علت ارور 4E و 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت ارور 4E و4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ

ارور 4E و 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ معمولا جزء ارور های پرتکرار در این دستگاه می باشد. ارور 4E و 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ در یک جمله به معنای عدم تامین آب می باشد. معمولا ارور های عدم تامین آب یا مشکلات عدم تخلیه آب جز ایرادات و ارور های شایع در ماشین های ظرفشویی و ماشین های لباسشویی می باشند و معمولا رفع این ایرادات نیز آنقدر ها پیچیده نمی باشد. حال ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ارور 4E و 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ بپردازیم. یا به عبارتی دیگر ما قصد داریم به بررسی ارور های مربوط به مشکل ووردی آب در ظرفشویی سامسونگ بپردازیم. بنابراین اگر تمایل دارید تا در رابطه با این ارور اطلاعات بیشتری کسب کنید، تعمیرگاه مجاز سامسونگ پشتیبان به عنوان مرکز تعمیرات سامسونگ خواندن این مقاله را به شما عزیزان پیشنهاد می نماید.

مفهوم ارور 4E و 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ

ارور 4E و 4C  در ماشین ظرفشویی سامسونگ به این معناست که دستگاه بعد از گذشت 6 دقیقه از شروع کار، نتوانسته وجود آب در دستگاه را تشخیص دهد. حال این عدم تشخیص آب می تواند به این معنا باشد که واقعا هیچ آبی وارد دستگاه نشده و یا این که آب وارد دستگاه شده اما میزان آب کم است و یا این که این ارور بخاطر مشکلات تکنیکی مثلا مشکلات مربوط به برد دستگاه اتفاق افتاده است. اما معمولا این ارور زمانی رخ می دهد که سطح آب به میزان تعیین شده نرسیده و دستگاه متوجه می شود که آبگیری به طور کامل انجام نشده است و در واقع سیستم تشخیص می دهد که آب در ماشین ظرفشویی وجود ندارد. در این صورت باید فشار و دمای آب را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که آبگیری با استاندارد های دستگاه همخوانی دارد یا نه. به هر حال در صورت ظاهر شدن ارور 4E در ماشین ظرفشویی سامسونگ، باید چندین مورد را بررسی کنید، که ما در ادامه به بررسی مهم ترین علل بروز ارور 4e در ظرفشویی سامسونگ می پردازیم.

علل بروز ارور 4E و4C  در ماشین ظرفشویی سامسونگ

علل بروز ارور 4E و 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ

 • باز نبودن شیر آب ورودی
 • خرابی شیر برقی یا دریچه ورودی آب دستگاه
 • مشکلات سیم کشی شیر برقی
 • وجود مشکل در لوله ورودی آب
 • انسداد فیلتر ورودی آب
 • کم بودن فشار آب
 • خرابی برد کنترل دستگاه

باز نبودن شیر آب ورودی

باز نبودن یا نیمه باز بودن شیر آب ورودی باعث می شود تا آب نتواند وارد دستگاه شود و یا ورود آب به دستگاه به کندی انجام شود، در این صورت باید ابتدا وضعیت شیر ورودی آب بررسی شود و اگر شیر ورودی آب دچار انسداد شده و یا شیر ورودی آب مسدود شده بود، باید این قطعه تعویض گردد.

خرابی شیر برقی یا دریچه ورودی آب دستگاه

اگر شیر برقی خراب باشد، در زمان تعیین شده دریچه ورودی آب باز نمی شود، بنابراین در صورت نیاز باید شیر برقی تعویض گردد. همچنین توجه داشته باشید که گاهی ممکن است صفحه وردی آب به دستگاه به واسطه ی تجمع چربی یا پسماند یا ذرات مواد غذایی مسدود شده باشد. در این صورت باید صفحه ورودی آب را کاملا تمیز کنید و یا در صورت عدم امکان، باید آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که در برخی مدل های ماشین ظرفشویی سامسونگ به جای شیر برقی از آکوا استاپ استفاده شده و درواقع آکوا استاپ همان شیر برقی می باشد.

مشکلات سیم کشی شیر برقی

گاهی ممکن است که عمل نکردن اجزایی مثل شیر برقی به علت شل بودن سیم کشی و اتصالات مربوطه باشد، بنابراین در صورت بروز این ارور یکی دیگر از مواردی که باید بررسی شود، وضعیت سیم کشی و اتصالات قطعات مختلف در دستگاه ( به خصوص درمورد این ارور شیر برقی) می باشد. در صورت شل بودن یا معیوب بودن سیم کشی های متصل به شیر برقی، باید سیم های معیوب تعویض گردند.

وجود مشکل در لوله ورودی آب

از دیگر مواردی که در صورت بروز این ارور باید آن را بررسی کنید، وضعیت لوله ورودی آب می باشد. اگر لوله ورودی آب پیچ خورده باشد، آب وارد دستگاه نمی شود، پس باید لوله را صاف کنید. همچنین اگر لوله ورودی آب پاره باشد و یا مسدود باشد، باز هم ورود آب به دستگاه با مشکل مواجه می شود.

انسداد فیلتر ورودی آب

مورد دیگری که لازم است آن را بررسی کنید، فیلتر ورودی آب می باشد. در واقع آب ابتدا وارد فیلتر ووردی می شود و می توان گفت آب تصفیه می شود و سپس وارد دستگاه می شود. حال اگر این فیلتر تصفیه آب، توسط املاح موجود در آب، مسدود شده باشد، آب نمی تواند وارد دستگاه شود و در نتیجه ارور 5E یا  5C در ماشین ظرفشویی سامسونگ نمایش داده می شود.

کم بودن فشار آب

مورد بعدی که باید آن را بررسی کنید، وضعیت فشار آب ساختمان و منزلتان می باشد. در صورت کم بودن فشار آب، دستگاه در مدت زمان آبگیری نمی تواند به اندازه ی کافی آب دریافت کند و در نتیجه این ارور نمایش داده می شود. بنابراین لازم است تا از وضعیت فشار آب منزلتان نیز مطمئن شوید.

خرابی برد کنترل دستگاه

آخرین دلیلی که می تواند باعث بروز ارور 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ شود، خرابی برد می باشد. در صورت خرابی برد کنترل، دستورات لازم از برد به اجزای مختلف در دستگاه ارسال نمی شوند و در نتیجه عملیاتی از قبیل عملیات آبگیری در دستگاه با مشکل مواجه می شوند.

نحوه ی رفع ارور 4E و4C  در ماشین ظرفشویی سامسونگ

نحوه ی رفع ارور 4E و 4C  در ماشین ظرفشویی سامسونگ

جهت رفع ارور 4E و 4C  در ماشین ظرفشویی سامسونگ باید به ترتیب مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم بررسی شوند. ابتدا بهتر است تا وضعیت باز بودن شیر آب ورودی و وضعیت لوله ورودی بررسی شوند و سپس باید مواردی از قبیل شیر برقی، فیلتر ورودی آب، آکوا استاپ، برد الکترونیکی و سایر موارد بررسی شوند.

ظاهر شدن ارور 4E و4C  در ماشین ظرفشویی سامسونگ

وضعیت دستگاه در صورت ظاهر شدن ارور 4E و 4C  در ماشین ظرفشویی سامسونگ

معمولا این ارور بعد از گذشت شش دقیقه پس از شروع کار دستگاه نمایش داده می شود. در صورت نمایش این ارور دستگاه متوقف می شود، حتی ممکن است که بعد از گذشت چند دقیقه دستگاه خاموش شود. همچنین ممکن است که دستگاه هنگام نمایش ارور بوق بزند.

ارور های مشابه ارور 4E و 4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ:

 • ارور E2 در ماشین ظرفشویی سامسونگ: ارور ورود آب
 • ارور E3 در ماشین ظرفشویی سامسونگ: ارور تاخیر آبگیری
 • ارور E4 در ماشین ظرفشویی سامسونگ: ارور تامین آب
 • ارور 1E  در ماشین ظرفشویی سامسونگ: ارور کم بودن سطح آب
 • ارور E1  در ماشین ظرفشویی سامسونگ: ارور تامین نشدن آب
 • ارور 4E1 – 4E2- 4E5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ: ارور مربوط به تامین آب گرم ورودی

نکته: تمام این ارور هایی که گفته شدند، تقریبا همگی به یک معنا هستند و حکایت از وجود مشکلی در ورود آب و یا عدم تامین آب دارند و معنا و مفهوم یکسانی دارند. در واقع در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی سامسونگ ممکن است که، کد خطا را با عبارات مختلف نشان دهند. به عنوان مثال در ماشین ظرفشویی های قدیمی تر سامسونگ، از ارور E1 استفاده می شد، اما در ماشین ظرفشویی های جدید تر سامسونگ، بیشتر ارور E4 به کار می رود. حتی ممکن است که در برخی از مدل های ماشین های ظرفشویی سامسونگ، شما ارور  IE به معنای INPUT ERROR را نیز مشاهده کنید. بنابراین ارور های 4E – 4C –  E2 – E3 – E4 – 1E – E1 – 4E1 – 4E2 – 4E5 در ماشین ظرفشویی سامسونگ همگی به معنای عدم تامین آب یا وجود مشکلی در ورود آب به دستگاه می باشند.

رفع مشکل ارور 4E و4C در ماشین ظرفشویی سامسونگ

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با ارور 4E در ماشین ظرفشویی سامسونگ با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این ارور به معنای عدم تامین آب در دستگاه می باشد و اگر در 5-6 دقیقه اول آبی وارد دستگاه نشود، این ارور نمایش داده می شود. همچنین گفتیم که ارور 2C یا  E2 یا  E1یا E4 در ماشین ظرفشویی سامسونگ و چند ارور دیگری که به آن ها اشاره کردیم، دقیقا به همین معنا می باشند و فرقی با هم ندارند، فقط در مدل های مختلف ماشین ظرفشویی سامسونگ ممکن است که ارور مخصوص به خود را نمایش بدهند. توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع، رفع این ارور نیاز به تخصص بالا و ابزار آلات خاص دارد و توصیه می کنیم در صورت عدم داشتن توانایی و عدم داشتن ابزار های مربوط به تعمیرات ماشین ظرفشویی سامسونگ، هرگز اقدام به تعمیر دستگاه نکنید و برای این منظور حتما از یک تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ کمک بگیرید.

3.3/5 - (3 امتیاز)

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش