علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ

یکی از چالش‌هایی که معمولاً هنگام استفاده از ماشین لباسشویی ممکن است با آن مواجه شوید، گیر کردن درب دستگاه و عدم باز شدن آن است. می‌توان گفت که این ایراد به برند خاصی محدود نمی‌شود و تقریباً مشتریان تمام برندهای مختلف ماشین لباسشویی در مواقعی، باز نشدن درب ماشین لباسشویی خود را گزارش داده‌اند. برند سامسونگ نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی سامسونگ سامسونگ پشتیبان به بررسی رایج‌ترین علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ و ارائه راهکارهایی مفید به‌منظور رفع مشکل ایجاد شده پرداخته‌ایم. اگر این ایراد برای دستگاه سامسونگ شما نیز به وجود آمده است، مطالب زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

 چرا درب ماشین لباسشویی سامسونگ باز نمی‌شود؟

در شرایط معمول، ماشین لباسشویی سامسونگ پس از اتمام چرخه‌ شستشو و آب‌گیری لباس‌ها به‌طور خودکار اجازه باز شدن درب و جمع‌کردن لباس‌ها را می‌دهد. زمانی که تلاش‌ها برای باز نمودن درب دستگاه ناموفق است، باید به وجود ایراداتی در دستگاه شک کرد. اولین قدم برای حل این مشکل، عیب‌یابی صحیح از ماشین لباسشویی سامسونگ است. دسته‌ای از این عوامل به‌راحتی و بدون نیاز به کمک تکنسین‌های تعمیرات لوازم خانگی قابل‌رفع است و بعضی دیگر از ایرادات نیاز به مداخله تخصصی تعمیرکاران دارد. در ادامه با این عوامل بیشتر آشنا خواهیم شد.

علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ

علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ

 • عدم تخلیه کامل آب داخل مخزن لباسشویی
 • کلید ایمنی درب ماشین لباسشویی فعال شده است.
 • ایرادات مربوط به خرابی دستگیره، قفل و ضامن درب دستگاه
 • معیوب بودن قطعه میکروسوئیچ درب
 • قطعه لاستیکی دور درب ماشین لباسشویی خراب شده است.
 • ادامه داشتن چرخه شستشو
 • بالا بودن حجم لباس‌ها
 • دمای بیش از حد سلونوئید
 • خرابی برد کنترل ماشین لباسشویی سامسونگ
 • آسیب‌دیدگی هیدروستات دستگاه

در ادامه مطلب درباره هر کدام از عوامل ذکر شده، توضیحات جامع‌تری ارائه خواهیم داد و به بررسی راهکارهای موجود می‌پردازیم.

  تخلیه نشدن آب مخزن لباسشویی سامسونگ

اولین و رایج‌ترین علت این مشکل، باقی ماندن آب درون محفظه ماشین لباسشویی است. اغلب اوقات دلیل اینکه سیستم ماشین لباسشویی سامسونگ به شما مجوز باز کردن درب دستگاه را نمی‌دهد به پر آب بودن مخزن لباس‌ها یا به‌اصطلاح دیگ دستگاه مربوط می‌شود. اگر تمام آب موجود در دیگ تخلیه نشده باشد باید فرصت بیشتری به ماشین لباسشویی بدهید تا آب باقیمانده را به‌طور کامل جمع‌آوری و تخلیه کند. در این حالت پس از گذشت چند دقیقه، دوباره اقدام به باز کردن درب کنید و یا اینکه می‌توانید ماشین لباسشویی را بار دیگر برای تخلیه آب تنظیم کنید.

 • راهکار

خرابی پمپ تخلیه، گرفتگی فیلتر تخلیه و انسداد لوله تخلیه از جمله عواملی هستند که می‌توانند مانع تخلیه کامل آب ماشین لباسشویی سامسونگ شوند. برای تخلیه کامل آب دستگاه مؤثرترین راه، باز کردن فیلتر تخلیه است. توجه داشته باشید که هم‌زمان با باز کردن فیلتر تخلیه ماشین لباسشویی، آب با حجم بالایی از ماشین خارج می‌شود پس بهتر است موکت، فرش و … را از اطراف دستگاه جمع‌آوری کنید و یک ظرف گود مانند تشت را زیر دست خود نگه دارید.

فعال بودن قفل کودک

قبل از چک کردن هر ایراد دیگری، بهتر است دکمه مربوط به قفل کودک دستگاه را بررسی کنید. همان‌طور که می‌دانید، اغلب دستگاه‌های برقی لوازم خانگی جهت حفظ امنیت دستگاه و کودکان شما، این ویژگی را در سیستم خود نصب نموده‌اند. ممکن است این دکمه را فعال کرده و پس از مدتی فراموش کرده باشید و یا دیگر اعضای خانواده اقدام کرده باشند. همچنین امکان معیوب بودن کلید ایمنی نیز وجود دارد؛ بنابراین قبل از صرف هزینه جهت اعزام تعمیرکار و یا اعمال زور و فشار روی درب و دستگیره ماشین لباسشویی، بهتر است این نکته جزئی را بررسی کنید.

آسیب‌دیدگی دستگیره ماشین لباسشویی سامسونگ

با جمع‌کردن دستگیره درب، ضامن دستی به جلو و عقب حرکت می‌کند. اگر دستگیره دچار شکستگی و آسیب شود، زبانه‌ ضامن در محل خود ثابت و بی‌حرکت مانده و مانع از باز شدن درب می‌شود. واشر برخی از دستگیره‌های ماشین لباسشویی سامسونگ بسیار شکننده و آسیب‌پذیر هستند و بهتر است از واردکردن فشار به آن‌ها خودداری کنید.

 • راهکار

برای حل این مشکل یک ترفند ساده وجود دارد: یک بند کفش محکم یا هر بند مقاوم دیگری را مقداری به مایع ظرفشویی آغشته کنید تا لغزنده شود. بند را از لای درب و بدنه ماشین لباسشویی رد کنید و دو سر آن را به سمت خود بکشید، درب به‌راحتی باز می‌شود. هر چند این یک راهکار ساده و مؤثر جهت باز کردن قفل ماشین لباسشویی سامسونگ است اما بهتر است در اولین فرصت نسبت به تعویض و تعمیر دستگیره درب دستگاه اقدام کنید. اگر ماشین لباسشویی سامسونگ شما از مدل‌های بدون دستگیره است، باید بدانید که سازنده‌ها در قسمت فیلتر تخلیه دستگاه ضامنی تعبیه کرده‌اند که با کشیدن آن درب ماشین لباسشویی به‌راحتی باز خواهد شد.

خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی سامسونگ

صرف‌نظر از نوع، برند و مدل ماشین لباسشویی، تمامی آن‌ها دارای قطعه میکروسوئیچ هستند. خراب شدن قطعه میکروسوئیچ ماشین لباسشویی سامسونگ نیز می‌تواند شما را برای باز کردن درب ماشین لباسشویی دچار دردسر کند.

 میکروسوئیچ چیست؟

این قطعه یک وسیله امنیتی است که باعث بسته ماندن درب دستگاه و جلوگیری از باز شدن واشر در حالت گردش می‌شود و وظیفه مرتبط کردن چندین بخش دستگاه به درب ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. میکروسوئیچ ماشین لباسشویی سامسونگ با هدف اطمینان حاصل کردن از بسته بودن درب هنگام شستشو و فعالیت ماشین لباسشویی تعبیه شده است. در سه حالت زیر میکروسوئیچ فعال می‌شود: 1- آب درون دستگاه باقی‌مانده باشد. 2-دیگ بیش از چند ثانیه با سرعت شصت دور در دقیقه بچرخد. ۳- دمای آب موجود در ماشین لباسشویی به بیش از ۶۰ درجه سانتی‌گراد رسیده باشد.

با این سیستم می‌توان لباسشویی سامسونگ را از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تنظیم و کنترل کرد. به این ترتیب مطمئن می‌شوید که تا وقتی درب دستگاه به‌طور کامل و ایمن بسته نشود، اجازه ورود آب به دستگاه داده نمی‌شود. میکروسوئیچ‌ها دارای عمر مفید تقریباً ۱۰ ساله هستند که بهتر است به‌منظور افزایش بهره‌وری و طول عمر و همچنین جلوگیری از معیوب شدن آن‌ها، بعد از هر بار فعالیت ماشین لباسشویی سامسونگ، حداقل یک ساعت دستگاه خاموش شود.

 • راهکار باز نشدن درب ماشین لباسشویی ناشی از خرابی میکروسوئیچ

راه‌حل‌های پیشنهادی ما در این حالت این است که ابتدا دستگاه را از برق کشیده و خاموش کنید. سپس فرصت بیشتری (حداقل ۵ الی۱۰ دقیقه) به ماشین لباسشویی بدهید و بعد از گذشت چند دقیقه، معمولاً درب دستگاه باز می‌شود. در صورتی که این راهکار مؤثر نبود از ضامن دستی ماشین لباسشویی کمک بگیرید و یا اقدام به تعویض و تعمیر آن کنید.

 آسیب‌دیدگی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

همان‌طور که می‌دانید یکی از اجزای تعبیه شده در دور درب ماشین لباسشویی، قطعه لاستیکی است که جهت ایمنی درب دستگاه قرار گرفته است. با گذشت زمان ممکن است این قطعه لاستیکی کهنه و پاره شود و حین کار ماشین لباسشویی سامسونگ، لای درب گیر کند که مانع باز شدن آن می‌شود. در این حالت بهتر است تا سرد شدن کافی دستگاه صبر کنید و سپس دوباره اقدام به باز کردن درب کنید. معمولاً این راهکار مؤثر خواهد بود.

پایان نیافتن عملیات شستشو

به یاد داشته باشید که تا زمان پایان یافتن کامل چرخه و سیکل شستشو و آب‌گیری لباس‌ها توسط ماشین لباسشویی، سیستم خودکار دستگاه به هیچ وجه اجازه باز کردن درب را به شما نخواهد داد.

 بالا بودن حجم لباس‌ها

اگر مقدار لباس‌های داخل محفظه ماشین لباسشویی بیش از اندازه بالا باشد، ممکن است بخشی از لباس‌ها از درام دستگاه بیرون انداخته شوند و یا لباس‌ها بین درب و دیگ ماشین گیر کنند. در چنین حالتی، طبیعی است که برای باز کردن درب دستگاه با مشکل مواجه شوید. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است همواره متناسب با ظرفیت و استانداردهای ماشین لباسشویی سامسونگ، لباس درون دستگاه قرار دهید. همچنین از شستن لباس‌ها و پارچه‌های ضخیم و حجیم مانند پتو و … درون دستگاه لباسشویی جدا خودداری کنید.

 آسیب برد کنترل ماشین لباسشویی سامسونگ

برد کنترل مغز اصلی دستگاه ماشین لباسشویی سامسونگ محسوب می‌شود و تمام دستورات از قبیل شروع فعالیت، مدت زمان آب‌کشی، شستشو، آب‌گیری لباس‌ها و مجوز باز شدن درب دستگاه، توسط برد کنترل ارائه می‌شود. از آنجایی که برد ماشین لباسشویی سامسونگ قطعه بسیار حساسی است، هر گونه خرابی و اختلال آن می‌تواند منجر به از کار افتادن عملکرد سایر بخش‌ها، از جمله درب ماشین لباسشویی شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم جهت رفع ایرادات و تعمیر آن سریع‌تر اقدام کنید و کار را به متخصصان ماهر این حوزه بسپارید.

دمای بالا دستگاه

داغ شدن بیش از حد ماشین لباسشویی سامسونگ، گاهی موجب از کار افتادن مدارهای انترلاک دستگاه می‌شود. این مشکل معمولاً به دنبال استفاده طولانی مدت و بدون استراحت ماشین لباسشویی به وجود می‌آید و ممکن است منجر به عدم باز شدن درب ماشین لباسشویی شود. بهتر است هرگز دستگاه خود را تحت فشار قرار ندهید چرا که گرم شدن بیش از حد آن ممکن است به انفجار مدارهای داخلی منتهی شود.

رفع مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ

سخن پایانی

هدف این مقاله آشنایی و افزایش اطلاعات شما پیرامون دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ است. در پایان یادآور می‌شویم که هرگز برای باز کردن درب ماشین لباسشویی خود از وارد کردن زور و فشار به سمت خود استفاده نکنید، چرا که نتیجه‌ای جز شکستگی دستگیره و قطعات درب دستگاه برای شما نخواهد داشت. همان‌طور که اشاره کردیم گیر کردن درب ماشین لباسشویی سامسونگ به یک سری عوامل و اختلالات سخت‌افزاری دستگاه برمی‌گردد که با عیب‌یابی سنجیده می‌توان راه‌حل مناسب را پیدا و عملی کرد. بهتر است قبل از اقدام به هر گونه دستکاری دستگاه، ماشین لباسشویی را از برق بکشید تا خطر برق‌گرفتگی شما را تهدید نکند و از یک متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی سامسونگ بخواهید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کنند.

1/5 - (1 امتیاز)

15 thoughts on “علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ”

 1. ممنون از توضیحات کارآمد و مفید.
  درب ماشین لباسشویی باز نمی شد. علامت قفل قرمز روی صفحه نمایش بود.
  طبق توضیحات شما، شیر تخلیه که در درگاه پایین سمت راست بود را باز کردم، پس از مقداری تخلیه آب، دوباره ماشین رو روشن کردم و قفل باز شد.
  ممنون از کمک شما.

 2. بابک قمری

  سلام .بنده همین مسکل باز نشدن درب لباسسویی ادواش سامسونگ رو دارم ترمیستور سالم شیلنگ هیدروستات از هیدروستات جدا شده که حتی سرنگی گرفتگی نداسته باشه .دیگ بدون حرکت قفل کن بوبین و باز کردن بوبین که فقط از یک رله استفاده سده سالم و خروجی متناوب رو ارسال میکنه ولی اخر کار دستگاه درب باز نمیشه و ب الارم اخر نرسیده دستگاه خاموش میشه .هر زمان که میکرو سویچ درب رو دستی از طریق بند فعال کنی بعد روسن شدن دستگاه بعد چند ثانیه یهو خاموش میشه .بنده تعمیر کار برد های الکترونیک هستم این ایا شما با این مورد برخورد داستین البته درب ادواش باز و بسته میشه میکرو سویچس

  1. دیبا پشتیبان ایرانیان

   سلام خیر متاسفانه، ایراد باید توسط تکنسین دیده بشه تا بشه نظر قطعی داد

 3. هادی همت آبادی

  سلام ، وقت بخیر . ماشین لباسشویی سامسونگ ادواش ۱۲ کیلویی دارم که چند روزی هست هنگام خاموش شدن و پایان کارش صدای تیک وتیک باز شدن درب چندین بار شنیده میشه و بعد از اون درب باز میشه بعضی وقتا ۹بار صدا میده و بعضی وقتا سه بار و گاهی هم روند عادی رو طی میکنه و صدایی نداره .میخواستم بدونم مشکل چیه و چرا؟

 4. سلام ماشین لباس شویی سامسونگ ادواش۸کیلویی دارم درب ادواش حین شست وشو باز نمیشه علتش چیه

 5. سلام وقت بخیر.لباسشویی من لباسو میشوره و تا مرحله آخر ب پایان میرسونه بدون هیچ آلارمی خاموش میشه اما قفل باز نمیشه

  1. سامسونگ پشتیبان

   سلام ممکنه از برد باشه ایراد ممکنه از میکروسوییچ هم باشه

 6. مژگان سیف

  باسلام ماشین لباسشویی ۱۲ کیلویی ادواش سامسونگ دارم درب ادواشش باز نمیشه وزمانی که بعداز شستشو روی rinsspin میزارم یک دفعه ارور میده ونوشته یه لحظه صبر کنید میاد وبعد شروع بکار میکنه اما درب ادواش باز نمیشه علت چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. سلام من لباسشویی سامسونگ مدل 1182 دارم موقع شستن لباس ارور درب میده میکرو سوییچ رو عوض کردم ولی متاسفنه درست نشد چکار باید کنم

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش