علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین‌های لباسشویی جزء اساسی‌ترین وسایل برقی خانگی هستند که شناخت علامت‌ها و مشکلات احتمالی مربوط به آن‌ها به ما کمک می‌کند تا سریع‌تر به عیب‌یابی دستگاه و تشخیص نواقص موجود در آن بپردازیم. به این ترتیب هزینه‌ها برای تعمیر آن هم کاهش پیدا می‌کند. در این مقاله از مرکز خدمات تعمیرات لوازم خانگی سامسونگ سامسونگ پشتیبان به بررسی ارور یا خطای DC، علت نمایش آن روی پنل نمایشگر ماشین لباسشویی سامسونگ و راهکارهای مناسب جهت رفع آن خواهیم پرداخت.

اگر ماشین لباسشویی شما نیز از برند سامسونگ است، حتماً ممکن است گاهی با نمایش خطای dc روی دستگاه خود مواجه شوید، پس خوب است که اطلاعات کافی راجع علت آن داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای حل مشکل اتخاذ کنید.

کدهای عیب‌یابی ماشین لباسشویی سامسونگ

در راستای کمک به مشتریان جهت شناخت نواقص و مشکلات احتمالی دستگاه، کمپانی تولیدکننده ماشین لباسشویی سامسونگ اقدام به تعریف لیستی از علائم، تحت عنوان (کدهای خطا یا کدهای عیب‌یابی) نمود. هر کدام از این کدها بیانگر وجود یک خطا یا نقص فنی مشخص در ماشین لباسشویی سامسونگ است. اگر معنی هر کدام از این کدهای خطا را بدانید، به‌راحتی قادر خواهید بود مشکل به وجود آمده برای دستگاه خود را تشخیص دهید و عملیات رفع مشکل را به بهترین نحو انجام دهید.

کدهای خطا در واقع علائمی اختصاری هستند که روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی ظاهر می‌شوند و حامل پیغامی از درون دستگاه برای شما هستند. اطلاع و شناخت این کدها به معنی خواندن زبان ماشین لباسشویی است؛ چرا که دستگاه اغلب نواقص را از طریق این علائم به اطلاع افراد می‌رساند.

کد dc در ماشین لباسشویی سامسونگ

یکی از نمادها یا کدهای خطایی که در لیست کد عیب‌یابی ماشین لباسشویی سامسونگ وجود دارد، کد dc است؛ اما این کد قصد دارد وجود چه مشکلی را درون دستگاه به ما اطلاع دهد؟ بروز چه نواقصی منجر به ظاهر شدن کد dc می‌شوند؟

کد dc به زبان مختصر و ساده بیانگر بر هم خوردن بالانس و توازن است. زمانی که خود را روی پنل ماشین لباسشویی سامسونگ نشان دهد، خبر از عدم تعادل وضعیت دستگاه می‌دهد؛ اما چه عواملی موجب نامتعادل شدن ماشین لباسشویی سامسونگ می‌شوند؟ در ادامه به بررسی دقیق‌تر این دلایل خواهیم پرداخت.

دلایل نمایش کد dc در ماشین لباسشویی سامسونگ

چه عواملی باعث نمایش کد dc در ماشین لباسشویی سامسونگ می‌شوند؟

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان این عوامل را به شرایط خارجی و داخلی ماشین لباسشویی سامسونگ تقسیم کرد. مواردی مانند حجم بار یا لباس سنگین که به شکل متعادلی درون محفظه ماشین لباسشویی پراکنده نشده‌اند، خارجی و مواردی که به خود دستگاه ارتباط دارند مانند تراز نبودن دستگاه روی سطح زمین و شکستگی فنرها، جزء علل داخلی محسوب می‌شوند.

حجم بار نامتوازن

ماشین لباسشویی سامسونگ چه چیزی را عدم تعادل بار تشخیص می‌دهد و کد dc را نشان می‌دهد؟ هر چند ماشین‌های لباسشویی سامسونگ معمولاً به داشتن ظرفیت بالا (8 کیلوگرم) شناخته می‌شوند اما این دلیل بر تلنبار کردن حجم بالایی از لباس‌ها، مخصوصاً انواع جنس سنگین، درون آن نیست.

حالت‌های مختلف عدم تعادل بار ماشین لباسشویی

  • اگر برای مثال یک پتو یا روتختی را به همراه لباس‌هایی با جنس پارچه ضخیم و سنگین مثل شلوارهایی جین، به صورت مچاله شده و نامنظم داخل محفظه ماشین لباسشویی قرار دهید، سنسورهای هوشمند دستگاه، عدم تعادل را در ماشین لباسشویی تشخیص می‌دهند و کد dc نمایش داده می‌شود. در این حالت بخشی از سبد یا دیگ ماشین لباسشویی سنگین شده است و طرف دیگر آن خالی یا سبک است. نیاز به گفتن نیست چرا که خود شما هم می‌دانید در این حالت چه باید کرد؛ درب ماشین لباسشویی را باز کرده و لباس‌ها را مجدد، این بار به صورت منظم و یکنواخت درون محفظه دستگاه پخش کنید.
  • همین اتفاق یعنی عدم تعادل بار و بروز خطای dc، ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما تکه‌های لباس بسیار سبک و یا تعداد کم را داخل دستگاه قرار می‌دهید. به دلیل نیروی گریز از مرکز، لباس‌ها در گوشه‌ای به هم چسبیده و جمع می‌شوند و موجب عدم تعادل و توازن ماشین لباسشویی می‌شوند. در این حالت منطقی‌ترین کار، اضافه کردن چند تکه لباس یا حوله اضافی به داخل ماشین لباسشویی سامسونگ است تا حجم و وزن بار به تعادل برسد.
  • یکی دیگر از عوامل ایجاد‌کننده کد dc یا عدم تعادل، بار سنگین است. پارچه‌های ضخیم، سنگین و بزرگ مانند پتوهای دونفره، پالتو و… به دلیل حجیم بودن، نمی‌توانند به‌درستی درون سبد ماشین لباسشویی سامسونگ توزیع شوند. اگر متوجه شدید که بیش از ظرفیت استاندارد ماشین لباسشویی داخل آن لباس قرار داده‌اید، چند تکه از لباس‌ها را دربیاورید تا دستگاه در دفعات بعدی آن‌ها را بشورد. لباس‌ها درون محفظه ماشین لباسشویی باید تا حدودی فضا و آزادی داشته باشند.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

اگر تعادل بار درون محفظه ماشین لباسشویی سامسونگ را به‌دقت بررسی کردید و ایرادی را تشخیص ندادید اما همچنان کد dc نشان داده می‌شود، به سراغ نحوه تراز بندی ماشین لباسشویی بروید. برای این کار پایه‌ها یا چهار گوشه کف ماشین لباسشویی سامسونگ را چک کنید. این ۴ پایه باید به‌طور کاملاً صاف و محکم در سطح زمین قرار بگیرند تا ماشین لباسشویی را در حین کار و چرخش روی زمین تثبیت کنند. کوچک‌ترین کجی باعث عدم تعادل دستگاه، به صدا درآمدن ماشین لباسشویی حین کار و ارور dc می‌شود. گاهی مشکل تنها با محکم کردن یکی از پایه‌ها قابل‌حل است.

 چگونه تراز بودن ماشین لباسشویی سامسونگ را تشخیص دهیم؟

اگر به هر دلیلی نتوانستید تراز بودن یا نبودن سطح ماشین لباسشویی خود را تشخیص دهید و ابزار ترازمتر هم در دسترس نداشتید، یک راهکار ساده برای این مسئله وجود دارد. یک لیوان آب را تا نیمه پر کنید و روی سطح ماشین لباسشویی قرار دهید و بررسی کنید که آیا سطح آب درون لیوان صاف است؟ اگر سطح آب کج شده باشد یا کمی تکان بخورد، به این معنی است که ماشین لباسشویی به یک جهت خم شده است و علت نمایش نماد dc همین است. خوب است بدانید که اگر ماشین لباسشویی سامسونگ با زاویه بیش از ۱۵ درجه کج بماند، ممکن است در تخلیه آب آن اختلال ایجاد شود.

تراز نشدن ماشین لباسشویی روی سطح

در صورتی که موفق نشدید ماشین لباسشویی سامسونگ خود را روی کف زمین مسطح نگه دارید، بهتر است آن را به دیوار یا تکیه‌گاه محکم دیگری نزدیک کنید و یا اینکه با استفاده از جک، ماشین لباسشویی را ثابت نگه دارید. راه دیگر تراز کردن ماشین لباسشویی سامسونگ، سفت کردن مهره‌های تراز یا تعادل در پایه‌های آن است. برای تنظیم تعادل پایه‌ها به سراغ پیچ‌هایی که مستقیماً به پایه متصل هستند و دسترسی به آن‌ها آسان است بروید. احتمالاً منفذ کوچکی را در گوشه پایه خواهید دید. با استفاده از یک آچار مناسب سعی کنید پیچ را در جهت عقربه‌های ساعت و یا برعکس بچرخانید تا کاملاً سفت و محکم شود

 شکستگی یا فرسودگی برخی قطعات

گاهی ممکن است علت خطای dc در ماشین لباسشویی سامسونگ، نه به تراز بودن ماشین لباسشویی و نه به حجم بار ارتباط داشته باشد، بلکه در اثر ضربه فنرهای تعلیق (Suspension spring) شکسته شده باشند. در واقع یکی از نکاتی که در نمایش کد dc، معمولاً مورد غفلت افراد قرار می‌گیرد، شکستگی یا فرسودگی فنرها یا کمک فنرهای تعلیق است. این فنرها برای ثابت نگه‌داشتن ماشین لباسشویی سامسونگ در حین کار و چرخش و هنگام تکان‌های شدید تعبیه شده‌اند. در صورتی که این فنرها از حالت عادی خود خارج شوند و یا آسیب ببینند، مانع فعالیت طبیعی ماشین لباسشویی شده و کد dc را به نمایش در می‌آورند.

راهکار برای مشکل معیوب بودن فنرها

لرزش‌های ماشین لباسشویی به‌احتمال زیاد مربوط به شکسته شدن فنرهای تعلیق و در نتیجه عدم تعادل است. شما می‌توانید قبل از کمک گرفتن از تعمیرکاران، خود نگاه مختصری به این فنرها بیندازید و از صحت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر فنرها حالت ارتجاعی اولیه خود را از دست داده باشند و یا به‌وضوح خم شده باشند، بهترین گزینه برای رفع مشکل، تعویض آن‌ها است. ماشین لباسشویی سامسونگ را از برق بکشید و پانل بالایی را از جا دربیاورید و‌ قطعه شکسته یا معیوب را تعویض کنید. البته این اقدام به مداخله و تخصص تعمیرکاران این حوزه احتیاج دارد و بهتر است شخصاً اقدام به باز کردن قطعات داخلی ماشین لباسشویی نکنید و از یک متخصص در زمینه تعمیرات لباسشویی سامسونگ کمک بگیرید.

 ریست کردن ماشین لباسشویی سامسونگ

 ریست کردن ماشین لباسشویی سامسونگ

یکی از ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین راه‌حل‌ها در مواقع ارور dc ماشین لباسشویی سامسونگ، ریست کردن یا راه‌اندازی مجدد ماشین لباسشویی است که می‌تواند به‌طور موقت خطا را رفع کند. برای این کار کافی است که ماشین لباسشویی را از برق بکشید و پس از ۱۵ دقیقه دوباره آن را روشن کنید.

سخن پایانی

در این مقاله کد خطای dc ماشین لباسشویی سامسونگ را تحلیل کردیم و عواملی که منجر به ظهور این کد روی نمایشگر ماشین لباسشویی سامسونگ می‌شوند را ذکر کردیم. اگر همواره از تراز بودن سطح ماشین لباسشویی سامسونگ و سالم بودن فنرهای تعلیق آن اطمینان داشته باشید و یا در هنگام ریختن لباس‌ها درون دستگاه به توازن و توزیع یکسان آن‌ها توجه کنید، معمولاً با خطای dc روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی سامسونگ خود مواجه نخواهید شد.

در پایان بار دیگر تأکید می‌کنیم که از انداختن لباس‌های حجیم با وزن بیش از دو کیلوگرم داخل ماشین لباسشویی خود پرهیز کنید. بد نیست بدانید که تمامی علائم و کدهای خطای ماشین لباسشویی سامسونگ داخل دفترچه راهنمای آن به‌تفصیل بیان شده است و شما برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانید مطالب آن را مطالعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش