتیجه در صورت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر سامسونگ، بررسی تایمر یخ زدایی الزامی می باشد.

رفع مشکل آب شدن مواد غذایی درون یخچال سامسونگ

خرابی فن اواپراتور

فن اواپراتور هوا را به گردش در می آورد و در صورت خرابی، عملیات دیفراست و خنک سازی به درستی انجام نمی شود. فن اواپراتور در پشت یخچال و در کنار اواپراتور قرار گرفته است. در صورتی که صدای فن را نمی شنوید، احتمالا فن در حال حرکت نیست و دچار مشکل شده است. همچنین ممکن است که تیغه های فن آسیب دیده باشند و یا این که شل شده باشند. بنابراین لازم است تا فن اواپراتور بررسی شود. همچنین خرابی فن، می تواند بخاطر وجود مشکلاتی در برد و یا بخاطر خرابی موتور فن نیز اتفاق افتاده باشد.

خرابی سنسور دما یا ترمیستور

اگر سنسور یا ترمیستور یخچال فریزر خراب باشد، نمی تواند دمای واقعی در یخچال فریزر را اعلام کند. در نتیجه اگر فضای درون فریزر گرم شود، سنسور نمی تواند اطلاعات صحیح را به برد الکترونیکی بفرستد، و در نهایت برد، فرمان خنک سازی، یا چرخش فن و. . . را صادر نمی کند. یکی از راه های ساده برای بر طرف کردن این مشکل این است که برای چند دقیقه یخچال فریزر را از برق بکشید و سپس آن را به برق وصل کنید. با این کار ممکن است که دستگاه ری استارت شود و ممکن است مشکل بر طرف شود، در غیر این صورت باید سنسور بررسی شود و در صورت نیاز باید تعویض شود.

خرابی برد الکترونیکی

یکی از علت های شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال ساید بای ساید سامسونگ خرابی برد الکترونیکی می باشد. در یخچال های جدید قطعه ای به نام برد الکترونیکی وجود دارد. کمپرسور، فن ها، سنسور دما، سیستم دیفراست و. . . همگی توسط برد دستگاه کنترل می شوند. در نتیجه خرابی برد می تواند باعث از کار افتادن همه ی قطعات در یخچال فریزر شود. تعمیرات برد بسیار پیچیده و هزینه بر می باشد. همچنین تعویض برد نیز هزینه ی زیادی را در بر دارد. بنابراین اگر یخچال به درستی سرد نمی شود، لازم است تا برد دستگاه نیز بررسی شود. برای بررسی برد، باید برق دستگاه را بکشید و و تمام اتصالات آن را بررسی کنید. بررسی برد باید حتما توسط یک تعمیرکار ماهر از تعمیرگاه مجاز سامسونگ انجام شود.

5/5 - (1 امتیاز)

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش