علت کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ

علت کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ

آشنایی با انواع فن در یخچال فریزر سامسونگ

امروزه یخچال فریزر یکی از اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین لوازم آشپزخانه است که کیفیت آن بر سلامتی شما بسیار تاثیرگذار است. یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فن آن است که نقش بسیار مهمی را در یخچال ایفا می‌کند. به این دلیل که گردش هوا در فضای داخلی یخچال بر عهده فن آن است. با وجود مشکلات اقتصادی در کشور بهتر است که لوازم برقی را پس از آسیب دیدن تعمیر کنیم تا با هزینه کمتری بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیر سامسونگ سامسونگ پشتیبان علت کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ را بررسی می‌کنیم و چگونگی عیب یابی این قطعه را با جزئیات لازم به همراه راهکاری برای تعمیر آن به شما آموزش خواهیم داد.

علت کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ

برای جلوگیری از کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ بهتر است که آن را هر چند وقت یک‌بار سرویس کنید. تمیز کردن و روغن کاری فن‌ها باعث می‌شود که همواره سالم باشند و بدون مشکل به کار خود ادامه دهند. با توجه به این که به گردش در آمدن هوا در اطراف کویل‌های یخچال یکی از مراحل مهم در خنک‌سازی فضای آن به شمار می‌آید، کار نکردن یا خرابی هر یک از فن‌ها، گردش هوا را دچار مشکل می‌کند و یخچال شما به اندازه کافی خنک نخواهد شد.

یکی از دیگر نشانه‌های کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ، پرسروصدا کار کردن آن است. عیب‌یابی و تعمیر یخچال امری تخصصی است و حتما باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود. فن‌های یخچال‌های معمولی و ساید بای ساید سامسونگ عملکرد یکسانی دارند و نحوه عیب‌یابی و تعمیر آن‌ها تفاوت چندانی با هم ندارد.

خرابی انواع فن‌های یخچال فریزر سامسونگ

خرابی انواع فن‌های یخچال فریزر سامسونگ

در یخچال فریزرهای سامسونگ فن‌های مختلفی وجود دارند که وظیفه گردش هوا در بخش‌های مختلف این دستگاه را بر عهده دارند. در این بخش به موارد خرابی انواع فن‌های یخچال فریزر سامسونگ اشاره می‌کنیم و هر یک را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

کار نکردن فن کندانسور

کندانسور یا کویل وظیفه خنک کردن گاز یخچال را بر عهده دارد و هوای محیط را به داخل لوله‌های خنک‌کننده می‌کشد. این لوله‌ها را پس از مدتی حتما تمیز کنید تا گرد و غباری که به دلیل جریان هوا جمع می‌شود، به کندانسور فشار نیاورد.

نقص در فن کندانسور می‌تواند یکی از دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ باشد. یکی از نشانه‌های آن می‌تواند صدای زیاد دستگاه حین کارکرد آن باشد. همچنین خنک نبودن فضای داخلی یخچال می‌تواند نشان‌دهنده خرابی در فن کندانسور باشد. برای رفع این مشکل باید یخچال را خاموش کنید و پنل پشت آن را جدا و با جاروبرقی فن کندانسور را کاملا تمیز کنید. تیغه‌ها و موتور را بررسی کنید و در صورت وجود پوسیدگی، حتما آن قطعه را تعویض کنید.

خرابی فن کمپرسور

فن کمپرسور در همه یخچال‌ها و فریزرها وجود دارد و وظیفه آن خنک کردن کمپرسور و موتور دستگاه است. این قطعه در بخش زیرین یخچال در کنار کمپرسور قرار دارد و هوای محیط را به سیم‌کشی‌های کمپرسور هدایت می‌کند و باعث خنک شدن کمپرسور، کندانسور و موتور دستگاه می‌شود.

یکی از دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ، عدم غبارروبی این فن است. زیرا این قطعه به مرور زمان پر از گردوخاک می‌شود و کارایی خود را از دست می‌دهد. این قطعه می‌تواند به راحتی با نوسانات برق یا وارد شدن ضربه قابلیت خود را از دست بدهد. اگر این قطعه را تعمیر نکنید، به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می‌شود و حرارت بالای این بخش می‌تواند به مرگ موتور یخچال شما منجر شود.

علت کار نکردن فن اوپراتور

موتور فن تبخیر یا فن اوپراتور دارای لوله‌های مارپیچی است که بیشتر در قسمت فریزری دستگاه قرار دارند و سطوح انتقال حرارت هستند. برای شناسایی مشکل در این قطعه نیز، به صدای دستگاه توجه کنید. اگر صدای زیادی تولید می‌کرد و بیشتر این صداها از قسمت فریزری دستگاه بودند، احتمالا نقص فنی از این قطعه است.

همچنین اگر یخ‌ساز فریزر در مدتی طولانی یخ تولید می‌کند و هوای داخل دستگاه به خنکی همیشه نیست، عموما مشکل از فن اوپراتور است. برای تست فن اوپراتور باید ابتدا یخچال را از برق بکشید و خاموش کنید. سپس محفظه فن اوپراتور را جدا کنید و هرگونه یخ‌زدگی در سیستم دیفراست دستگاه و تیغه‌های فن را با دقت بررسی و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنید.

خرابی فن داخلی یخچال

آخرین فنی که در یخچال فریزر سامسونگ وجود دارد، فن داخلی یخچال است. این فن در داخل بدنه یخچال قرار گرفته است و وظیفه آن به گردن درآوردن هوای خنک در داخل یخچال است. این فن باعث می‌شود تا دمای تمامی قسمت‌های یخچال یکسان بماند. در بعضی از یخچال‌های جدید، سیستم‌های جدیدتری جایگزین این فن داخلی شده‌اند. این فن نیز می‌تواند به دلیل تجمع گرد و غبار در اطراف پره‌ها و موتور خود، نوسانات برق و جابجایی یخچال آسیب ببیند. شنیده‌شدن سروصدا در هنگام کارکرد یخچال و یکسان نبودن دما در نقاط مختلف آن می‌تواند نشان‌دهنده خرابی در فن یخچال فریزر سامسونگ باشد.

نحوه تست سالم بودن فن‌های یخچال فریزر سامسونگ

برای تست سالم بودن فن کندانسور باید ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس پنل پشتی را باز کنید تا به فن کندانسور دسترسی داشته باشید. این امکان وجود دارد که گرد و غبار در یاتاقان موتور فن کندانسور جمع شده باشد و مانع از فعالیت صحیح آن شود. اگر شفت به سختی می‌چرخید، می‌توانید روی آن کمی روغن روان‌کننده اسپری کنید. اگر پره‌های فن به راحتی نمی‌چرخند، باید سیم‌کشی فن را بررسی کنید.

همچنین برای بررسی سالم بودن فن اوپراتور یخچال فریزر سامسونگ، باید ابتدا یخچال خود را از برق بکشید و پنلی که در داخل فریزر قرار دارد را جدا کنید تا به فن اوپراتور دستگاه خود دسترسی پیدا کنید. در بیشتر موارد، علت کار نکردن فن اوپراتور یخ زدن پرده‌های آن است. اگر فقط یخ زدگی علت کارنکردن فن اوپراتور باشد و موتور فن سالم باشد، باید کمی صبر کنید تا یخ‌های آن آب شوند. سپس فن شما دوباره شروع به کار خواهد کرد.

در برخی از موارد نیز، علت کار نکردن فن اوپراتور یخچال فریزر سامسونگ، جمع شدن گرد و غبار در داخل یاتاقان موتور فن است. در این حالت، تمیز کردن و اسپری روغن در یاتاقان می‌تواند مشکل شما را به راحتی حل کند. اگر موتور فن اوپراتور یخچال فریزر شما سالم به نظر می‌رسد، می‌تواند با یک ولت‌سنج این را بررسی کنید که در پایانه‌های موتور، ولتاژ کافی وجود دارد یا نه. همچنین می‌توانید ولتاژ 220 را به فن وصل کنید و در صورتی که فن به درستی کار کرد، یعنی برق رسانی دچار مشکل شده است. اگر هم کار نکرد یعنی فن کاملا خراب شده است و باید تعویض شود.

راهکار تعمیر فن‌های یخچال فریزر سامسونگ

در صورتی که با راهکارهایی که پیش از این ذکر کردیم، مانند تمیز کردن و روغن‌کاری، فن تعمیر نشد؛ یا اینکه فن از نظر ظاهری آسیب دیده باشد، بهتر است که آن را تعویض کنید. ابتدا باید یخچال خود را از برق بکشید تا از خطر برق‌گرفتگی و خطرات دیگر مصون بمانید. سپس یخچال را کاملا خالی کنید و مواد غذایی حساس را به یک یخچال دیگر انتقال دهید.

بستگی دارد که کدام یک از فن‌های یخچال فریزر شما دچار آسیب‌دیدگی شده باشد. اگر فن کندانسور یا فن کمپرسور یخچال شما آسیب دیده باشد، باید پنل پشت یخچال فریزر را باز کنید تا به آن‌ها دسترسی داشته باشید. در صورتی که فن داخلی یخچال دچار خرابی شده باشد، باید ابتدا قفسه‌های داخل یخچال و سپس پنل داخلی آن را باز کنید تا به فن داخلی دسترسی پیدا کنید. همچنین اگر فن اپراتور دستگاه شما آسیب دیده است، باید پنل داخل فریزر را باز کنید. برای انجام این کار بهتر است که دفترچه راهنمای استفاده از یخچال را بخوانید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که خودتان برای تعویض فن‌های یخچال سامسونگ خود اقدام نکنید؛ زیرا این یک کار تخصصی و بسیار حساس است که بهتر است توسط تکنسین‌ها و تعمیرکاران متخصص نمایندگی سامسونگ انجام شود. پس از این‌که فن خراب را یافتید، باید آن را از موتور جدا کنید. سپس گیره‌هایی که فن را نگه داشته‌اند را به همراه تیغه‌های فن جدا کنید. فن معیوب را از محفظه بیرون آورید و فن جدید را جایگزین آن کنید. سپس با نصب تیغه‌های فن، آن را در جای خود ثبت کنید؛ اتصال بین موتور و فن را برقرار کنید. سپس می‌توانید دوباره قفسه‌های یخچال را در جای خود قرار دهید، دستگاه را به برق وصل کنید و از آن استفاده کنید.

در هنگام خرابی فن یخچال سامسونگ چه کاری انجام دهیم؟

در هنگام خرابی فن یخچال سامسونگ چه کاری انجام دهیم؟

کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر فن یخچال شما با صدای بلندی کار می‌کند یا به خوبی هوای خنک را در یخچال و موتور آن پخش نمی‌کند، احتمالا دچار نقص شده است. شما می‌توانید از دستورالعمل‌های گفته شده برای عیب‌یابی و تعمیر دستگاه خود استفاده کنید. در این مطلب دلایل خرابی و کار نکردن فن یخچال فریزر سامسونگ را بررسی کردیم و نحوه عیب‌یابی این قطعه مهم و راهکارهای کاربردی برای تعمیر آن را به شما آموزش دادیم. مهم‌ترین اقدام پس از خرابی فن یخچال شما، تست عیب‌یابی آن و اطمینان از خرابی قطعه مورد نظر است. سپس می‌توان تعمیر یا تعویض این قطعه را به تعمیرکاران متخصص  در زمینه تعمیر یخچال سامسونگ سپرد.

Rate this post

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش